Google překladač: English Deutsch

3D CAD SpaceClaim při výrobě městského mobiliáře

Autor článku: Petra Slatinová, Nexnet   

Tags: 2012+ | 3D CAD | Nexnet | SpaceClaim | Studie

Pristresek-Vizualizace1245Společnost Urbania se zabývá vlastními návrhy a výrobou originálních prvků městského mobiliáře (laviček, zastávkových přístřešků, stojanů na jízdní kola aj.) pod svou vlastní značkou. Aby mohli být projektanti dostatečně flexibilní, musí mít ve svém portfoliu především silný CAD software. Nejen na proces jeho výběru jsme se zeptali Ing. Martina Starého, konstruktéra, který s firmou Urbania spolupracuje již od doby jejího vzniku. (Uvedeny jsou vybrané pasáže, celý rozhovor si můžete přečíst na následujícím odkazu.) V začátcích bylo vše navrhováno pomocí tužky, papíru a grafického softwaru Corel Draw.

Později byl také přidán Rhino 3D. Ten nám začal pomáhat v případech, kdy jsme potřebovali vidět, jak výrobek působí v prostoru.
Celý proces výběru toho správného CADu trval asi 3 měsíce. Jako konstruktér jsem trh s CADy průběžně sledoval a hodně mě zajímala před dvěma lety méně známá synchronní technologie od Siemensu. Samotná podstata synchronní technologie mi byla jasná, ale při praktickém modelování našich výrobků se mi nedařilo. A po zjištění, že SolidWorks používá stále klasickou historii, mi nezbývalo než se poohlédnout po něčem méně známém. Po zhlédnutí několika prezentačních videí na webu výrobce se mi zdálo vhodné SpaceClaim vyzkoušet. Po několika hodinách testování jsem byl úplně unešený. Všechny nástroje, které jsem vyzkoušel, mi skvěle „padly do ruky“, takže jsem byl schopen po pár hodinách celkem dobře modelovat.

U SpaceClaimu bych však za největší přínos viděl samotné modelování bez historie, a o to jde u konstrukčního programu především.
Pokud jste samostatný vývojář nebo konstruktér, je SpaceClaim jednoznačně nejlepší volba. To stejné platí pro malé týmy konstruktérů, kteří vědí jeden o druhém. Jeho velkou předností je práce s daty jiných CADů. Pokud například váš CAD umí solidně exportovat STEP, SpaceClaim si s tímto formátem poradí úplně stejně jako se svým nativním souborem, prostě otevřete STEP a modelujete dál. Pokud váš CAD neumí exportovat do STEPu, SpaceClaim pracuje také s nativními formáty všech významných CADů (Creo, Inventor, SolidWorks, Catia aj.).
Pristresek-v-rezu-1245
Výhody modelování bez historie jsou zřejmé. Když modelujete s historií, musíte si na začátku alespoň trochu promyslet, jak budete model tvořit. Při dalším konstruování máte nové myšlenky a nápady, podle kterých model měníte, a to dvěma způsoby. Buď od začátku procházíte a měníte historii tak, jak byla tvořena, anebo na díl nabalujete další prvky. Pokud však modelujete bez historie, můžete model začít jakýmkoliv způsobem a následující postup a změny dělat bez závislosti na předchozí práci.
Druhá výhoda spočívá především ve změnách modelů. Vývoj nového výrobku obvykle trvá měsíce a někdy i roky. Za tuto dobu se v historii tvorby modelu těžko vyzná i ten, kdo model od začátku tvořil. Pokud se na modelu vystřídá více konstruktérů, stávají se úpravy spíše utrpením. Přímé modelování bez historie tyto slabiny prostě nemá.

Z funkcí a doplňků, které mě překvapily, bych jmenoval rozhodně přítomnost “plechařiny”. U většiny CADů za tento modul připlácíte nemalé peníze. V případě SpaceClaimu je již v ceně samotné licence. Zatím jsem se nesetkal s ničím, co by nešlo vymodelovat. Spíše narážím na výrobní možnosti dodavatelů. Pravděpodobně také celý SpaceClaim stojí méně než samotný modul plechů u většiny známých CADů.
Dalším milým překvapením byla také integrace přístupu do knihovny modelů TraceParts. Proč se modelovat s něčím, co už existuje?
Další velké výhody při práci se SpaceClaimem vidím v práci v sestavách. Pokud nechcete, nemusíte jednotlivé díly ukládat jako samostatné soubory. Celá sestava včetně výkresů může být uchována v jediném souboru! Tím se značně zjednodušuje správa dat.
Pristresek-sestava1245
Ve firmě máme také KeyShot, software pro vizualizaci a renderování v reálném čase. Jsem rád, že tyto firmy při vývoji jejich softwaru spolu komunikují, a Keyshot je integrován do SpaceClaimu, je to jeho skvělý doplněk. Co nám to přináší? Zákazníky. Pokud pracujete s produktem, u kterého je důležitý i vzhled, rozhodně vám KeyShot pomůže přesvědčit zákazníky, že právě váš výrobek se jim bude líbit.

Za přímou úsporu se dá považovat skutečnost, že není třeba rozsáhlých školení, která často stojí desítky tisíc korun za jednoho uživatele. A pokud srovnám modelování ve SpaceClaimu s modelováním v Catii z předchozí práce, mohu říct, že mnoho funkcí je o desítky, možná i stovky, procent rychlejší ve SpaceClaimu. Pro dělání změn na modelech to platí dvojnásob.

Říjnovou novinkou ve SpaceClaimu bylo vydání nové verze 2012+, kde zásadním přínosem pro české uživatele je uvedení české lokalizace. Další novinky přicházejí v oblastech funkcí pro výrobu, simulaci, modelování konceptů a práci s plochami. Tvorba, úprava a oprava 3D modelů nebo konceptů pak může probíhat bez kompromisů a nemusí ji provádět pouze špičkový konstruktér.

Více informací na www.nexnet.cz.

Mohlo by vás zajímat: