Google překladač: English Deutsch

Ohlédnutí za MSV 2014 v Brně

Autor článku: Karel Heinige   

Tags: 2014 | 3D tisk | Brno | CAD | CAM | MSV | Obrábění | Robotika | Výstavy

MSV2014-01Jak jsem slíbil v minulém čísle, vracíme se tímto k dění na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. MSV je prestižní akcí a Veletrhy Brno přiznávají, že z tohoto veletrhu mají plnou jednu třetinu celkových ročních tržeb. Zahraniční účast kopíruje nejdůležitější obchodní partnery České republiky. Každoročně bývá na veletrhu asi tisícovka německých obchodníků, letos se ohlásili maďarští slévači, italští obráběči a zástupci korejských firem. Mimořádným hostem veletrhu byly thajské firmy, které zde vystavovaly poprvé v roce 2013 a byly s účastí spokojené. Tradičně silně byly zastoupeny firmy ze Slovenska, Itálie, Rakouska, Francie, Velké Británie a Švýcarska. MSV se během let vyprofiloval v průmyslový oborový veletrh. Dnes není svým zaměřením a podstatou jen strojírenský, ale zabývá se průmyslovými technologiemi a zařízeními, podobně jako Hannover Messe.

Sudé roky jsou v posledních letech silnější než liché, protože v lichých letech se konají konkurenční světové či evropské veletrhy jako EMO nebo Schweissen und Schneiden. Firmy dávají přednost těmto akcím, finančně se na nich vyčerpávají a hlavní novinky předvádějí tam. V současnosti je MSV akcí s několika paralelními veletrhy. Kromě MSV tu jsou: IMT – veletrh obráběcích a tvářecích strojů, Automatizace – měřicí, řídicí, automatizační a regulační technika, Fond-Ex – slévárenský veletrh, Welding – veletrh svařovací techniky, Profintech – veletrh technologií pro povrchové úpravy a Plastex – veletrh plastů, pryže a kompozitů. Obráběcí stroje a automatizace převažují, navíc tu jsou tradiční obory jako svařování, povrchové úpravy a také zařízení pro plastikářský průmysl nebo měřicí technika, u nás je tradiční rovněž slévárenství.

CAD/CAM software

Pro zaměření našeho časopisu je v posledních letech nejzajímavější nejnovější pavilón P, kde se soustřeďuje většina společností zabývajících se CAD, CAM, CAE a PLM technologiemi. Zde jste také mohli najít stánek našeho vydavatelství s časopisy T+T Technika a trh a CAD magazín. Roh pavilónu P, nejblíže k sousednímu pavilónu F, byl již tradičně nabit CAD/CAM technologiemi a firmami, které je u nás nabízejí. U prvního vstupu se jako obvykle vyskytoval stánek firmy Technodat, letos již bez létajícího kola a propagující použití platformy 3Dexperience od Dassault Systèmes ve slovenské společnosti Konštrukta – Industry. Na stejné straně byl jako vloni stánek společnosti AV Engineering, našeho prestižního distributora produktů společnosti PTC. Prostor před druhým vchodem do pavilónu na této straně uzavírala, také už tradičně, vývojářská a distribuční firma CAD/CAM programu Kovoprog – Peška & Brtna Computer Service. Každoročně je naproti těmto firmám velký stánek našeho největšího prodejce produktů Solidworks, firmy SolidVision. Samozřejmě vystavovala také řešení pro 3D skenování a její stánek byl propojen s expozicí sesterské slovenské firmy Schier Technik. Ve stejném stánkovém bloku byla také společnost 3e Praha Engineering, rovněž se zabývající distribucí řešení Solidworks a navíc CAM systému HSMWorks, stánek Delcamu a také TPV group, která samozřejmě nabízela řešení z dílny Siemens PLM Softwaru a systém TPV2000, o jehož novinkách informujeme v jiném článku v tomto vydání CAD magazínu.

MSV2014-02

Dalšími firmami zmíněného sektoru byly Mister CAM distribuující u nás Mastercam nebo SoliCAD s progeCADem, T-Flexem a SpruCAMem a řešeními pro robotické obrábění. CADservis zde nabízel softwary ZWCAD+ a ZW3D a také 3D tiskárnu ShapeMaker. Největším výstavním prostorem disponoval Siemens, pod jehož křídla se dostala nabídka programů od Siemens PLM Softwaru nebo firma Pemavako, nabízející například různé simulační a optimalizační řešení pro automobilový a letecký průmysl.

Další pro nás zajímaví vystavovatelé už byli roztroušeni po celém zbylém prostoru pavilónu P. Nejblíže našemu stánku byla společnost technology-support, nabízející GibbsCAM a CimatronE. Byla tu firma Tecnotrade obráběcí stroje z Kuřimi, která je jedním z prodejců SolidCAMu a také 3D tiskáren Stratasys. Poblíž jsme také narazili na Sonetech, tradičního prodejce Mastercamu a Robotmasteru. Na konci stejné podélné uličky se skvěl velký stánek Nexnetu s nabídkou softwarů od firem Vero Software a SpaceClaim Corporation. V tomto sektoru jsme málem přehlédli firmu Centersoft, která zde nabízela CAD/CAM systém TopSolid.

MSV2014-03

Jednu z expozic tu také měla společnost MCAE Systems z Kuřimi, zde představující robotické obrábění, software Tebis a 3D skenování. O kousek dál byl samostatný stánek SolidCAMu s 5osým obráběcím centrem Hermle. Příjemnou událostí bylo setkání se zakladatelem firmy SolidCAM Emilem Somekhem a viděli jsme i praktické ukázky obrábění iMachining.

Nedaleko odtud bylo také stanoviště společnosti Pimpel, která nabízela produkty Esprit, CHECKitB4 nebo WinTool. Poblíž jsme našli i Axiom Tech, dalšího distributora produktů Siemens PLM Softwaru. Už to tak vypadalo, že nenajdeme nikde nikoho, kdo by nabízel produkty Autodesku, protože z pravidelných vystavovatelů a partnerů Autodesku nezůstal na MSV nikdo. Ovšem situaci zachránila společnost TD-IS, která začala nově distribuovat softwarová řešení Autodesku pro simulaci strukturálních a pevnostních vlastností výrobku, design, konstrukci, vizualizace, správu a řízení, stejně jako simulačních nástrojů pro procesy vstřikování plastů.

MSV2014-04MSV2014-05

Firmy v pavilónu G

V pavilónu G jsme našli dvě firmy zabývající se prodejem a implementacemi programů pro simulaci vstřikování plastů – SimulPlast a Smartplast. U Smartplastu jsme podruhé na MSV narazili na logo Autodesku, musíme však konstatovat, že na roll-upu bylo logo staré, neaktuální.

Pavilón F

Už tradičně zde byly situovány firmy zabývající se měřením ve strojírenství, které nás zajímaly především kvůli čím dál větší součinnosti 3D měření s CNC systémy a CAD/CAM softwary. Začněme ale mimo měření společností Bibus, která tu vystavovala 3D tiskárny, o kterých už jsme také psali v minulých číslech našeho časopisu.

Mezi firmami zabývajícími se měřením nechyběl Zeiss, Wenzel, AlwaiD nebo Deon. Nepřehlédnutelnou expozicí disponovala společnost Prima Bilavčík, v jejímž portfoliu jsou například výrobky firmy Faro a další přístroje pro měření a metrologii. Jinými zástupci nabízejícími technologie pro měření byli například Marposs Praha, Metrotest, Kuboušek, PBT Rožnov pod Radhoštěm, slovenská NMS, Topmes nebo Mitutoyo. Velkou expozici zde měla i stále se rozrůstající firma Hexagon Metrology, která letos nakoupila několik firem. Mezi posledními akvizicemi byly Vero Software a Mintec.

MSV2014-06MSV2014-07

Pavilón A

To bývalo v časech Invexu tradiční místo, kde se prezentovaly firmy jako Autodesk a její partneři. K našemu překvapení jsme zde narazili na firmu Dytron s oběma jejími jednateli. Nemusíme ji asi představovat, psali jsme o ní blíže v minulých číslech CADu. Dalším dříve tradičním vystavovatelem byl na tomto místě Canon, letos tu představoval své velkoformátové tiskárny pro CAD a GIS. Jinak byl pavilón A doménou představující akademickou sféru a její příspěvky v podobě různých studentských a komerčních projektů. Jedno z ramen pavilónu bylo věnováno technologiím rychlého prototypování, 3D skenování a 3D tisku. Za realizací této části výstavy stála již dříve zmíněná firma MCAE Systems a její představitel Daniel Adam spolu s portálem 3D-tisk a Janem Homolou a dalšími pozvanými firmami. Šlo o opravdu jeden z největších počinů na letošním MSV a před tvůrci této expozice smekám pomyslný klobouk.

MSV2014-10 MSV2014-11

Doprovodné akce

Začněme v pavilónu A, kde se konala konference o 3D tisku, na kterou přišlo kolem dvou stovek registrovaných účastníků a za jejímž pořádáním a organizací stál opět Jan Homola.

Akcí bylo víc, ale já jsem se zúčastnil jen konference Vize v automatizaci, na kterou mě přilákala účast profesora Petra Vavřína, jednoho z pedagogů, k němuž jsem před léty chodil na přednášky a skládal u něj zkoušku z teorie řízení. Konference byla výborná i díky hlavnímu organizátorovi Petru Benešovi. Ale trochu nemile mne překvapil vysoký věkový průměr přítomných. To opravdu není ze strany mladých o tento obor zájem? Myslím, že nebudu příliš přehánět, když napíšu, že by mi na spočítání lidí mladších 40 let stačily prsty na rukou.

MSV 2014 - Petr VavřínMSV 2014 - zástupci firmy Dytron

Zlaté medaile veletrhu

Pro každý ročník MSV jsou nominovány a posléze odměněny medailemi nejzajímavější vystavované produkty. Pojďme se podívat, jaké výrobky letos dostaly zlaté medaile.

MSV 2014 - průmyslový robot LBR iiwaPrůmyslový robot LBR iiwa

Zlatá medaile MSV Brno 2014 za nejlepší inovační exponát v průmyslové automatizaci, měřicí, řídicí, automatizační a regulační technice

LBR iiwa znamená Lightweight robot intelligent industrial work assistant (robot lehké konstrukce inteligentní průmyslový pracovní asistent). LBR iiwa zásadně přepisuje možnosti použití průmyslových robotů. Zcela poprvé mohou roboty a lidé pracovat společně i ve velmi citlivých úkonech, a to i zcela bez bezpečnostního oplocení. Přímá spolupráce robotu a člověka přináší zcela unikátní možnosti při řešení automatizace výrobních procesů.

www.kuka-robotics.com/czech_republic

FREEFORMER zařízení pro výrobu funkčních plastových dílů technologií AKF/APF

MSV 2014 - FREEFORMERZlatá medaile MSV Brno 2014 za nejlepší inovační exponát

Technologie AKF představuje zcela nový postup aditivní výroby, který umožňuje bez existence forem vyrábět plně funkční plastové díly přímo z jejich 3D modelů (formát STL), a to z běžně dostupných plastových granulátů. Na rozdíl od běžných 3D tiskáren, které aditivní výrobu vzorků realizují postupným kladením vrstev speciálně připravených materiálů pomocí pohybující se vytlačovací – tiskové hlavy, vyrábí zařízení FREEFORMER požadované díly nanášením malých kapek plastové taveniny, které generuje dávkovací jednotka se speciální tryskou, piezoelektricky ovládanou.

Tato jednotka stojí v pevné pozici a vznikající díl se pod ní pohybuje společně s podložkou – pracovním stolem ve 3 nebo 5 osách. Kapky tvoří tavenina připravená z běžného granulátu v malé plastikační komoře se šnekem, podobně jako u standardního vstřikovacího stroje.

Při použití 2 dávkovacích jednotek umožňuje tato technologie realizovat kusovou nebo malosériovou výrobu dílů také z kombinovaných materiálů (např. tvrdý – měkký plast) nebo 2 barev, přičemž konstrukce dílů nemá zásadní tvarové omezení.

www.arburg.com/cs/cz

MSV2014-14rLIBS – mobilní laboratoř pro dálkovou chemickou analýzu

Zlatá medaile MSV Brno 2014 za nejlepší inovační exponát vzniklý prokazatelně ve smluvní spolupráci firem s výzkumnou organizací (výzkumnými organizacemi v ČR a SR) a v rámci vývojových projektů dotovaných státem

Mobilní laboratoř určená k rychlé bezkontaktní prvkové analýze povrchů předmětů v průmyslových provozech i v terénu pomocí laserového pulzu. Klíčovou funkcí zařízení je schopnost dálkové analýzy na vzdálenost několika jednotek až desítek metrů. Využita je spektroskopie laserem indukovaného plazmatu.

www.ceitec.cz

Dutá hřídel z ultra-vysokopevné oceli vyráběná vnitřním přetlakem plynu zatepla

MSV 2014 - dutá hřídelZlatá medaile MSV Brno 2014 za nejlepší inovační exponát vzniklý ve smluvní spolupráci firem s výzkumnou organizací

Odlehčování konstrukcí a zlepšování jejich dynamických vlastností při současných úsporách energií při jejich provozu lze efektivně provádět integrací více high-tech prvků do jednoho produktu. Příkladem je dutá hřídel z ultra-vysokopevné oceli zpracované originální technologií kalení a přerozdělení (Q-P proces). Toto zpracování zabezpečuje mez pevnosti přes 2000 MPa při tažnostech přes 10 % a únavovou pevnost 1300 MPa. Hřídel byla vyrobena nafouknutím ve formě při teplotách kolem 900 °C vnitřním přetlakem plynu 800 barů.

Při styku s formou bylo provedeno řízené chlazení oceli tak, aby vznikl tvarově složitý výrobek. Poté bylo provedeno řízené tepelné zpracování tak, aby vznikl výrobek s výjimečnými mechanickými vlastnostmi. Celá technologie i výrobek byla od základního výzkumu až po realizaci výsledného produktu vyvinuta v ČR a realizována v kooperaci s řadou zahraničních pracovišť.

www.zcu.cz

Dotykový software pro souřadnicové měřicí stroje TouchDMISDotykový software pro souřadnicové měřicí stroje TouchDMIS

Zlatá medaile MSV Brno 2014 za nejlepší inovační exponát – v měřicí technice

TouchDMIS software slouží pro měření na souřadnicových měřicích strojích s využitím CAD modelů. Software obsahuje všechny známé funkce, které vyspělý software má obsahovat, včetně užití standardu DMIS pro programování měřicích strojů. Uživatelské rozhraní bylo navrženo pro ovládání nejen počítačovou myší a klávesnicí, ale hlavně pomocí dotykového displeje, což přináší jednodušší a rychlejší obsluhu a tím také zkracuje dobu školení obsluhy měřicího zařízení.

http://touchdmis.com/press-release

„Brněnský strojírenský veletrh je největší ve střední Evropě. Je to dáno významným postavením českého průmyslu v Evropě a na světovém trhu. Proto je větší než obdobné veletrhy v Poznani, Budapešti nebo ve Vídni. Má velmi dobré renomé nejen v Evropě i ve světě a mnoho zákazníků mu dává přednost před většími akcemi, kde jim často vadí, že musejí hodiny procházet halami, jsou ubytováni mnoho kilometrů od výstaviště a navíc je všechno dražší." To jsou slova generálního ředitele Veletrhů Brno Jiřího Kuliše.


Mohlo by vás zajímat: