Google překladač: English Deutsch

Zařízení pro unikátní vrtnou loď do střední Ameriky

Autor článku: Karel Heinige   

Tags: Huisman | Loďařství | Strojírenství | Vrtná věž

Vrtná věž na lodi Globe-Trotter I -1132Vrtání pro těžbu ropy v Mexickém zálivu pro společnost Shell bude hlavním úkolem lodi Globe Trotter II. Ve sviadnovské společnosti Huisman Konstrukce, kromě samotné výroby dvou jeřábů a komponentů pro vrtnou věž lodi, spolupracovali na konstrukčním návrhu a připravovali výrobní dokumentaci. Celkem dodá český výrobce 4500 tun materiálu za stovky milionů korun. Hodnota zcela vybavené lodi dlouhé 189 metrů je přes 8 miliard Kč. Pro sviadnovskou společnost Huisman Konstrukce jde v letošním roce o jednu z nejvýznamnějších získaných zakázek. Dodávka proběhne v průběhu roku 2012.

Čeští technici navrhli a vyrobí pro loď Globe Trotter II. kompletně dva jeřáby o nosnosti 80 tun. Tato zařízení ve Sviadnově také otestují. Zároveň se pustí do výroby částí vrtné věže i vrtací kabiny. Složitým a unikátním zařízením je např. samotný manipulační systém s potrubím vrtné kolony, který je rovněž součástí dodávky společnosti Huisman Konstrukce.
Pro firmu jde z hlediska objemu o významný kontrakt. „Podobně jako u řady jiných zakázek budou naši konstruktéři v úzkém kontaktu s dalšími členy skupiny Huisman. Na výrobě lodi budou spolupracovat všechny závody,“ řekl ředitel společnosti Huisman Konstrukce Roman Stankovič. Zařízení a jejich části firma dodá v průběhu roku 2012.
Majitelem lodi Globe Trotter II. bude společnost Noble, která s ní plánuje provádět operace v Mexickém zálivu pro společnost Shell. Unikátnost vrtné lodě s technologií nové generace spočívá zejména v tom, že zásadně posouvá způsoby využití oproti tradičním vrtným plošinám.
Projekt lodi počítá s délkou 189 metrů a šířkou 32,2 metrů. Nosná kapacita vrtacího zařízení lodi bude 1100 tun. Loď je navržena pro hloubku 3650 metrů a dokáže vrtat až do hloubky přes 12 kilometrů. Globe Trotter II. je všestranně navržená loď. Bude se pyšnit velmi nízkou spotřebou paliva, díky ekologizaci pohonu, ve srovnání se stejným pracovním výkonem jiných vrtných lodí.
GlobeTrotter I s vrtnou věží od fy Huisman -1132

Mohlo by vás zajímat: