Google překladač: English Deutsch

Automatizace na EMO Hannover 2025 k vyšší efektivitě ve výrobě

Autor článku: EMO / Cornelia Gewiehs / redakce   

Tags: Automatizace | EMO | Hannover | IFR | Robotika | VDMA | VDW | Veletrh

bild Landingpage Automatisierung 2-2527Hle­dá­ní vhod­ných au­to­ma­ti­zač­ních ře­še­ní je v sou­čas­né době pro mnoho firem na prv­ním místě. Jak se zrych­lit a stát se fle­xi­bil­něj­ší­mi? Jaká ře­še­ní jsou k dis­po­zi­ci, aby nám po­moh­la (lépe) plnit naše po­vin­nos­ti v ob­las­ti za­jiš­tě­ní kva­li­ty a do­ku­men­ta­ce? Exis­tu­jí tech­nic­ká ře­še­ní, která by na­hra­di­la ztrá­tu dlou­ho­le­tých za­měst­nan­ců a je­jich zku­še­nos­tí?

Na EMO Han­no­ver 2025 oče­ká­vá or­ga­ni­zá­tor VDW (Ně­mec­ký svaz vý­rob­ců ob­rá­bě­cích stro­jů) ši­ro­kou škálu au­to­ma­ti­zač­ních ře­še­ní, od jed­no­du­chých ma­ni­pu­lač­ních sys­té­mů až po au­to­nomní to­vár­ny se sa­mo­ří­ze­ný­mi sys­témy.

Podle vý­kon­né­ho ře­di­te­le VDW Dr. Mar­ku­se Hee­rin­ga je vzhle­dem k vyš­ším ná­kla­dům a ne­do­stat­ku kva­li­fi­ko­va­ných pra­cov­ní­ků au­to­ma­ti­za­ce pro prů­my­sl ži­vot­ně dů­le­ži­tá. Aby bylo možné těžit z po­ža­do­va­ných kon­ku­renč­ních výhod, musí se uži­va­tel a ře­še­ní do­ko­na­le sho­do­vat. Ne každá spo­leč­nost má stej­né po­ža­dav­ky na au­to­ma­ti­za­ci a ře­še­ní musí být kon­zis­tent­ní, aby byla sku­teč­ně efek­tiv­ní. Dů­le­ži­tým zá­klad­ním po­ža­dav­kem je, aby sys­témy byly snad­no ovla­da­tel­né, šká­lo­va­tel­né a do­sta­teč­ně fle­xi­bil­ní, aby se při­způ­so­bi­ly in­di­vi­du­ál­ním po­ža­dav­kům. Kromě toho musí být možné in­te­gro­vat ře­še­ní jak pro velké sé­ri­o­vé vý­ro­by, tak pro hos­po­dár­nou vý­ro­bu jed­not­li­vých po­lo­žek.

Automatizace odlehčuje zaměstnancům

Mezi jed­no­du­chá au­to­ma­ti­zač­ní ře­še­ní patří vý­mě­ní­ky palet a ma­ni­pu­lač­ní sys­témy. Ros­tou­cím tren­dem je in­te­gra­ce po­moc­ných pro­ce­sů, jako je čiš­tě­ní, štít­ko­vá­ní nebo mě­ře­ní, vy­svět­lu­je VDW. Mnoho vý­rob­ců stro­jů mo­der­ni­zu­je své stro­je o au­to­ma­ti­zač­ní ře­še­ní a pod­po­ru­je ob­slu­hu in­tu­i­tiv­ní­mi uži­va­tel­ský­mi roz­hra­ní­mi a asi­s­tenč­ní­mi sys­témy. EMO se prav­dě­po­dob­ně za­mě­ří na sys­témy, které vy­u­ží­va­jí umě­lou in­te­li­gen­ci (AI), aby za­měst­nan­cům po­sky­to­va­ly op­ti­mál­ní pod­po­ru, ať už for­mou od­po­vě­dí na otáz­ky, po­sky­to­vá­ním po­ky­nů nebo na­bíd­kou ře­še­ní pro­blé­mů. Oče­ká­vá se, že to bude v bu­douc­nu uži­teč­né zejmé­na pro pod­po­ru no­vých nebo méně zku­še­ných za­měst­nan­ců.

Dal­ším vý­znam­ným té­ma­tem au­to­ma­ti­za­ce na EMO bude vy­u­ži­tí ro­bo­tů. Podle IFR (Me­zi­ná­rod­ní fe­de­ra­ce ro­bo­ti­ky) se v sou­čas­né době na celém světě po­u­ží­vá při­bliž­ně 4,3 mi­li­o­nu prů­mys­lo­vých ro­bo­tů. Jen v loňském roce je­jich počet vzros­tl o 10 %. IFR oče­ká­vá dvou­ci­fer­né tempo růstu i v příš­tích le­tech. Pokud jde o hus­to­tu ro­bo­tů (počet ro­bo­tů na 10 000 za­měst­nan­ců), v roce 2024 budou na před­ních mís­tech Jižní Korea (1 012) a Sin­ga­pur (730) před Ně­mec­kem (415) na tře­tím místě. Pro Dr. Di­etma­ra Leye, před­se­du aso­ci­a­ce VDMA Ro­bo­tics + Au­to­mati­on, je jedna věc jistá: „Ro­bo­ti­ka a au­to­ma­ti­za­ce jsou klí­čo­vé tech­no­lo­gie pro bu­dou­cí růst ná­rod­ních eko­no­mik, pro­to­že zvy­šu­jí pro­duk­ti­vi­tu, pod­po­ru­jí ino­va­ce a ote­ví­ra­jí nové pří­le­ži­tos­ti.“

Koboty jako přímá hnací síla produktivity

Mnoho ma­lých a střed­ních pod­ni­ků a pod­ni­ků s po­měr­ně malým ob­je­mem vý­ro­by si klade otáz­ku, zda má pro ně po­u­ží­vá­ní prů­mys­lo­vých ro­bo­tů smysl. V ta­ko­vém pří­pa­dě mohou být za­jí­ma­vou mož­nos­tí ko­bo­ty (ko­la­bo­ra­tiv­ní ro­bo­ty). Díky je­jich snad­né­mu po­u­ži­tí a rych­lé­mu na­sa­ze­ní jsou vhod­né pro pod­ni­ky všech ve­li­kos­tí. Je­jich vý­ho­dou je také to, že před­sta­vu­jí jed­no­du­chý úvod do au­to­ma­ti­za­ce a lze je při­po­jit po­mo­cí prin­ci­pu plug-and-play. Díky tomu se hodí zejmé­na pro úlohy pick-and-place nebo na­klá­dá­ní a vy­klá­dá­ní stro­jů. Ko­bo­ty mohou pře­vzít i úkoly in­ter­ní pře­pra­vy. Dobře spo­lu­pra­cu­jí s au­to­nom­ní­mi mo­bil­ní­mi ro­bo­ty (AMR) a mohou po­mo­ci zvý­šit efek­ti­vi­tu vý­ro­by nejen na­klá­dá­ním stro­jů, ale i ma­ni­pu­la­cí s ma­te­ri­á­lem. Na EMO bude au­to­ma­ti­zač­ní ře­še­ní s ro­bo­ty na­bí­zet řada vy­sta­vo­va­te­lů, na­pří­klad Kuka, Ro­bo­job, Wick, Apex, Fanuc a mnoho dal­ších.

bild Landingpage Automatisierung 1-2527

Interakce člověka se strojem těží z umělé inteligence

Umělá in­te­li­gen­ce se stále čas­tě­ji in­te­gru­je také do ko­bo­tů. Robot se nejen naučí roz­po­zná­vat a ucho­po­vat různé před­mě­ty, na­pří­klad netří­dě­né kom­po­nen­ty, ale do­ká­že také re­a­go­vat na pří­ka­zy a plnit úkoly v ob­las­ti za­jiš­tě­ní kva­li­ty. Od­bor­ní­ci se do­mní­va­jí, že ko­bo­ty mají do bu­douc­na velmi slib­né vy­hlíd­ky, zejmé­na proto, že jsou fle­xi­bil­ní a mo­bil­ní a ne­u­stá­le ote­ví­ra­jí nové ob­las­ti po­u­ži­tí. Ob­rá­bě­cí prů­my­sl si stále více uvě­do­mu­je, jak dobře se mohou prů­mys­lo­vé ro­bo­ty a ko­bo­ty vzá­jem­ně dopl­ňovat. V tomto scé­ná­ři kobot zvlá­dá fle­xi­bil­ní au­to­ma­ti­za­ci a asi­s­ten­ci, za­tím­co prů­mys­lo­vý robot podle od­bor­ní­ků za­jiš­ťu­je vy­so­kou úroveň efek­ti­vi­ty ve vel­kých sé­ri­ích.

Spo­lu­prá­ce mezi lidmi a stro­ji bude v bu­douc­nos­ti au­to­ma­ti­za­ce prav­dě­po­dob­ně hrát vý­znam­nou roli. Klí­čem k úspě­chu je, že lidé ne­po­tře­bu­jí pro práci s ro­bo­ty žádné pro­gra­má­tor­ské do­ved­nos­ti. V do­ce­la okouz­lu­jí­cí sou­čin­nos­ti mohou ope­rá­to­ři ko­mu­ni­ko­vat se svým „ko­le­gou“ jed­no­du­še po­mo­cí ja­zy­ka, mi­mi­ky a gest, dávat mu po­ky­ny nebo si ne­chat od­po­ví­dat na otáz­ky.

Na vstup­ní strán­ce Made for Au­to­mati­on se mů­že­te do­zvě­dět, co vy­sta­vo­va­te­lé na EMO na­bí­ze­jí v ob­las­ti tech­no­lo­gic­kých ře­še­ní pro au­to­ma­ti­za­ci v ob­do­bí před ve­letrhem. Zde budou vy­sta­vu­jí­cí firmy až do konce EMO v září po­stup­ně při­dá­vat in­for­ma­ce o tom, jaké sys­témy a me­to­dy mů­že­te vy­u­žít ke zvý­še­ní efek­ti­vi­ty své vý­ro­by.

 


Mohlo by vás zajímat: