Partneři Projektu CAD
Symbióza GIS, ERP a Business Intelligence |
![]() Integrace podnikových informačních systémůV současnosti při vývoji a nasazování podnikových informačních systémů (dále IS) se ukazuje nutnost jejich integrace. Jednotlivé IS spravují podnikové informace z různých pohledů. Údaje ekonomického a organizačního charakteru spravují ERP systémy, údaje obsahující prostorový kontext spravuje geografický IS (dále GIS). Implementace podnikových IS je založena na informačním pokrytí identifikovaných aktivit v rámci podnikových procesů. Cílem je pokrytí vybraných aktivit podnikových procesů, reportování z pohledu obchodních aktivit společnosti, provádění prostorových a finančních analýz při plánování a realizaci provozu a údržby majetku společnosti. Symbióza GIS a ERPDůvodem řešení integrace ERP a GIS je správa rozdílného typu dat o objektech společnosti. Samostatné (neintegrované) IS mají několik nevýhod. V ERP systémech implementovaných ve společnostech spravujících rozsáhlé liniové stavby, kterých část může být umístěna pod povrchem, je problematické vyhledávání a lokalizace jednotlivých zařízení v terénu. Vztahy mezi objekty v ERP systému jsou definovány na základě jejich hierarchie, zatímco v GIS systému na základě jejich topologie (prostorových vztahů). Ze stejného důvodu není možné provádět prostorové analýzy rizikových faktorů a jejich dopadu na provoz a údržbu technických zařízení, ostatní části sítě, dotčené odběratele a podobně. Možnosti GIS vyniknou v symbióze s jinými systémy podnikové informační infrastruktury, zejména ERP aplikacemi a aplikacemi z oblasti Business Intelligence. V GIS systémech je naopak pracné a neúčelné zpracovávat ekonomické, organizační a technické údaje o provozu a údržbě. Integrovaná řešení ERP a GIS umožňují z hlediska požadavků cílových uživatelů zpřístupnit integrované údaje:
Symbióza GIS, ERP a Business IntelligenceIntegrované řešení zpřístupňuje uživatelům všechny dostupné údaje ekonomického (ERP) i prostorového (GIS) charakteru a umožňuje provádět analýzy „synergicky", tj. analyzovat data z ekonomického i prostorového hlediska v jednom IS. Typické scénáře nasazení GIS systémů v utilitních společnostech
Význam GIS a hodnota prostorových dat, které spravuje, roste s šířkou jeho integrace s dalšími IS a jejich základními údaji. Primárním úkolem GIS je tvorba, správa, analýza a zprostředkování prostorových a neprostorových (popisných) údajů o provozovaných zařízeních a vztazích mezi nimi. Z pohledu plánování a realizace provozu a údržby je jejich evidence a správa v integrovaných GIS ERP řešeních důležitá z pohledu pokrytí následujících cílů:
Představení Corinex GroupEfektivní provoz a údržba systémů vyžaduje množství kvalitních technických, ekonomických a prostorových informací. Potřebné údaje poskytují buď nadstandardně upravené samostatné IS, nebo integrované IS vybudované nad účelovými IS. Řešení integrovaného systému vychází ze standardních systémů, které je třeba upravit podle požadavků konkrétního zákazníka. Při provádění je třeba účinně zohlednit jeho specifické požadavky. Předpokladem úspěšné realizace je vysoce kvalifikovaný tým řešitele, který má potřebný know-how (knowledge base), vizi, resp. zkušenosti ve společnostech působících v podobné oblasti. GIS řešení a integrace podnikových IS realizovaných společností Corinex Group jsou založeny na platformách:
Řešení CORINEX pokrývají potřeby společností na celopodnikové úrovni. Řešení nabízí uživatelsky přitažlivé a komfortní prostředí, které pokrývá individuální požadavky zákazníka pomocí funkčních modulů. S ohledem na výkon, robustnost, spolehlivost řešení a přizpůsobivost standardní verze individuálním požadavkům společnosti je určeno pro střední a velké společnosti. Implementované řešení poskytuje podporu provozních a údržbových činností, rychlý a pohodlný přístup k aktuálním údajům širokému spektru koncových uživatelům, centralizovanou správu a evidenci a editaci dat, podporu rozhodování a plánování nových možností investic společnosti a integraci GIS s dostupnými informačními systémy, např. SAP. Výhody se dají shrnout do několika bodů:
ZávěremZačlenění GIS do podnikových informačních systémů může významně přispět k lepšímu a efektivnějšímu fungování nejen logistických, ale i výrobních firem a institucí státní správy a územní samosprávy. Geograficky lokalizované informace získané z analytických BI aplikací pomáhají manažerům při rozhodovacích procesech, přispívají k efektivnější správě nemovitého majetku a vozového parku. Investice do GIS proto při efektivním využívání mohou zúročit již ve velmi krátkém časovém horizontu.
Mohlo by vás zajímat:
|