E LINKX
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

Siemens
SOLIDWORKS
Siemens

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Stroje, které nikdy nespí

Dějiny strojírenské výroby společnosti Tajmac ZPS začínají již ve firmě Baťa v roce 1903. Od roku1950 se datuje nový název Závody přesného strojírenství (ZPS). V roce 2000 společnost přechází do vlastnictví italské firmy TAJMAC - MTM s.p. A. a mění se její název na TAJMAC - ZPS, a. s.
Společnost TAJMAC - ZPS je dynamická a komplexní firma zabývající se vývojem a výrobou obráběcích strojů. Tím, že vlastní slévárenské prostory ZPS - Slévárna, které jsou ve výrobním areálu společnosti v Malenovicích, disponuje koncentrovanou kapacitou zahrnující všechny etapy vývoje a výroby.
Společnost zaujímá v ČR čelní postavení v oblasti obráběcích center a vícevřetenových automatů. Dlouhodobě patří mezi největší české exportéry a zařazuje se do skupiny předních světových výrobců, přičemž export představuje více než 80 % z vyrobené roční produkce.
Výrobní program se skládá z vysoce výkonných obráběcích center a ze světového hlediska špičkových vícevřetenových automatů.
Stroje se uplatňují v nejnáročnějších průmyslových odvětvích na všech světových trzích a získaly si velmi dobrou pověst pro svoje vysoké technické parametry, přesnost a spolehlivost. V tomto ohledu si firma dala nelehký úkol, a to každoročně přijít na trh s něčím novým – inovativním.„V letošním roce jsme zahájili sériovou výrobu horizontálního stroje H50, který doplnil úspěšnou řadu H 40 a H63. Loňská novinka portálové centrum MCV 1210 dnes patří mezi naše významné prodejní komodity," vyjmenovává některé z novinek vedoucí prodeje OC, Ing. Marek Hala. "Stroj je určen pro opracování forem a zápustek nebo pro velmi přesné produkční obrábění. Základní 3osé provedení lze doplnit na 5osé pomocí sklopně-otočného stolu," popisuje některé z vlastností vedoucí prodeje OC.
Obecně lze říci, že Tajmac-ZPS pokrývá poměrně širokou škálu zákaznických potřeb. Co se týká vertikálních, ale horizontálních center je to více jak 25 modelů strojů.Výstavy a veletrhy

Firma se každoročně účastní mnoha strojírenských akcí po celém světě, mezi nimiž samozřejmě nechybí domácí akce, jako jsou MSV Brno, MSV Nitra nebo veletrh For Industry v Praze.
„Na MSV Brno budeme prezentovat krom jiných aplikací také výrobní buňku soustruh-robot–obráběcí centrum, která již našla konkrétní využití," odkrývá jeden z exponátů pro letošní MSV v Brně Ing. Hala. "Kromě těchto domácích výstav se jedná také o celou řadu zahraničních akcí. Samozřejmostí je naše účast na nejvýznamnějším podniku roku, a to show EMO, letos v konaném v německém Hannoveru,“ dodává vedoucí prodeje CNC divize v Tajmac-ZPS.Výroba strojů v návaznosti na EdgeCAM

EdgeCAM je dlouhodobě používán přímo ve výrobě, kde Tajmac-ZPS používá devět plně aktualizovaných stanic s poslední verzí EdgeCAM, které jsou napojené na konstrukční oddělení.
„Dlouhodobě využíváme provázanosti aplikace EdgeCAM s našimi pracovišti s Pro/ENGINEER a jsme plně spokojeni," říká k nasazení EdgeCAM František Srovnal, vedoucí TPV.
V tomto ohledu to jistě není konečné číslo, podle pana Srovnala je výhled ohledně rozšíření stávajících stanic a jejich modulů určitě pozitivní. Jednu stanici EdgeCAM používá k předvádění a přípravě technologií obrábění také aplikační středisko.Zákaznická podpora

Vysoká kvalita služeb je dána profesionalitou pracovníků a technickým zázemím servisního střediska. Jak firma Tajmac ZPS, tak i Nexnet se neustále snaží vylepšovat zákaznický servis. „S ohledem na koncového zákazníka je především důležité co nejrychleji uvést pořízený stroj do výroby a maximalizovat tak přínos z propojení stroje a systému EdgeCAM. Obzvláště pak je to důležité u víceosých obráběcích center," říká Jaroslav Pospíšil, technický ředitel firmy Nexnet. "Vzájemná spolupráce a provázanost systému EdgeCAM spolu se stroji vždy závisí na posprocesoru, jehož kvalitní odladění je alfou a omegou. Proto tomuto kroku věnujeme vždy maximální pozornost,“ dodává Jaroslav Pospíšil.
Kvalitní postprocesor v sobě obsahuje veškeré informace o vlastnostech daného stroje, tak aby bylo optimálně a efektivně využito všech jeho funkcí v souladu s CAD/CAM systémem. Univerzální postprocesor neexistuje, bohužel je potřeba jej naprogramovat pro každý stroj zvlášť. V tomto ohledu je pak výrazným pomocníkem jednoduchý a intuitivní nástroj EdgeCAM – Konstruktér postprocesorů, který využívá pro přípravu postprocesorů takřka 90 % zákazníků EdgeCAM. Ostatní volí cestu buď kombinací vlastní tvorby a objednání na zakázku, nebo přímo si pro složitější stroje nechají připravit postprocesor na míru dle vlastních požadavků.
„Trvale podporujeme zákazníka při provozování stroje po dobu životnosti. Uvedeme stroj do provozu, garantujeme záruční servis a dále nabízíme veškeré servisní služby včetně poradenských. S uvedením stroje do provozu je spojeno základní seznámení s obsluhou a údržbou stroje," seznamuje s filosofií firmy Tajmac-ZPS Ing. Hala. "Zaškolíme pracovníky pro obsluhu stroje přímo u zákazníka nebo u nás, školení programátorů a pracovníků údržby elektronické části strojů je zajištěno ve spolupráci se zástupci výrobců CNC systémů,“ dodává pan Hala.
„Na MSV Brno budeme prezentovat krom jiných aplikací také výrobní buňku soustruh-robot–obráběcí centrum, která již našla konkrétní využití,“ odhaluje jeden z exponátů pro letošní MSV v Brně Ing. Hala.

Společné reference

Během působení na domácím i zahraničních trzích došlo mnohokrát k nasazení CAD/CAM systému EdgeCAM na strojích z Tajmac ZPS. Pokud pomineme fakt, že samotná výroba v Tajmac-ZPS běží na strojích programovaných v EdgeCAM, tak mezi společné reference určitě můžeme počítat Zbrojovku v Uherském Brodě, firmu Praga Louny, Chropyňskou strojírnu, Zevetu Bojkovice nebo firmu Kowag v Rokytnici a mnoho dalších.