Amper 2019
CAD - online trafika
Google překladač: English Deutsch

gbXML při projektování energeticky úspornějších budov

Pondělí, 12 Prosinec 2005 13:31
Architectural Desktop s aplikací exportu do greenbuildingstudio.comSpolečnost AAC Solutions vyvinula pro americkou firmu Green Building Studio Inc. nástroj pro publikování 3D modelů staveb z CAD aplikace Autodesk Architectural Desktop 2006 do populární web služby greenbuildingstudio.com, která provádí automatickou energetickou analýzu budov.

Pro formální popis struktury a geometrie stavby je použit formát gbXML, standard pro otevřenou datovou reprezentaci staveb uznávaný mj. i výrobci technických zařízení budov. Exportovaný formát gbXML popisuje strukturu stavby, její interakci s okolím a další parametry. Před exportem program ověří správnou strukturu projektu stavby (chybějící stropy atd.) a umožní nastavit energetické parametry jednotlivých místností (typ využití, emitované teplo osob a instalovaných zařízení, atd.).

Web služba www.greenbuildingstudio.com je bezplatná online aplikace využívající formát gbXML pro analytický výpočet energetického modelu budovy. Aplikace určí odhadovanou spotřebu a ztráty energie u dané stavby a v dané lokalitě. Díky napojení na CAD aplikaci lze takovou analýzu snadno opakovat již v průběhu projektování stavby a optimalizovat tak konstrukci stavby. Tím lze podstatně ušetřit náklady a životní prostředí v následném provozu stavby. Aplikace Green Building Studio vytváří též vizualizační 3D model stavby (VRML) a soubory pro analytické aplikace DOE-2, eQuest, ECOTEC a EnergyPlus.

Přestože je web aplikace Green Building Studio určena primárně pro americké prostředí, můžete si ji (po bezplatné registraci) vyzkoušet sami na vlastních projektech, např. z projekčních 3D CAD/BIM programů Autodesk Architectural Desktop a Autodesk Revit Building. Další informace a download potřebných plug-in modulů najdete na www.greenbuildingstudio.com.

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit