E LINKX
Google překladač: English Deutsch
SOLIDWORKS
Siemens

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Soutěž v NC programování středních škol

Čtvrtek, 28 Duben 2005 08:54
Soutež v CAMJiž několik let společnost 3E Praha Engineering a.s. pořádá školní soutěže v „CAD modelování“ a v „NC programování“ pro střední odborné a učňovské školy jako jsou neoddělitelnou součást podpory výuky CAD/CAM systémů na školách. Letos byla tato soutěž již počtvrté uspořádána ve spolupráci se SPŠ Na Třebešíně v Praze.

Soutěž byla rozdělena do dvou kategorií „ruční programování“ a „CAM programování“. Kategorie „ruční programování“ dává možnost účasti v soutěži i školám, které nepoužívají CAM systém. Samotná soutěž se v obou kategoriích skládala ze tří částí, aby zahrnovala co možná nejširší okruh témat k NC problematice. První den byla soutěž zaměřena na tvorbu NC kódů. V kategorii „Ruční programování“ měl každý student k dispozici 6 různých výkresů a tyto součástky měl naprogramovat v ISO kódu v určitém časovém limitu. Každá součást měla jinou bodovou hodnotu a tak měl každý možnost různých kombinací. Součástky byly vybrány od jednoduchých až po poměrně náročné. K programování si studenti mohli vybrat buď editor MIKROPROG nebo editor ELTEC.

V kategorii „CAM programování“ měl každý student k dispozici 5 různých výkresů (byly i v elektronické podobě ve formátech IGES, SAT, PRT, DWG) a tyto součástky měl naprogramovat v ISO kódu v určitém časovém limitu. Také v tomto případě měla každá součást jinou bodovou hodnotu v závislosti na její náročnost. K programování si studenti mohli přinést svůj vlastní CAM program nebo použít CAD/CAM systém SURFCAM. Druhý den měli soutěžící odpovědět na připravený písemný test, který obsahoval 32 otázek z oblasti NC programování a technologie obrábění. Na test bylo vyhrazeno 30min. Po testu následovala zkouška ze čtení NC kódu. Dle vypsaného kódu měli studenti načrtnout na milimetrový papír součástku, která byla uvedeným programem obrobena. Jednalo se především o konturování. Opět byl zadán časový limit, tentokrát 120 min.

Na hodnocení soutěže dohlížela odborná komise, která byla sestavena ze zástupců odborné praxe, zástupce fakulty strojní ČVUT v Praze, vylosovaných zástupců zúčastněných škol a zástupce firmy 3E Praha Engineering. Komise byla překvapena celkově vysokou úrovní studentů v obou kategoriích v porovnání s předchozími ročníky.

V kategorii škol si prvenství odnesla SPŠ strojní a slévárenská Brno. Druhou příčku získala SPŠ Uherské Hradiště a na třetí pozici se umístila SPŠS Ústí n/Labem. Kompletní výsledky jednotlivých kategoriích můžete najít na http://www.3epraha.cz/skola/surfcam_vysledky.php.


 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit