Minerva
Google překladač: English Deutsch

23palcový monitor pro náročnější uživatele za dostupnou cenu

Autor článku: Václav Buk   

Tags: Dell | IPS | Monitory | Recenze | U2312HM

03-dell-u2312hm-frontNestojí mnoho, a přitom je vybaven kvalitním matným IPS panelem, ergonomickým stojanem, jednoduše se obsluhuje, nabízí slušnou konektivitu i velmi elegantní střízlivý design. Především však 23palcový Full HD LCD monitor Dell U2312HM poskytuje vysoce kvalitní obraz s parametry, jimiž jistě s velkou rezervou vyhoví nárokům většiny uživatelů v kancelářích i domácnostech, stejně jako těch pracovníků na CA.. pracovištích, kteří nepotřebují větší displej.

Dell UltraSharp U2312HM si můžeme pořídit v jednom ze dvou dostupných barevných provedení – celočerný s postříbřenými prvky (zadní strana nohy, hrana panelu) a kombinace černého stojanu a postříbřeného panelu. Monitor má flexibilní konstrukci, která umožňuje jednoduché nastavení displeje do požadované pozice, ať už jde o stranové natočení, náklon, výškové umístění či rotaci o 90 stupňů. Vyznačuje se celkově odlehčeným provedením, na stole stojí pevně a není náchylný k rozhoupání, panel drží ve všech polohách pevně. Otočná noha je spojena se základnou dokonce až příliš pevně, takže do strany natočíte monitor spíše celý než jen nohu s panelem (takto byl alespoň sestaven testovaný nový kus).

Mezi rozhraními Dellu U2312HM najdeme DisplayPort, standardní DVI-D port s podporou HDCP i, již téměř archaický, 15pinový D-Sub pro analogový VGA signál. Audio rozhraní monitor nemá, zato je vybaven čtyřportovým USB 2.0 rozbočovačem se dvěma konektory vlevo a dvěma vzadu.

03-Dell_ultrasharpu2412m-back

Zajímavým způsobem výrobce u tohoto modelu vyřešil ovládání. Po pravé straně displeje najdeme čtyři pod sebou umístěná tlačítka bez popisek, ty se zobrazí na displeji až po stisknutí některého z nich. Přímo pak můžeme vstoupit do nabídky přednastavených obrazových režimů (standard, multimédia, film, hry, text, barevná teplota, uživatelské barvy), nastavovat jas a kontrast, a samozřejmě aktivovat OSD menu, v němž kromě vyjmenovaných najdeme i všechny ostatní funkce. Nabídka je rozvržena velmi přehledně a srozumitelně, stejně jako je logicky a intuitivně řešena navigace mezi položkami. Tento monitor sice uživatele nezahrne množstvím funkcí jako spotřebitelské multimediální displeje nebo naopak profesionální grafické modely, nicméně ani zde vedle základních voleb nechybí několik pokročilých a neobvyklých nastavení. Můžeme například přepínat předvolbu gamma mezi režimy PC a Mac, na výběr jsou barevné vstupy RGB a YPbPr, barevnou teplotu lze volit v rozmezí 5000 až 10 000 K nebo obvyklou úpravou kanálů R, G, B, regulovat se dá i ostrost obrazu. Nižší rozlišení, než je nativních 1920×1080 pixelů displeje, nedokáže UltraSharp U2312HM zobrazit „nezkresleně“ v módu 1:1 (s nevyužitým okrajem), pro roztažení obrazu na plnou plochu či výšku displeje však nabízí možnost volby mezi formáty 16:9, 4:3 a 5:4.

03-Dell_ultrasharpu2412m-menuV přehledném a logicky členěném OSD menu snadno najdeme kteroukoliv z dostupných
funkcí monitoru, určitým nedostatkem je chybějící česká lokalizace.

Jinými zajímavými funkcemi v OSD nabídce jsou Energy Smart, která upravuje intenzitu podsvitu v závislosti na zobrazeném obsahu, a LCD Conditioning. Jedná se o vestavěný program, jenž střídáním obrazců a barev dokáže odstranit „vypálení“ na displeji, k nimž dochází při delším zobrazení statických objektů. Drobnost, kterou možná využijeme několikrát, možná vůbec, nicméně rozhodně potěší.

Zapůjčený monitor poskytoval čistý, rovnoměrně podsvícený a barevně věrný, neutrální obraz. Podobně jako u většiny displejů i zde při testovacím zobrazení vzájemně splývaly některé odstíny ve stupnicích zelené, azurové a žluté, na celkový dojem z obrazu a na praktické využití ve většině aplikací však tento obvyklý nedostatek nemá vliv. Excelentní jsou naopak u Dellu UltraSharp U2312HM reálné pozorovací úhly – i ze sebešikmějšího pohledu vidíme skutečně barevně původní, nezkreslený obraz.

S výjimkou DisplayPort kabelu najdeme v krabici s monitorem všechny propojovací kabely (včetně USB), CD s ovladači i dokumentací a další potřebné příslušenství pro instalaci.

Technické parametry:

 • Displej: 23" (16:9), 1920×1080, TFT LCD IPS, matný povrch
 • Podsvícení: LED
 • Rozteč bodů: 0,265 mm
 • Jas: 300 cd/m2
 • Kontrast: 1000:1 (dynamický: 100 000:1)
 • Doba odezvy zobrazení: 8 ms (šedá–šedá)
 • Pozorovací úhly (H/V): 178°/178°
 • Výškové nastavení / stranové natáčení / naklopení / otočení o 90°: ano / ano / ano / ano
 • Obrazové vstupy: 1× DVI-D (HDCP), 1× DisplayPort, 1× D-Sub
 • Další rozhraní: USB 2.0 rozbočovač (1× upstream, 4× downstream)
 • Barevné provedení: černé; kombinované (černý stojan, postříbřený panel)
 • Záruka: 3 roky
 • Cena (bez DPH): 5746 Kč

Na testování zapůjčila firma Dell.


Mohlo by vás zajímat: