Pomáháme firmám růst
Google překladač: English Deutsch

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Xeon 5500 a další významné procesorové novinky od Intelu

Středa, 01 Duben 2009 14:08

Sedmnáct špičkových procesorů v čele s řadou Xeon 5500 uvedl včera Intel. Tyto procesory představují největší revoluci mezi serverovými procesory Intel od chvíle, kdy se před patnácti lety na trhu objevil model Intel Pentium Pro. Nové serverové čipy zaručují vysokou energetickou efektivitu a v důsledku toho snížení nákladů na spotřebu elektrické energie. Významně urychlují zpracování transakcí v datacentru i databázových dotazů zákazníků. Jejich nasazení se plánuje v oblasti superpočítačů a vědeckého výzkumu.

Řada Xeon 5500, dříve kódově označovaná Nehalem-EP, přináší několik nových technologií, které radikálně zvyšují rychlost a flexibilitu celého systému. Technologie jako Intel Turbo Boost, Hyper-Threading nebo Intel Virtualization Technology (VT), vylepšené o rozšířené stránkovací tabulky, umožňují přizpůsobit systém nárokům nejrůznějších typů úloh.
Počet zařízení připojených k internetu se rychle blíží k číslu 15 miliard. V důsledku toho dojde v budoucnu k transformaci internetu a procesory řady Xeon 5500 se na tomto trendu budou velkou měrou podílet. Jedním ze současných trendů IT je tzv. cloud computing – možnost provozovat aplikace na optimalizovaných procesorech tak, aby byly dostupné na vyžádání a škálovatelné pro velký počet uživatelů, přičemž Xeony 5500 budou podstatnou součástí tohoto trendu.
Procesory Intel Xeon 5500 nabízejí oproti předchozí generaci Xeon 5400 více než dvojnásobný výkon.
Počítače založené na nových procesorech Intel Xeon poskytnou dostatečný výkon jak pro firemní úlohy s vysokokapacitními transakcemi, tak pro vědecké výpočty při výzkumu nových zdrojů energie či vzdálených galaxií. Platforma Xeon 5500 nabízí oproti předchozím serverovým procesorům trojnásobnou propustnost pamětí, a snadno tedy zvládá nejrůznější úlohy a pracovní podmínky.
Díky automatickému řízení výkonu nepřekračuje spotřeba procesoru v nečinnosti 10 wattů, což představuje vysokou úsporu. Procesory poskytují až 15 automatizovaných operačních stavů. Spotřeba systému se v reálném čase přizpůsobuje vytížení a nedochází k žádnému omezení výkonu, což představuje významný pokrok v řízení napájení čipu.  
Zákazníci, kteří své servery se staršími procesory Xeon nahradí řadou Xeon 5500, mohou podle tvrzení Intelu očekávat návratnost investice již od osmi měsíců.
Procesory Intel Xeon 5500 jsou k dispozici s frekvencemi do 2,93 GHz a paměťmi DDR3 do 1333 MHz při spotřebě 60 až 95 wattů. V určitých situacích lze pomocí technologie Intel Turbo Boost dosáhnout taktu až 3,33 GHz. Tato technologie pak zvyšuje výkon systému na základě potřeb uživatele, neboť umožňuje jednotlivě změnit frekvenci jednoho či více jader procesoru. Maximální frekvence čipů pro pracovní stanice dosahuje 3,20 GHz při spotřebě 130 wattů. Každý z procesorů obsahuje až 8 MB paměti cache Level 3.
Počínaje 31. březnem 2009, kdy Intel své novinky představil, ohlásí přes 70 výrobců systémů a řada dodavatelů softwaru po celém světě více než 230 různých typů systémů využívajících procesory z řady Xeon 5500.   
Ceny procesorů Intel Xeon 5500 se pohybují od 188 do 1600 USD (při nákupu 1000 kusů). Cena jednopaticových procesorů z řady Intel Xeon 3500 je stanovena od 265 do 970 USD (při nákupu 1000 kusů). Cena mobilních procesorů L5518 a L5508 pro segment telekomunikací činí 530 USD, respektive 423 USD (při nákupu 1000 kusů). Další informace o procesorech řady Xeon 5500 najdete na webu Intelu zde.


 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit