Siemens
Google překladač: English Deutsch

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

IBM využívá magnetické pásky v IT již 60 let

Autor článku: Karel Heinige   

Tags: Data | IBM | Pásky | Storage | Ukládání | Zálohování

IBM_Tapes-1221Společnost IBM si 21. května připomíná 60 let ode dne, kdy začala využívat magnetickou pásku v IT. Odstartovala tak moderní éru elektroniky. Tato technologie umožnila velkým výpočetním systémům ukládat výsledky operací v digitální podobě na kotouče magnetické pásky namísto děrných štítků. Vytvořila tak zcela nový způsob, jakým zobrazovat a získávat informace z digitálních dat. V polovině minulého století si IT společnosti kladly zásadní otázku, kam zaznamenávat výsledky svých výpočetních operací. Konstruktéři IBM se na ní rozhodli hledat odpověď v nové technologii – magnetické pásce.

Ta byla dosud používána pro zachycení zvuku a slibně vypadalo i její použití pro velké počítačové systémy. Bohužel pásky nebyly dostatečně pevné. Velké kotouče s páskami poháněly silné motory, které se rychle rozjížděly i zastavovaly, takže se páska často přetrhla.
Právě tento problém se konstruktéři IBM rozhodli řešit a 21. května 1952, když společnost uváděla na trh první komerční počítač s názvem IBM 701, představili i úložný systém, jenž znamenal naprostý přelom ve využití magnetické pásky. Problém s přetrháváním pásky vyřešili „vakuovým sloupcem”, který mírně natahoval část pásky mezi dobou přístupu. Vytvářel tak vlastně jakousi vyrovnávací paměť, díky níž se páska dokázala vypořádat s náhlými starty a zastaveními. Inovace se rozšířila napříč odvětvím a odstartovala moderní éru výpočetní techniky.
Magnetická páska se využívá dodnes, mimo jiné třeba v televizním vysílání. Přední řecká televizní společnost AlphaTV provedla souběžně s 60. výročím magnetické pásky generální opravu své úložné infrastruktury, k níž použila vysoce výkonné a vysokokapacitní pásky od IBM. Ty jí umožňují rychlejší přístup k videím a umožňují ukládání více videí v podstatně menším prostoru. Přechod stanice AlphaTV na úložné řešení IBM podtrhuje význam a hodnotu výzkumu v oblasti magnetické pásky, který probíhá od „revolučního“ roku 1952.
IBM_Tape 1952 a novější řešení v organizaci CERN-1221
Za redakci bychom chtěli dodat, že pásková média slouží dodnes k bezpečnému zálohování a ukládání velkého množství dat. Příkladem může být například používání páskových médií v CERNu. Přečíst si o CERNu něco více můžete například zde.
A na závěr otázka: Také zálohujete svá data na pásky?
IBM_Tale_Tape-1221

Mohlo by vás zajímat:
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit