Google překladač: English Deutsch

Cenově dostupný 30" monitor HP s 4,1 miliónu pixelů

Tags: Hewlett-Packard | Monitory

hp-01Ačkoliv se během času poněkud změnilo obecné vnímání velikosti monitoru, takže například 21", 22" displej, který jsme před několika lety považovali za větší, či alespoň „tak akorát" velký, nám dnes může připadat malý, 30" panel na pracovním stole přece jen i dnes asi u většiny uživatelů dokáže budit stejný respekt jako dříve. Platí to zejména ve spojení s vysokým obrazovým rozlišením 2560×1600 pixelů (4,1 Mpix, WQXGA), které dnes představuje dostupné maximum u komerčních LCD displejů s poměrem stran 16:10. Na takovéto ploše lze již skutečně pracovat bez omezení a s dostatečně vysokým komfortem, kdy odpadá například nutnost častého posouvání výřezu s detailem sestavy nebo zpracovávané grafiky, rolování v oknech aplikací či přepínání mezi nimi. Velikost obrazového bodu 0,251 mm pak znamená, že zobrazení nejen tenkých čar a textu je dostatečně jemné, přesto však ne natolik, aby byl uživatel nucen si nepřiměřeně namáhat zrak.

hp-03Všechny tyto obecné parametry obvyklého počítačového 30" monitoru má i model ZR30w od HP, který je kromě jiného zajímavý také příznivou cenou. Tento monitor s TFT LCD panelem typu S-IPS, rozhraním DVI-D a DisplayPortem se vyznačuje jednoduchým, přesto netuctovým a velmi elegantním designem, na výjimečnosti mu dodává zejména kombinace černého panelu a světlého hliníkového olemování. Vzhledem ke své úhlopříčce je HP ZR30w přirozeně poněkud robustnější, s jeho panelem se však manipuluje snadno, bez námahy jej můžeme výškově posouvat, v omezeném rozsahu horizontálně naklápět a samozřejmě i natáčet do stran. Otočení displeje o 90° (na výšku) tento model nedovoluje. Výrobce dodává monitor v rozloženém stavu, kdy krabice obsahuje zvlášť panel a zvlášť nastavitelný stojan s konzolou dle normy VESA, na níž panel jednoduše zavěsíme a zaaretujeme páčkou. Stejným způsobem můžeme displej upevnit i k jinému držáku, rameni či stojanu s tímto systémem uchycení. V zadní části panelu najdeme již zmíněné dva obrazové vstupy a dvouportový USB rozbočovač, další dva USB konektory jsou snáze dostupné v levém boku panelu.

Jak jsem už uvedl, ZR30w se ve své kategorii vyznačuje příznivě nízkou cenou (v srpnu 2011 necelých 30 tisíc Kč s daní), zvláště přihlédneme-li k jeho vybavení S-IPS panelem či flexibilní konstrukci. Po zapnutí panelu však záhy zjistíme, co je příčinou. U většiny současných monitorů, od nejlevnějších domácích a kancelářských po profesionální, například grafické modely, jsme zvyklí na určitou, mnohdy i poměrně rozsáhlou nabídku funkcí pro nastavení obrazu. U HP ZR30w nic takového nenajdeme, displej nemá OSD menu, a kromě čtyř tlačítek (on/off, přepínání vstupů a +/– pro přímou regulaci jasu bez grafické indikace – „teploměru") ani jiné ovládací prvky. Případné nastavení barevnosti, kontrastu, úrovně gamma a jiných parametrů se provádí na úrovni grafické karty (podporuje-li její ovladač tyto funkce). Právě grafický adaptér ale může být, jak jsem se sám přesvědčil, kamenem úrazu. Monitor má obrazové rozlišení 2560×1600 pixelů a DVI (i DisplayPort) rozhraní, a dalo by se očekávat, že pro zaručení kompatibility bude stačit, když týmiž parametry na výstupu disponuje i grafická karta. Bohužel tomu tak není, a pokud používáte několik let starou, byť třeba kvalitní a jinak zcela vyhovující grafiku, můžete mít smůlu a tento monitor ve spojení s ní nezprovozníte, ať jej propojíte dodaným DVI dual-link či jakýmkoliv jiným kabelem. Takovou smůlu jsem měl s adaptérem Nvidia GeForce 7600 GS (AGP), z něhož monitor nepřijímal žádný obrazový signál, a to ani při bootování počítače (po kontaktování technické podpory HP jsem dostal možnost vyzkoušet jiný kus ZR30w, ovšem se stejným výsledkem). Systém zkrátka připojený panel vůbec nedetekoval. Monitor zřejmě používá moderní obvody, které už nemusí spolupracovat se všemi grafickými adaptéry. Po popsané zkušenosti mi nezbývá než zájemci doporučit si před koupí kompatibilitu nějakým způsobem ověřit (případně počítat s eventuální potřebou pořízení nové grafiky).

hp-02
Zapůjčený HP ZR30w jsem však samozřejmě připojil i k jinému hardwaru. Poskytoval brilantní kontrastní obraz s rovnoměrným podsvícením a vyváženými, celkově saturovanějšími barvami. Živé barvy jsou atraktivní, nemusí ale samozřejmě vyhovovat ve všech aplikacích, je pak už záležitostí konkrétní grafiky, jaké nabízí možnosti doladění obrazu. Pokud nám nevadí chybějící nastavení přímo na monitoru, představuje tento model (nejen) cenově zajímavé, otevřené řešení pro nejrůznější aplikace, včetně zpracování fotografií či videa. Ve spojení s kvalitní grafickou kartou doplněnou odpovídajícím řídicím softwarem získáme v ZR30w za přijatelnou cenu solidní velký displej s velkým potenciálem v možnostech přizpůsobení obrazu, který přitom není zatížen mnoha vestavěnými funkcemi.Mohlo by vás zajímat: