ITeuro
Google překladač: English Deutsch
Siemens SE (Indigoprint)

Partneři CAD.cz

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Unikátní mikrotomograf instaluje v Brně CEITEC VUT

Středa, 30 Květen 2012 07:05

Tags: Brno | CEITEC | Diagnostika | Miktotomografie | Nanotomografie | VUT

Mikrotomograf GE Phoenix v|tome|x L300 - 1222I ty úplně nejmenší praskliny, jinými metodami nezobrazitelné vady materiálu, které by mohly ohrozit například provoz dopravního letadla nebo přesnost usazení zubního implantátu v čelisti, bude možné odhalit pomocí mikrotomografické stanice „v|tome|x“ firmy GE Phoenix. Tento unikátní přístroj budou za pár týdnů instalovat vyškolení specialisté v laboratořích Středoevropského technologického institutu – Vysokého učení technického v Brně (CEITEC VUT). Žádné jiné zařízení v České republice není schopno změřit vzorky takové velikosti jako právě to z CEITECu VUT. Přístroj se uplatní i v lékařské diagnostice, kde umožní například docílit zvýšení životnosti umělého kloubu.  
Amper 2016

Pomocí tomografie lze snadno nahlížet dovnitř věcí, bez nutnosti tyto věci fyzicky rozřezat. Právě proto zaujala tomografie klíčové místo v lékařské diagnostice. Konstruktéři kloubních náhrad mohou sledovat vzájemné působení implantátu a kostní tkáně a zvýšit tím životnost umělého kloubu.
I v dalších odvětvích je často nutné zobrazit vnitřní strukturu objektů a materiálů, proto potřeba rozlišení mnohem menších detailů dala vzniknout mikro- a nanotomografii. Ve strojírenství je díky tomu možné zviditelnit vnitřní trhliny a bubliny v odlitcích, jejich odstraněním se například zvýší spolehlivost motoru. Je také možné zobrazit deformace složitých dílů lisovaných z plastu a zlepšit tím světelnou stopu reflektoru v autě. I v oblasti ochrany kulturního dědictví má mikrotomografie co nabídnout. Archeologové mohou zkoumat stav nebo rozsah poškození vzácných předmětů. Paleontologové mohou hledat příbuznost vymřelých druhů na základě tvarové podobnosti jejich kostí nebo z nich rovnou vytvářet virtuální knihovny a zpřístupnit tak vzácné nálezy široké veřejnosti.  

Ve Středoevropském technologickém institutu VUT (CEITEC VUT) v Brně právě v těchto dnech postoupila do poslední fáze přípravy laboratoř Rentgenové mikro- a nanotomografie, která bude zaměřena na vývoj a aplikace nedestruktivní 3D zobrazovací techniky. Mikrotomografická stanice za 18,5 milionů korun se bude instalovat a nabídne se pro smluvní výzkum firmám již příští měsíc. Nejen českému průmyslu se tak otevírá možnost využít jediné zařízení v České republice, které je vybaveno dvěma zdroji rentgenového záření, mikrofokusem pro studium větších předmětů s rozměry desítek centimetrů a nanofokusem pro analýzu vzorků se submikrometrovým rozlišením.
vtomex-L-300-1222
„Přidanou hodnotou našeho už tak výkonného mikrotomografu jsou špičkoví odborníci. Kromě toho, že naše vědecké pracoviště pořídí unikátní analytické zařízení, může spoléhat i na ostatní odborné kolegy v rámci CEITECu VUT. To je dobrým předpokladem dostatečného využití potenciálu přístroje,“ konstatuje doc. Jozef Kaiser, vedoucí výzkumné skupiny Rentgenová mikro- a nanotomografie z CEITECu VUT. „Multioborový přístup k individuálním problémům partnera, dostatečně rychlá odezva a fundovaný řešitelský tým s odpovídajícím přístrojovým vybavením jsou pro partnery z firem zárukou kvalitní práce.“

„V CEITECu VUT očekáváme obrovský zájem o využití tohoto přístroje právě proto, že ani v zahraničí se nejedná o běžné vybavení univerzitních ani průmyslových laboratoří,“ uvažuje prof. Radimír Vrba, ředitel CEITECu VUT. „Předpokládáme, že právě firmy, kterým se zatím nevyplatí investovat miliony do podobného vlastního přístroje a do vlastní kvalitní obsluhy, budou mít o naše služby smluvního výzkumu a vývoje zájem mezi prvními.“
Mohlo by vás zajímat:
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit