Google překladač: English Deutsch

GibbsCAM – Z modelu do kovu za pár minut!

Autor článku: Vlastimil Staněk   

Tags: CAM | CNC | GibbsCAM

GibssCAM 01GibbsCAM je v CAM průmyslu uznávaný jako přední, snadno použitelná aplikace, nabízí snadné použití a přitom velmi výkonné řešení programování CNC obráběcích strojů. Intuitivní grafické uživatelské rozhraní GibbsCAMu není jen snadné se naučit, ale jeho používání je velmi efektivní. GibbsCAM je dobře známý uživatelům, kteří jsou z výrobních provozů. Vývojáři GibbsCAMu, od začátku od roku 1982, ctí pravidlo: Navrženo obráběči pro obráběče.

Princip práce s GibbsCAM spočívá v několika krocích

Každá jednotlivá zakázka je odlišná, ale s GibbsCAMem uživatel není omezen na jeden způsob práce. Obrázky popisují jednotlivé kroky pro různé typy zakázek.

 1. Prvním krokem je importování 2D výkresů ve formátech DWG, DXF, ale i seznamu bodů TXT, nebo vlastní tvorba geometrií, a to tradičními způsoby počítačového konstruování, ale i parametricky s využitím tabulkového nástroje Geometry Expert.

  Naimportovat lze tělesa v nativních 3D datech z těchto CAD aplikací: Parasolid, SolidWorks, Solid Edge, ACIS/SAT, Autodesk Inventor, CimatronE, Rhinoceros, Unigraphics/NX, STEP AP203 and AP214, Creo Elements/ProE, Catia V5, ale i ve formátech IGES a STL a jejich přímé obrábění.

  gc-krok 01
 2. Tvorba drah nástrojů následuje po vytvoření geometrií. Jedná se o výběr obráběcího nástroje a přiřazení obráběcích procesů. GibbsCAM umožňuje následně optimalizovat ty nejsložitější výrobní procesy, a to i komplexní multifunkční obráběcí procesy s jejich více vřeteny a nástrojovými hlavami.

  gc-krok 02
 3. Integrovaná simulace procesů obrábění v GibbsCAMu umožňuje vizuálně zkontrolovat výrobní proces v jakémkoliv okamžiku už při jeho vytváření. Simulací programu se předchází drahým programovacím chybám při běhu na obráběcím centru a ušetří se čas i materiál. NC program lze kdykoli upravit a následně zkontrolovat, zda je v pořádku.

  gc-krok 03
 4. Posledním krokem je vygenerovaní NC programu pro konkrétní CNC obráběcí centrum pomocí personifikovaného postprocesoru a příprava výrobní dokumentace, jako je operační návodka, seřizovací list nebo nástrojový list.

  gc-krok 04
 5. Následuje seřízení CNC obráběcího centra dle dodané dokumentace a vlastní obrábění.

  gc-krok 05

Rodina produktů GibbsCAM podporuje úplnou škálu obráběcích strojů od základních frézovacích a soustružnických center přes otočné stoly, 4/5 indexované obrábění, po 3- až 5osé souběžné frézovaní, komplexní multifunkční soustružnicko/frézovací obráběcí stroje a také drátořezy EDM, a to prostřednictvím bezproblémového doplňování ve výrobě potřebných modulů.

Základní vlastnosti GibbsCAMu

Snadné použití, rychlost a rychlé zaškolení i efektivita programování činí z GibbsCAMu vhodný nástroj pro přípravu NC programů na produkční CNC obráběcí stroje.

GibbsCAM je licencován pomocí HW klíče nebo pomocí plovoucí síťové licence ze serveru.

GibbsCAM je nezávislý na jakémkoli CAD systému jak licenčně, tak funkčně, pracuje bez nutnosti instalace CAD systému na CAM stanici.

GibbsCAM obsahuje i SolidSurfacer, technologický CAD plošný a objemový modelář.

GibbsCAM je plně lokalizován do českého jazyka včetně on-line nápověd, manuálů i tutoriálu.

GibbsCAM je plně funkční na OS Windows 7, 64/32 bit a pracuje a výpočty provádí na platformě vícejádrových procesorů.

Výpočet obráběcích technologií v systému GibbsCAM probíhá na pozadí tak, aby v průběhu výpočtu mohl technolog dále se systémem pracovat a nemusel na dokončení výpočtu čekat.

Seznámit se s jednotlivými kroky práce v GibbsCAMu lze i pomocí videoprezentace na stránkách StreamTech.tv na linku www.streamtech.tv/firmy-102-technology-support-s-r-o.htm.

Výroba součástí pro Fotorobot na stroji Mazak Integrex i-200ST 1500U. Model CAD SolidWorks, příprava NC technologie pomocí CAD/CAM GibbsCAM.

Společnost technology-support vytvořila on-line vzdělávací kurzy pro uživatele GibbsCAMu (pouze pro uživatele s platným ročním aktualizačním servisem) na stránkách www.gibbscam.cz, jako doplněk ke školením, která jsou realizována v Praze, Brně, Zlíně, Kopřivnici a Banské Bystrici.

Vlastimil Staněk, +420 603 114 182, vstanek@t-support.cz
technology-support, s. r. o., Dusíkova 1597/19, CZ-162 00 Praha 6


Mohlo by vás zajímat: