Partneři Projektu CAD
Parametrizujeme neparametrická data |
Autor článku: Petr Fořt | |
Feature Recognition for Inventor je určen pro všechny uživatele Autodesk Inventoru, kteří pracují s modely, které jsou převzaty z jiných produktů, případně načteny z obecných výměnných formátů dat. Umožňuje automatickou nebo manuální konverzi neparametrické geometrie součástí na charakteristické objekty Autodesk Inventoru, které jsou vytvářeny jako standardní konstrukční prvky. Vlastní proces konverze probíhá v samostatném interaktivním prostředí, které umožňuje postupně definovat jednotlivé části modelu. Pro zpracování modelu do podoby částečně, případně plně parametrických dat je vždy nutné zvolit vhodnou strategii, která by navíc měla vycházet z koncepce modifikací, které plánujeme na modelu aplikovat. Ne vždy je nutné parametrizovat celý model. V některých případech lze u prvků provést pouze jejich rozměrovou a geometrickou kontrolu nástroji pro měření. Velmi dobrým pravidlem je také postupná trivializace modelu na jednotlivé objekty podle složitosti jejich vytváření. To znamená, že v prvním kroku parametrizujeme jednoduché konstrukční objekty, jako jsou úkosy, rádiusy a díry, a pokračujeme vysunutými, případně rotačními objekty.
Z hlediska dodatečné parametrizace patří obecně mezi nejobtížnější prvky ty, které jsou vytvořeny vzájemnou kombinací tvarově složité geometrie. Jedná se především o složitější kombinace rádiusů s proměnlivou hodnotou poloměru zaoblení, případně o objekty vznikající ořezem NURBS plochou. V těchto případech je jednodušší cestou vytvořit nový samostatný konstrukční prvek. Kombinaci rekonstrukce modelu a nového modelování lze doporučit také pro zjednodušení složitějších skupin děr v ortogonálním, případně polárním poli. Celkový koncept modelu je v nástroji Feature Recognition for Inventor vytvořen v samostatném kroku převodem připravených konstrukčních prvků na objekty prohlížeče součástí v Autodesk Inventoru. Objekty, které jsou vytvořeny jako produkt primárně definovaného náčrtu, je nutné manuálně doplnit o geometrické vazby a rozměrové kóty. Lze to v tomto případě považovat za výhodnější volbu než plně automatické generování těchto vlastností.
Výsledná přesnost modelu po konverzi jednotlivých konstrukčních prvků vychází z primární geometrie. Toleranci převodu nelze v nástroji Feature Recognition for Inventor aktuálně nastavit, ale na druhou stranu to není nijak kritické, protože lze prvky vždy finálními parametry kdykoliv dodatečně modifikovat, případně je odstranit a nahradit novými.
V souhrnu lze zvolený postup dodatečné parametrizace modelu hodnotit pozitivně. Jedná se o nástroj, který může být nápomocen i v případě modelů, které obsahují stovky konstrukčních prvků a jejich nové modelování podle podkladů by zabralo hodně času. Obecně není ale příliš vhodné nechávat konverzi pouze na automatu, ruční náhrada je sice pracnější, ale ve finále může mít daleko vyšší efekt na strukturu modelu v prohlížeči součástí.
Mohlo by vás zajímat:
|