Amper 2019
Alvao
Google překladač: English Deutsch
3Dexpo
Předplatné časopisu CAD

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Návrhu CITY CENTER CB pomohl Revit Architecture

Pondělí, 26 Leden 2009 17:58
CITY-CENTER-CB905.jpgAteliér EIS, českobudějovická architektonická kancelář, využila softwaru Autodesk Revit Architecture pro návrh komerční budovy CITY CENTER CB. Cílem projektu Atelieru EIS bylo vytvoření návrhu inteligentní multifunkční budovy CITY CENTER CB v Českých Budějovicích, který v souladu s globálními trendy trvale udržitelného navrhování (sustainable design) umožní snížit provozní energetické náklady. Díky použitému softwaru a využití správného konceptu návrh do budoucna ušetří až desítky procent z nákladů na energie nutné k chlazení nebo naopak k vytápění budovy. Budova vznikla na místě původních mrazíren z 50. let a v sousedství zimního stadionu. Objekt mrazíren byl zdemolován a pozemek byl vzhledem k požadované kapacitě využit pro novostavbu.
Architekti se při zadání museli potýkat se složitým umístěním technologických center a logistiky v objektu. Také návaznost na zimní stadion a budování podzemního podlaží v těsné blízkosti stávajících komunikací, celoprosklené fasády s předsazenou fasádou nebo využití objektu na obchody, restaurace a kanceláře, kladly zvýšené nároky na přesnost, koordinaci a komplexnost zpracování.

Projekt vznikl v softwaru Revit Architecture, který architektům z Ateliéru EIS umožnil především vyřešit složité zadání stavby na komplikované parcele, v jednotlivých fázích návrhu efektivně zpracovat více než 400 vzorových detailů a operativně měnit jednotlivé prvky a jejich specifikace v průběhu návrhu stavby. Pro úspěch projektu bylo zásadní vytvoření přesného 3D modelu, práce s detaily a koordinace inženýrských sítí s architektonickým řešením. Z modelu byly generovány jednotlivé pohledy a vizualizace interiéru i exteriéru. Při vzniku projektu program Revit pomohl simulovat model oslunění budovy. V 3D modelu si architekti také ověřovali prostorové souvislosti v různých fázích projektu.

Modelování v 3D modelu umožnilo vytvořit různé varianty fasády a zároveň variantní řešení umístění doplňkových konstrukcí, které mají přímý vliv na energetickou bilanci objektu (žaluzie, rolety) a vzhledem k architektuře fasády. Ateliér EIS použil poprvé 3D model v takovém měřítku. Zpočátku si museli pracovníci zvykat na nový systém, nicméně později se naplno ukázaly výhody zvoleného řešení, efektivita práce a rychlost zpracování dalších detailů.

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit