Minerva
Google překladač: English Deutsch

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Cenově dostupný monitor (nejen) pro grafiky

Tags: Asus | IPS | LED | Monitory | PA238Q

asus-01Nejen kvalitním TFT LCD displejem typu IPS s LED podsvícením a přitom velmi příznivou cenou, ale i nezvyklou speciální výbavou, designem a celkovým provedením dokáže zaujmout 23palcový Full HD monitor Asus PA238Q. Výrobce prezentuje tento model jako řešení pro profesionální grafiky. Těm tak nabízí cenově atraktivní alternativu k monitorům značek, které jsou v této specializované oblasti renomovanější. Na rozdíl od nich je však displej za necelých 6900 Kč (včetně DPH) již dostupný daleko širším řadám uživatelů z nejrůznějších oblastí, domácí pracoviště, podnikové prostředí či konstrukční kanceláře samozřejmě nevyjímaje.

Lehká flexibilní konstrukce modelu PA238Q umožňuje snadnou a bezpečnou manipulaci s displejem. Panel můžeme standardně natáčet do stran, horizontálně naklápět, posouvat ve velkém výškovém rozsahu i překlápět do pozice „portrét". Ve všech polohách přitom drží zcela pevně. I když z hlediska inovací tyto ergonomické prvky dávno nepředstavují nic neznámého, rozhodně jimi dosud nedisponují všechny monitory, a jejich přítomnost vždy potěší. Je pokaždé zajímavé setkat se s nějakým praktickým vylepšením tam, kde již zdánlivě není co vymyslet a zdokonalit, zvláště když jde o vylepšení principiálně zcela jednoduché. Tento monitor se může pochlubit hned dvěma takovými „vychytávkami". Jednou je centimetrové měřítko vylisované v levé a horní straně rámečku displeje a měřítko v palcích pak na zbývajících stranách, druhou představuje virtuální měřítko QuickFit. Jde o speciální funkci, která umožňuje zcela nezávisle na zobrazeném obsahu „překrývat" opakovaným tisknutím vyhrazeného tlačítka obraz například centimetrovou či palcovou mřížkou, stejně jako rámečky standardizovaných formátů (A4, letter, 8×10", 5×7", 4×6", 3×5", 2×2") v reálné velikosti. Uživatel má tak kdykoliv při ruce šikovný nástroj, který poslouží například jako šablona pro přesné prohlížení a úpravu fotografií.

asus-02

Asus PA238Q je vybaven všemi dnes běžně používanými rozhraními pro přenos signálu, takže jej bez potřeby redukcí připojíme jak ke staré grafice s VGA výstupem, tak například k DisplayPortu. Nechybí ani výstup na sluchátka a čtyřportový USB 2.0 rozbočovač se dvěma konektory vlevo a dvěma vzadu.

Do kategorie monitorů pro náročnější grafiku řadí tento model především 10bitové zpracování obrazu, díky němuž dosahuje plynulejších a přesnějších přechodů a podání barev, než jaké dokážou nabídnout běžné kancelářské modely s 8bitovou look-up tabulkou. Velké pozorovací úhly a s nimi související potřebná celková barevná homogenita jsou další samozřejmou vlastností grafických monitorů, mezi které patří i PA238Q.

Neměl jsem možnost podrobit zapůjčený displej přesnému měření jeho barevného podání, to by ostatně nejspíše potvrdilo výrobcem garantovanou hodnotu delta E menší než 5. Tato hodnota ovšem v oblasti profesionální grafiky věnující se barevně kritickým aplikacím nepředstavuje žádný „zázrak", pokud by delta E u tohoto panelu nebyla výrazně nižší (alespoň 3), nelze jej stavět mezi skutečně profesionální grafické displeje renomovaných výrobců. Barevné podání zapůjčeného monitoru bylo nicméně velmi přirozené a neutrální, z běžného vizuálního testu pomocí barevných stupnic R, G, B, C, M, Y a šedé vyšel PA238Q také velmi dobře, byť škály v „problémových" barvách (zelená, azurová, žlutá, ale částečně i purpurová) nepodávaly všechny navzájem sousedící odstíny se zcela přesvědčivým vzájemným odlišením. Monitor nabízí pokročilé možnosti nastavení barev. Mezi ně patří vedle předvoleb barevné teploty (5000–9300 K) také úprava odstínu a sytosti, a to nejen celkové, ale i pro každou ze šesti složek R, G, B, C, M, Y samostatně. Nastavit můžeme také gammu (1,8 nebo 2,2) a v menu nebo „pod tlačítkem" najdeme i pět již předvolených obrazových módů včetně sRGB a uživatelského režimu. Zmínku si zaslouží rovněž funkce PIP (picture in picture), u níž můžeme volit vstup signálu, velikost i umístění druhého obrazu.

asus-03

Ovládání pomocí tlačítek po pravé straně displeje a OSD menu je přehledné a jednoduché, v nabídce snadno dohledáme všechny požadované funkce, přičemž nastavení jasu, kontrastu, již zmíněným obrazovým režimům a virtuálnímu měřítku jsou přímo vyhrazena tlačítka. Škoda jen, že malá černá tlačítka v černém rámu displeje nemají podsvícené popisky, bez nich lze bohužel v šeru monitor ovládat jen po paměti a hmatu.

Celkově hodnotím Asus PA238Q jako velice zdařilý displej s výborným poměrem ceny a užitné hodnoty. Dokáže odvést kvalitní službu jak náročnějším grafikům, fotografům a jiným uživatelům, požadujícím zejména přesné podání barev, tak také uživatelům z celé řady dalších oblastí, kteří v něm za příznivou cenu získají mnohem více než běžný kancelářský monitor.


Mohlo by vás zajímat: