Minerva
Google překladač: English Deutsch

Windows 7 na trhu

Autor článku: Karel Heinige   

Tags: Microsoft | Software

windows7-944.jpgOficiální start prodeje nové verze Windows proběhl 22. října 2009. Jde nejen o Windows 7, ale také Windows Server 2008 R2. Ve všech zemích EU jsou stanoveny jednotné doporučené prodejní ceny krabicových licencí Windows 7. Edice Home Premium je určena pro domácí uživatele a pro využití v domácí síti. Edice Professional podporuje mód kompatibility s Windows XP a vyšší úroveň zabezpečení ve firemních sítích. Nejvyšší edice Ultimate disponuje navíc BitLockerem nebo možností přepínat mezi 35 jazyky. Nerozlišuje se přitom, zda jde o 32bitovou nebo 64bitovou verzi. V případě multilicencí jsou ceny stanovovány individuálně. Licence OEM je započítána do celkové prodejní ceny PC, jehož je součástí, a tu určuje konkrétní výrobce.
Windows 7 přinášejí, na rozdíl od předchozích Windows Vista, výrazně lepší využití hardwarových prostředků. Microsoft se snažil nároky systému optimalizovat tak, aby jej bylo možné provozovat i na netboocích, kde zatím vládnou staré dobré XP. Pro netbooky je připravena samostatná funkčně omezená levnější edice Windows 7 s označením Starter. U běžných uživatelů se počítá s používáním edice Home Premium a Professional. Pro Windows 7 platí, že vyšší edice systému obsahuje vždy všechny funkce nižší řady a k nim přidává další vlastnosti.
Na našem trhu Microsoft nabízí celkem pět edic Windows 7. První je již zmíněná edice pro netbooky, s novým počítačem budou dodávány Home Premium a Professional a zbylé dvě edice jsou zaměřeny na firemní klientelu.

Orientační ceny
Windows 7 Starter
Edice určená pouze pro použití v netboocích s úhlopříčkou displeje do maximálního rozměru 10,2" . Windows 7 Starter nenabízí rozhraní Aero, ani 64bitovou verzi. Edici je  možné pořídit pouze ve spojení s novým netbookem.
Cena OEM licence se pohybuje okolo 1000 Kč.

Windows 7 Home Premium
Edici primárně určená pro většinu běžných uživatelů a pro domácí použití. Součástí jsou grafické efekty a multimediální výbava. Windows 7 Home Premium jsou v 32bitovém i v 64bitovém provedení. Nejsou zde nástroje pro firemní nasazení, jako například vzdálená správa, začlenění do domény, apod.
Cena krabicové verze Windows 7 Home Premium přijde přibližně na 4500 Kč, OEM licence na 2400 Kč.
Upgrade ze starších Windows XP nebo Vista přijde zhruba na 2700 Kč.

Windows 7 Professional
Edice určená pro nasazení v podnikovém prostředí. Ve výbavě jsou všechny součásti obsažené v edici Home Premium s doplněním o další funkce a služby. Například jde o podporu souborového systému EFS, nástroj Centrum pro Zálohování a Obnovení, prezentační režim, ovládání pomocí serveru vzdálené plochy, nebo připojení k doméně. Problémy s kompatibilitou programů určených pro běh na Windows XP by měl vyřešit XP Mode, což je virtualizované prostředí starších Windows XP.
Krabicová verze Windows 7 Professional by měla být k dispozici za cca 6900 Kč, OEM licence za 3200 Kč a za update 6400 Kč.

Windows 7 Enterprise
Edici Enterprise není možné zakoupit ve volném prodeji, Je určena firemní klientele zapojené do programu Software Assurance. Edice obsahuje všechny funkce z verze Professional a přidává k nim navíc podporu Branch Cache (nové funkce známé z Windows Serveru 2008 R2), BitLocker nebo jazykové balíčky. Možné je i bootování a připojování virtuálních pevných disků VHD.
Program Software Assurance lze dokoupit ke všem licencím OEM systému Windows XP Professional a Windows Vista Business a Ultimate, které byly pořízeny s novým počítačem od 1. srpna 2008.

Opět je možný downgrade Windows 7 z  vyšších edicí Professional a Ultimate, přičemž na Vistu je časově neomezený, na Windows XP Professional bude limitován na 18 měsíců nebo do vydání prvního servisního balíčku pro Windows 7.

Mohlo by vás zajímat: