Google překladač: English Deutsch

Ve firmě Franz Pauli Gmbh & Co. KG je pro výrobu střižných nástrojů nejlepším řešením VISI!

Autor článku: Jan Koňařík   

Tags: 2D a 3D frézování | CAD | CAM | VISI

Franz Pauli ilustracniFranz Pauli Gmbh & Co. KG je společnost se sídlem v německém Ense – Parsit, která se už od roku 1956 zabývá výrobou forem, plechových dílů a plastových komponent. Pro výrobu využívají 40 výstředníkových a 17 hydraulických lisů, které mají lisovací sílu až 600t, 18 lisovacích strojů s lisovací silou okolo 400 t. Tyto lisy pracují s ocelovými pásy, s tloušťku do 6 mm a šířka svitku dosahuje 800 mm. Využívají také bodové nebo TIG svařování. Všechny tyto postupy jsou využívaný například pro výrobu nábytkového kování, hotových rámů pro posuvné střechy do automobilů nebo oběžných kol pro fitness stroje.

Jednatel společnosti pan Franz-Bernd Pauli vysvětluje: „Se zákazníkem úzce spolupracujeme od samého začátku celého projektu až po konečnou výrobu. To zahrnuje také výrobu prototypu a samozřejmě naše odborné znalosti při výrobě nástrojů. Je velmi důležité mít jednotné softwarové řešení, které nám umožní reagovat rychle, pružně a hladce v každém stádiu projektu až po konečnou výrobu nástroje.“


Parametrický systém, který dříve ve společnosti Franz Pauli Gmbh & Co. Používali, byl ideální pro klasické strojírenství, ale ne už tak dobrý pro výrobu nástrojů. Rozhodli se tedy pro zakoupení softwaru VISI. VISI je uznáváno jako jeden z předních světových CAD/CAM softwarových řešení. Nabízí jedinečnou kombinaci plně integrovaného plošného a objemového modeláře, tvorbu nástroje ve 3D a rozsáhlých  2D, 3D a 5osých obráběcích strategií se specializací na vysokorychlostní obrábění.

„Přechod na VISI byl velký krok vpřed, hlavně proto, jak specificky je VISI zaměřeno právě na výrobu postupových nástrojů a jaké funkce nabízí pro zpracování plechu. Nyní můžeme dělat cokoliv bez toho, abychom řešili kvalitu nebo způsob vytváření modelu. Je to pro mě obrovská výhoda a mohu se tak plně věnovat nástroji,“ hodnotí Stefan Schmitz, který je ještě se dvěma svými kolegy zodpovědný za konstrukci postupových střižných nástrojů ve firmě Franz Pauli Gmbh & Co. Tím, jak je software specificky zaměřen na výrobu střižných nástrojů, díky svým frézovacím strategiím, EDM funkcím a hlavně díky technické podpoře dodavatele softwaru se společnost Franz Pauli Gmbh & Co. KG nakonec rozhodla přejít na VISI kompletně. V současné době společnost Franz Pauli Gmbh & Co. KG využívá tři CAD stanice pro konstrukci a kompletní CAD/CAM stanici pro výrobu 2D a 3D frézování a Drátové řezání.

Franz Pauli 1

„Díky své kombinaci objemového a plošného modeláře mi VISI při konstrukci nástrojů pomáhá hlavně svými detailně uzpůsobenými funkcemi a automatizovanými algoritmy pro vytváření konstrukce. Když používám VISI, mohu se vždycky zaměřit na celý nástroj, protože VISI nemá složitou parametrickou strukturu. To znamená, mohu být mnohem flexibilnější a nemusím se obávat o vazby jednotlivých sestav,“ vysvětluje Stefan Schmitz.

VISI je ale užitečné už mnohem dříve, než začne pracovat na získané zakázce. A to už ve stádiu nabídky. „V tomto okamžiku máme téměř vždy k dispozici zákazníkův 3D CAD model. Bez ohledu v jakém nativním formátu zákazník svůj CAD model dodal, můžeme jej importovat do VISI a zkontrolovat parametry. Potom vytvořím rozvin a rozvrhnu umístění a šířku pásu. Z těchto základních informací jsme schopni provést kalkulaci jak na stroj, tak na díl.

Franz Pauli 2


Rozvin tvoří základ pro předběžné kalkulace výroby nástroje. Tuto metodu však používáme i později při výrobě nástroje. Pomocí funkce VISI Progress je provedeno rozložení pásu 3D a to vše následně odesláno do ohýbárny, kde podle toho vyrobí požadovaný nástroj. Jakmile je nástroj navržen, rozložení pásu je aktualizováno jednotlivými ohýbacími a tvářecími stádii. VISI velmi usnadňuje hledání té správné cesty k optimálnímu procesu výroby. Mohu si graficky animovat proces tváření a snadno zjistit, kde by se materiál mohl deformovat, nebo ztenčit a VISI zvýrazní všechna možná místa, na kterých by mohlo dojít k poškození materiálu,“ vysvětluje Stefan Schmitz.

Díly z nichž je nástroj tvořen, jsou přeměřeny a porovnány s 3D CAD modelem a konečný rozvin je do nástroje vytvořen pomocí drátořezu. Nástroj je poté předán do lisovny, znovu přeměřen a jsou-li tolerance přípustné, začíná výroba.

Franz Pauli 3

Za CAD strategie je ve firmě Franz Pauli Gmbh & Co. KG zodpovědný technický ředitel Oliver Fischer, který tvrdí, že když konstruktéři už nestojí u obráběcích strojů, tak obsluha stroje musí být schopná systém chápat a řídit. A dodává: „Co já považuji za obrovskou výhodu je, že VISI je tak snadno ovladatelné!“

Každá obsluha stroje vytváří v nástrojárně NC programy a pomocí VISI Machining určuje, které komponenty budou sdruženy do jednoho výrobního procesu. VISI používá ten samý CAD model pro konstrukci i NC programování a tím pádem je zajištěna stabilita a jednotnost dat. To je velká výhoda pro vlastní programování.

Software hraje také klíčovou roli díky technologii VISI Compass, která dokáže uspořit spoustu času. Funkce automatického rozpoznání algoritmů detekuje geometrii hran, děr, kapes a následně automaticky vygeneruje potřebná NC data, při čemž zachová veškeré firemní standardy a zajistí osvědčené výrobní metody.

Na závěr jednatel firmy pan Franz-Bernd Pauli shrnuje: „Filozofie komplexního řešení VISI spolu se snadným použitím a funkcemi, které jsou přímo zaměřeny na tvorbu postupových nástrojů, pro nás hraje podstatnou roli. Díky VISI jsme schopni rychleji a flexibilně reagovat na jakékoliv požadavky zákazníků.“


Mohlo by vás zajímat: