Google překladač: English Deutsch

Řada Autodesk 2017 pro mladé techniky

Autor článku: Petr Fořt   

Tags: 123D | AutoCAD | Autodesk | CAD | HSM | Inventor

fort ilustracniSpolečnost Autodesk dlouhodobě globálně podporuje vzdělávání mladých techniků po celém světě. Vzdělávací komunita již dnes zahrnuje několik miliónů studentů škol, univerzit a pedagogů. Letošní řada Autodesk 2017 poskytuje hned několik zajímavých možností, na které se podíváme z pohledu výuky na VOŠ a SPŠ ve Žďáře nad Sázavou. Článek může být nejen dobrým pomocníkem ve volbě správného software pro výuku na technické škole, ale také jistě dobrým vodítkem při studiu novinek a malým nahlédnutím do opravdu ukázkové licenční politiky pro školství, která nemá svým obsahem ani rozsahem u jiných produktů obdoby.

Velmi příjemným aspektem produktů Autodesku je to, že se nejedná dnes již o tradiční referenční AutoCAD, jak se někdy ještě s tímto názorem setkávám. Autodesk má ve své nabídce v současné době opravdu bezkonkurenční portfolio aplikací pro desítky technických a kreativních oborů. Autodesk můžeme znát stejně dobře z oblasti technického navrhování jako z oblasti průmyslového designu, architektury, nebo filmového umění.


Podívejme se pod pokličku nové řady Autodesk 2017 z pohledu reálné výuky na VOŠ a SPŠ ve Žďáře nad Sázavou

Řada Autodesk 2017 a Windows 10

Pro řadu Autodesk 2017 jsme se rozhodli až po důkladném otestování nového operačního systému Microsoft Windows 10. Chtěli jsme se vyvarovat již tradičním „náběhovým problémům“ nových operačních systémů a odpovídajících verzí aplikací. Neznám horší situaci ve výuce, když software vykazuje nestability a prakticky čistě nefunguje a soustavně padá. Především z důvodu ne příliš vyladěných grafických ovladačů a jejich vazeb na vizualizační nástroje bylo vlastní plošné nasazení produktů na naši škole pod Windows 10 přesunuto až po uvedení řady Autodesk 2017. Čekání se jistě vyplatilo. V prosinci společnost Microsoft vypustila zásadní aktualizaci Windows 10 build 1511, čímž prakticky celou původní instalaci přepsala a od této chvíle lze mluvit o funkčnosti celého portfolia technických aplikací velmi pozitivně. Hardware nároky aplikací i operačního systému zůstaly prakticky stejné, přes to jsme se před hromadným nasazením řady Autodesk 2017 na počítače rozhodli ke stanovení obecnější strategie modernizace hardware, která je bohužel ovlivňována při stovkách počítačů především financemi.

Jaký hardware za rozumné peníze?

Nejen ve školství není peněz nikdy dost. Správná strategie modernizace počítačů je vždy obtížná a zkušenosti není příliš. Pro stanovení výchozího hardware a jeho optimalizaci pro projekty výukového rozsahu jsme zvolili již převážně čtyř, až pětiletou školní sestavu CPU Intel 7, 4 GB RAM se základním NVIDIA grafickým akcelerátorem řady 7 se 128 bit sběrnicí a 1 GB grafické paměti.


Autodesk Education Community, to je nekonečná studnice inspirace, postupů a software nástrojů pro profesionální práci v desítkách technických a kreativních oborů

Výkon hardware v této oblasti byl testován na řadě procesů a úloh s cílem zvolit optimální sestavu pro výuku. Výkonové rozdíly do dvou desítek procent pominu, jedná se o z hlediska přínosu a ceny o ne příliš zajímavou položku článku. Za naprosto zásadní bod lze považovat využití rychlých SSD disků. V této oblasti jsme provedli více jak třicet benchmark měření na různých typech úloh a procedur od jednoduchých startů aplikací až po procedury modelování a vizualizace. Na identickém hardware se akcelerační číslo pohybuje na tři až čtyřnásobném urychlení procedur. Jedná se jistě o velmi zajímavé číslo, které jistě napovídá o výhodném směru jak akcelerovat stávající HW vybavení nejen pro výuku PLM/BIM aplikací za relativně nízkých nákladů. Nejen produktové řadě Autodesku 2017 SSD disk rozhodně sedí a i ze zastaralého PC se rázem stane velmi příjemný pracovní nástroj, u kterého se opravdu příliš nečeká. Pokud je základem PC opravdu seriózně kvalitní základní deska a CPU, může tento hardware sloužit i řadu let po záruční době.

Pro upřesnění představy o rozsahu nasazení software řady Autodesk 2017 již pouze doplním, že informační systém čítá více jak 500 počítačů, z toho cca 300 využitelných pro výuku PLM/BIM. Vlastní pracovní stanice jsou postupně od loňského prosince převáděny na operační systém Windows 10 EDU v buildu 1511 výhradně v 64 bitové verzi. Informační systém je doplněn maximem systémových fines a je přímo integrován do automatické hromadné administrace v síti školy. Díky tomu je možné prakticky on-line udržovat stovky počítačů s prakticky neomezeným počtem licencí odborného software.

Vyzkoušejte pro základy modelování 123D

Pokud začneme ve výčtu aplikací Autodesku, které využíváme ve výuce v letošním roce, jistě je dobré začít od produktů, které jsou optimalizovány pro nejmladší. Zde bych rád uvedl především řadu Autodesk 123D. Nejedná se až tak úplně o plnohodnotný PLM nebo BIM software, ale zcela jistě mohou být 123D produkty zajímavou volbou při výuce nejmladších techniků v rámci zájmových nebo technických kroužků. V našem případě, připravovaných pro žáky spřátelených základních škol. Produkty 123D jsou myšlenkově velmi dobře uchopitelné a neobsahují příliš velké množství funkcí, které mohou znemožnit start s prací v technickém software. Lze je ihned po krátkém zaškolení využívat přímo na projektech a při řešení kreativních úloh.


Autodesk 123D Design je skvělým nástrojem pro vstup do světa tvorby digitálních prototypů

Z řady 123D bych rád uvedl cloud produkt 123D circuits, který mohou nejen nejmladší využít pro vytváření elektrických zapojení a obvodů analogových i digitálních. Z digitálních modulů podporuje 123D circuits modulární počítač Arduino. Velmi atraktivním programem pro práci s 3D modely pro mladé je i 123D Catch, který umožňuje vytvářet 3D modely na základě pouhé sady fotografií bez potřeby vlastnit 3D scanner a to i s mapovanými texturami. Pro úpravy polygonálního modelu můžete využít například Autodesk Mudbox nebo tradiční 3ds Max.


Autodesk 123D circuits, cloudové řešení programování mikropočítačů a simulace obvodů

Příjemná produktová překvapení ve vazbě na Autodesk Inventor

Výčet pro výuku bezesporu zajímavých novinek z dílny Autodesku začnu produktem Autodesk Inventor 2017. Již tradičně vylepšená verze poskytuje sofistikované PLM řešení především pro výuku oborů svázaných se strojírenstvím a integrovanými obory. U poslední verze Autodesk Inventoru jistě potěší opět výrazně rozpracované technologické CAM řešení Autodesk HSM Pro, které obsahuje vedle frézování také podporu operací soustružení přímo v interface Autodesk Inventoru. Jednotlivé procedury přípravy technologie obrábění jsou snadno uchopitelné a jednoduše aplikovatelné. Po doplnění vhodným postprocesorem může být Autodesk Inventor HSM Pro vynikajícím nástrojem pro výuku CAM. Pokud doplníme to, že je k dispozici již tradičně plnohodnotná studentská licence pro domácí PC, což je u většiny CAM aplikací na trhu prakticky nedostupná možnost, jedná se o jednu z nejlepších možností pro CAM vzdělávání na současném trhu.


HSM Pro je opět rozšířen přímo v prostředí Inventoru

Osobně za nejvýraznější novinku Autodesku považuji spojení aktuální verze Autodesk Inventoru s nástroji pro FEM analýzy postavené na řešiči Nastran. Tento FEM řešič, který je aktuálně k dispozici pod produktovou řadou Autodesku, patří dlouhodobě k těm nejoblíbenějším v technické praxi. Byl původně vyvinut v sedmdesátých letech minulého století Stephenem Burnsem z University of Rochester jako projekt pro NASA. Nastran byl později integrován s řadou předních PLM software řešení je nyní k dispozici také pro platformu Autodesk Inventor. Produkt Nastran In-CAD zpřístupňuje na platformě Autodesk Inventoru opravdu vyspělý FEM nástroj pro řadu technických výpočtů a analýz založených na technologii konečných prvků. Podporovány jsou jak výpočty pevnostní na úrovni lineárních a nelineárních úloh, tak fluidní výpočty.


Využití nástroje Nastran In-CAD ve výuce dává zajímavé možnosti

Ve výčtu řešení postavených na FEM nástrojích provázaných s Autodesk Inventorem jistě nesmíme zapomenout na rozsáhlý modulární software Autodesk Simulation. Má v současné době jistou konektivitu na Autodesk Inventor a umožňuje zpracovávat simulace v řadě technických oblastí.

Autodesk Alias pro kreativní práci a průmyslový design

Ne příliš známým software na školách je produktová řada Autodesk Alias. Nástroje jsou určeny primárně pro tvorbu průmyslového designu od skic až po vysoce přesné NURBS modely a jejich vizuální analýzu. Autodesk Alias je zpracován do posledního detailu. Sbližuje technické procesy s kreativním uměním designérů při využití technologií, která patří k tomu nejlepšímu v oblasti rastrové grafiky, NURBS modelování a vizualizace. Pokud hledáte v Autodesk Aliasu precizní nástroj pro kreslení a zpracování rastrů na úrovni hladin, máte jej. Pokud chcete tyto své grafické návrh přenést do 3D světa, stačí jen poskládat ortogonální pohledy do příslušných rovin a můžete začít tvořit. Autodesk Alias si rozhodně nehraje na CAD. Je opravdu precizně navrženým nástrojem pro kreativní návrhářskou práci. Výstupy z produktové řady Autodesk Alias lze dále využít v PLM nástroji Autodesk Inventor pro další technické zpracování.


Rodina produktů Autodesk Alias ve spojení s VRED může studentům zpřístupnit svět průmyslového designu

Rychlá vizualizace a prezentace pro techniky a obchodní strategie

Asi nejoblíbenějším produktem z oblasti vizualizace je na naší škole Autodesk Showcase. Nástroj, který v sobě spojuje špičkové prezentační výstupy s až neskutečně snadnou procedurou vizualizace integrovanou s unifikovanými materiály Autodesku. Žádné složité nastavování textur, žádné zdlouhavé rendrování. Autodesk Showcase lze doslova obsluhovat pomocí několika tlačítek. Prakticky všechny modely, které vznikají ve výuce na škole, jsou dříve nebo později zpracovány pomocí Autodesk Showcase do podoby prezentační grafiky. Ta se stává součástí soutěží, prezentací a obhajob ročníkových prací. Ve spojení jak s Autodesk Inventorem, tak s Autodesk Alias, případně jinými software nástroji pro 3D modelování, lze využít také software pro technickou vizualizaci a virtuální prototypování VRED. Proti Autodesk Showcase je VRED určen převážně pro vizuální analýzy a precizní vizuální zpracování digitálního prototypu s přímou optimalizací stereografického zobrazení a základní animace.

Rodina produktů Autodesk AutoCAD

Klasika na konec, Autodesk AutoCAD a jeho vertikály pro jednotlivé obory tvoří vždy dobrý základ pro tvorbu technické dokumentace v řadě oborů. Jestli bude výuka vystavěna na jednotlivých vertikálách pro obory elektrotechnika, strojírenství, stavebnictví, GIS apod., nebo se odpíchneme od základního AutoCADu a pokračujeme dále digitálním 3D prototypováním je věc oborové volby.

BIM a PLM závěrem

V rodině produktů Autodesku si jistě vybere každý. Pokud bych měl představit ještě některý z produktů, který velmi rádi využíváme ve výuce na škole, je to rozhodně Autodesk Revit. Tento BIM nástroj ve spojení s vhodnými šablonami a rodinami konstrukčních prvků představuje další krok projektování ve stavebních a příbuzných oborech. Autodesk Revit je výrazně rozšiřován funkcemi, které usnadňují nejen prvotní BIM projekt, ale také usnadňují průběžné analýzy a výpočty s neustálou kontrolou dat projektu.


Výhody 3D projektování v Revitu můžeme představit například na jednoduché solární studii

Produktové licencování

Autodesk poměrně zásadně zapracoval také na licenčních modelech svých produktů. Pro školy jsou v rámci globálního registračního systému k dispozici jak možnosti licencování na single stanici, tak vůči tradičnímu flex-lm serveru. Množství licencí bylo navýšeno opravdu dostatečně i pro velká akademická pracoviště. Autodesk dává školám aktuálně k dispozici jak samostatné aplikace, tak oborově zaměřené profesní balíky. V této oblasti mohu doporučit spojení flexibilní licence produktu ve školní síti se samostatným licencováním žákovských produktů. Produkty jsou k dispozici v několika světových jazycích včetně češtiny a podporují převážně 64bitový operační systém Windows s určitými odnožemi pro MAC.


Mohlo by vás zajímat: