Google překladač: English Deutsch

Jakou technologii externího disku zvolit?

Autor článku: Lukáš Grásgruber   

Tags: SanDisk Extreme | SSD | USB | WD My Passport

disk ilustracniWDExterní disk je pohotovým a jednoduchým řešením nejen pro přenos větších objemů dat, ale stále častěji po něm sahají také uživatelé notebooků s interními disky typu SSD, jejichž kapacitu často z úsporných důvodů volíme menší, než potřebujeme, a proto brzy přestane stačit. Externí disk je v takové situaci nejjednodušším řešením. Musíme se ovšem rozhodnout, zdali zvolíme klasický externí disk typu HDD, nebo moderní flash disk SSD.

Pro někoho jde o jasnou volbu, protože dává velký důraz pouze na jediný z parametrů a volí například vždy maximální rychlost, nebo naopak maximální kapacitu za co nejnižší cenu. Pokud ale uvážíme více parametrů současně, volba optimálního řešení rozhodně nebude jednoduchá, protože každá z variant má jiné výhody a slabiny. Navíc se většinou rozhodujeme pouze podle papírových předpokladů. My jsme díky společnosti WD měli možnost otestovat obě zmíněné varianty a naše praktické zkušenosti vám tak mohou napovědět, které řešení bude právě pro vás optimální. Navíc jsme ještě měli srovnání s externím diskem SanDisk Extreme 900.

disk 1

WD My Passport SSD – rychlý, velmi malý a lehký

Když se řekne SSD, napadne jistě většinu z nás jako jeho hlavní přednost vysoká rychlost. Jenže to platí především u interního disku. Vysoká rychlost externího SSD disku jistě zaujme na první pohled, ale troufám si tvrdit, že pro většinu uživatelů nepůjde o jeho zásadní výhodu ve srovnání s externím diskem typu HDD. Rozdíly v přenosové rychlosti mezi externími disky HDD a SDD totiž nejsou v reálném provozu až tak dramatické. Jistě, přenosová rychlost SSD je teoreticky několikanásobně vyšší, ale při běžném užívání externího disku pro odkládání a přenášení dat zjistíte, že v důsledku obvykle ušetříte pár sekund. Vyšší rychlost SSD se totiž naplno projeví „pouze“ při práci s malými soubory a v situaci, kdy z externího disku např. spouštíte operační systém. Nebo v situaci, kdy máte na externím disku nějakou větší databázi, nebo intenzivně přistupujete k velkému množství souborů. V takové situaci je externí disk typu SSD jasnou volbou a přijde vhod maximální (teoretická) přenosová rychlost disku WD My Passport SSD, která činí 515 MB/s pro čtení i zápis. My jsme v populárním testu CrystalDiskMark dosáhli hodnot 450 MB/s čtení a 430 MB/s pro zápis.

Uváděné rychlosti samozřejmě platí pouze v případě, že externí disk WD My Passport SSD připojíme přes rozhraní USB 3.1 druhé generace. Jinak je disk samozřejmě zpětně kompatibilní i se staršími generacemi USB, tedy USB 3.1 první generace (dříve srozumitelněji označované jako USB 3.0) a také s dnes už klasickým rozhraním USB 2.0. Proto je disk dodáván nejen s propojovacím kabelem s konektory USB Type-C, ale i s adaptérem pro rozhraní USB typu A, které je zatím běžnější u většiny počítačů. Připojením přes pomalejší rozhraní pochopitelně výrazně klesá přenosová rychlost.

Po zvážení praktické využitelnosti vyšší rychlosti SSD a zejména s ohledem na poměr cena/kapacita jsem proto dospěl k závěru, že mezi hlavní přednosti externího disku WD My Passport SSD patří především jeho velmi malé rozměry (viz obrázek) a nízká hmotnost pouhých 40 gramů disk + 25 gramů kabel. A samozřejmě také odolnost proti nárazům a pádům, což je pro často přenášené externí zařízení velmi podstatná vlastnost. WD udává odolnost při pádu ze dvou metrů a přetížení 1 500 G. Upřímně musím přiznat, že uvedené hodnoty jsme v praxi netestovali, protože nám disku za necelých 5 tisíc bez daně bylo líto (testovali jsme model s kapacitou 512 GB). Principiálně vyšší mechanická odolnost paměti bez pohyblivých částí je už snad dostatečně známá a zřejmá.

Za zmínku určitě stojí také HW akcelerace šifrování AES 256 bit, díky které můžete na disku WD My Passport SSD pracovat se šifrovanými daty bez citelného snížení přenosové rychlosti.

disk 2

SanDisk Extreme 900 – extrémní SSD

Pro externí disk SanDisk Extreme 900 platí všechny výše uvedené principiální výhody SSD. Pokud jej budete používat způsobem, který naplno využije jeho vysokou rychlost, pak je SanDisk Extreme 900 ideální volbou. Jde totiž o mimořádně rychlý externí disk, který nabízí maximální rychlosti čtení a zápisu 850 MB/s, opět samozřejmě v případě připojení přes USB 3.1 Gen 2. Mezi externími disky jde o naprostou výkonnostní špičku. Mimořádné rychlosti dosahuje tím, že jde prakticky o dva SSD SATA disky zapojené do režimu RAID 0. Blíží se tak maximální propustnosti rozhraní USB 3.1 Gen 2. V praxi je obtížné této rychlosti využít.

Důsledkem zdvojené vnitřní konfigurace je navíc fakt, že SanDisk je nejen rychlejší, ale také podstatně větší než disk WD My Passport SSD a výrazně těžší (210 g). Svými rozměry a hmotností se blíží k externím diskům typu HDD (formátu 2,5 palce). Pokud tedy souhlasíte s výše uvedeným názorem, že hlavní předností externích SSD je spíše kombinace malých rozměrů a hmotnosti a vysoké mechanické odolnosti, bude lepší volbou WD My Passport SSD. Vyšší rychlosti SanDisku navíc odpovídá i vyšší cena. Námi testovaná varianta 480 GB se aktuálně prodává za cenu přes 6 tisíc Kč (bez daně). Jedná se tak o produkt „pro náročné“, jehož přednosti využije pouze velmi specifická skupina uživatelů.

Dodejme ještě, že SanDisk má SecureAccess ochranu „pouze“ se 128-bitovým AES šifrováním, tedy slabším než WD. Stejně jako v případě WD musím i SanDisk pochválit, že v balení externího disku opět nechybí jak disk s konektory USB-C, tak i kabel pro připojení k více rozšířenému konektoru USB-A.

disk 3

WD My Passport HDD – klasika za rozumnou cenu

Externí disk WD My Passport HDD se prodává v šesti barevných provedeních. My jsme dostali na testování netradiční žluté provedení, z něhož by jistě měla radost firma Symantec, která se kdysi snažila prezentovat svoji firemní barvu jako symbol bezpečnosti. Pro externí disk jistě pozitivní asociace, i když na můj vkus příliš agresivní, ale jak už jsem zmínil – výběr barevného provedení je u disku WD My Passport mimořádně široký.
Dost už ale k designu externího disku, který představuje klasické řešení s velkou kapacitou (nabízeny jsou varianty od 1 do 4 TB) za velmi příznivou cenu. V době našeho testování se cena 2TB disku WD My Passport pohybovala kolem 2 tisíc Kč bez daně. I když se čtvrtkilová cihlička poněkud pronese, pro ukládání a přenášení velkých objemů dat představuje klasický externí disk typu HDD optimální variantu v poměru kapacita/cena. A rychlost silně závisí na typu přenášených dat, jak už jsem se snažil vysvětlit v popisu externích SSD disků. Při sekvenčním přenosu dat, tedy typicky kopírování velkých souborů, dosahuje WD My Passport rychlosti přes 100 MB/s pro čtení i zápis, což není vůbec špatné.

V případě WD My Passport je navíc bonusem důraz na bezpečnost. Na ni bývá u externích úložišť dat (ať už jde o USB flash disky nebo externí disky) často zapomínáno. Přitom jejich ztráty a krádeže jsou relativně časté, a proto by ochrana proti neoprávněnému přístupu měla být jedním prvních úkonů s externím diskem. WD zabezpečení vychází vstříc tím, že v disku My Passport je zabudováno 256bitové hardwarové šifrování AES a přístup k datům chrání software WD Security. Zabezpečení je tak nejen velmi silné, ale především velmi jednoduché. Postačí aktivovat ochranu heslem a vybrat si nějaké rozumné. Pro případnou ztrátu disku lze také nastavit zprávu pro nálezce, aby disk vrátil zpět do vašich rukou.

Zbývá už jen dodat, že disk WD My Passport má pro připojení konektor dodnes označovaný jako USB 3.0 Micro-B, a využívá tedy rozhraní USB 3.1 Gen 1 (max. rychlost přenosu 5 GBit/s, dříve označované jako USB 3.0). Zmatečné, že? Nápad zrušit zavedené označení USB 3.0 a komplikovat lidem život nějakými generacemi Gen 1/Gen 2 byla prostě kardinální pitomost. Potřebný kabel je naštěstí u disku WD My Passport přiložen a různých redukcí se dá za pár korun koupit spousta.


Mohlo by vás zajímat: