Google překladač: English Deutsch

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Nové technologie Autodesku a NASA pro sledování výkonnosti budov

Autor článku: Autodesk   

Tags: Autodesk | BIM | NASA | Project Dasher | Stavebnictví | Technologie

NASA-Ames-Sustainability-I-1305Společnost Autodesk a NASA Ames Research Center spolupracují na výzkumu a vývoji nové technologie, která monitoruje a optimalizuje životní cyklus energeticky náročných budov. Výzkumní pracovníci ze středisek Autodesk Research a NASA nasadí technologii Autodesk Project Dasher v administrativní budově NASA Ames Sustainability Base s více než 4600 čtverečnými metry kancelářské plochy jako příklad technologie podporující efektivní využívání zdrojů – společně s technologiemi, které samotná NASA vyvíjí pro své vesmírné mise.

Autodesk Project Dasher představuje experimentální platformu založenou na metodě informačního modelu budovy (BIM), která poskytuje majitelům nemovitostí přesný přehled o celém životním cyklu výkonnosti budovy v reálném čase.
Budova NASA Ames Sustainability Base byla pro tento výzkumný projekt vzhledem ke svým specifickým ekologickým parametrům ideální volbou, mimo jiné také proto, že byla z části navržena v BIM softwaru společnosti Autodesk. Na místě vyráběná elektřina z fotovoltaických a palivových článků poskytuje více elektřiny, než budova spotřebuje, a přebytek je odváděn do rozvodné sítě NASA Ames. Budova využívá rovněž řešení pro terénní úpravy a technologie NASA pro využití podzemních vodních zdrojů snižující spotřebu pitné vody až o 90 % oproti tradičním budovám stejné velikosti.
Technologie Autodesk Project Dasher je navržena tak, aby poskytovala interaktivní funkcionalitu pro řízení budov. Ta zajišťuje kontinuální optimalizaci funkcí zařízení, které jsou v prostředí intenzivně využívaných budov kritické. Výzkumní pracovníci společnosti Autodesk v současné době úzce spolupracují s architekty, plánovači, výzkumníky a technickými inženýry NASA Ames při vývoji a testech vizualizačních a analytických nástrojů Project Dasher. Zaplňují tak mezeru vzniklou mezi návrhy budov a jejich samotným provozem. Tato spolupráce je součástí širší dohody mezi společnostmi Autodesk a NASA Ames.
NASA-Ames-Sustainability-II-1306-C
Oddělení Autodesk Research vyvinulo technologii Project Dasher jako odpověď na rostoucí poptávku po nástrojích, které pomáhají kontinuálně vyhodnocovat a ověřovat výkonnost budov. Cílem této technologie je získat více informací než jen ty, které jsou obsaženy v existujících přehledech, a vytvořit komplexní strukturu pro monitorování výkonnosti budov. Project Dasher působí na principu vizualizačního nástroje sbírajícího informace z různých zdrojů v celé budově, jež zpracovává a výsledek prezentuje ve 3D pohledech. Vlastníkům a provozovatelům budov tak pomáhá identifikovat komplexnější příčinné vztahy důležité pro výkonnost budovy a celkové provozní požadavky.


Mohlo by vás zajímat:
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit