E LINKX
Minerva
Google překladač: English Deutsch
GstarCAD – DWG kompatibilní 2D/3D CAD
Sophos
Kodys
ITmeets

StreamTech.tv

streamtech tv-logo
IOTOR

Kuličky místo toneru či inkoustu

Pátek, 09 Květen 2008 16:16
DSC05506_819.jpgAkce firmy Océ bývaly zatím doménou kolegy Buka, který přinášel zpravodajství z Océ OpenHouse. Letos se OpenHouse nekonal a zčistajasna přišla pozvánka na předvedení novinky v produkci Océ, barevné velkoformátové tiskárny ColorWave 600, ještě před jejím oficiálním uvedením na veletrhu Druppa. Sáhl jsem po ní a nelitoval. A to přesto, že cesta do a z Venlo, sídla centrály Océ, byla dlouhá a zpět téměř strastiplná. Nicméně společnost nám dělal Karel Medulán, cestovatel, výborný vypravěč a zakladatel brněnské společnosti D-SYSTEM v jedné osobě, s nímž nemáte šanci se nudit.
Océ a nádherné teplé jarní počasí ve Venlo uvítalo zhruba šedesátku novinářů vybraných tištěných médií a prezentace týkající se novinky zatím cudně přikryté světlemodrou plachtou mohly začít.
CrystalPoint819.jpgOcé ColorWave 600 využívá zcela novou technologii Océ CrystalPoint, která přebírá to nejlepší z laserového a inkoustového tisku a je chráněna asi dvacítkou patentů. První, co zaujme laika i odborníka, když uvidí tiskárnu ColorWave 600, je způsob řešení zásobníků barev a hlavně jejich náplň. Tou jsou totiž pryskyřičné kuličky TonerPearls o průměru asi 12 mm v patřičných barvách CMYK. Ty pak při tisku procházejí nejprve rozmělněním, pak změnou skupenství na gel, aby posléze po nanesení na tiskové médium proběhla krystalizace. Škoda, že jsme neviděli otevřený tiskový prostor, možná ovšem jako jediná skupina, které se to stalo v důsledku nedodržení časového harmonogramu.
Někdo může namítnout, že takovou technologii má Tektronix už 20 let, ale zástupci Océ prohlásili, že jejich technologie je unikátní a chráněná asi dvacítkou patentů. Na rozdíl od Tektronixu (nebo Xeroxu) se tiskne pohyblivou "hlavou", zde nazývanou imaging device, kterou jsme přece jen při tisku přes nepříliš průhlednou kapotáž viděli.
I když jde o naprostou novinku, prošla již rukama mnoha alfa i beta testerů a několik kusů je již v plném provozu v Německu. Díky tisku na v podstatě jakkoliv (ne)kvalitní papír, případně další tisková média v rolích a šířce tisku do 42", vodostálosti a tomu, že tisky jsou DSC05546819.jpgokamžitě suché a otěru odolné, se nabízí široké pole použití. Od čárové CAD grafiky, A0 mimochodem vytiskne za cca 32 sekund, přes tisk strojírenských a architektonických vizualizací, výstupy GIS aplikací až po komerční grafiku například v obchodních řetězcích. To vše při obrazovém rozlišení do 1200 dpi. V tom, abyste okamžitě běželi do Océ si tuto tiskárnu koupit, vám může zabránit snad jedině cena. U nás se Océ ColorWave 600 bude prodávat za přibližně jeden milión korun.
Více se dočtete v chystaném IT CADu 3/2008.


Océ ColorWave 600 těsně před slavnostním odhalením

V tuto chvíli už měli všichni zájem o něco jiného

Kuličky v zásobnících a jejich cesta do nitra tiskárny

Do nádobky od balení kuliček se odstřikuje přebytečné barevné médium

Takovéto šuplíky s rolemi papíru má tiskárna tři (celkem 6 rolí)

Zkouška odolnosti proti vodě a otěru dopadla na výbornou