Dassault - SolidWorks
Siemens
Google překladač: English Deutsch

Otevření muzea Enza Ferrariho v Modeně

Pondělí, 12 Březen 2012 11:08

Tags: Architektura | Ferrari | Kaplicky | Modena | Morgante | Muzeum

muzeum-enzo-ferrari-v-modene--1211V sobotu 10. března bylo slavnostně otevřeno muzeum Enza Ferrariho v Modeně. Muzeum se skládá ze dvou budov. Z rodného domu Enza Ferrariho a nové moderní budovy postavené podle návrhu světového architekta Jana Kaplického, která je velice citlivě zasazena do původní zástavby. Střecha budovy je tvořena pomyslnou „kapotou“ Ferrari s výduchy v původní žluté „Ferrari“ barvě. Otevření nejprve proběhlo pro pozvaných asi 2000 účastníků v 11 hodin dopoledne na nádvoří před oběma budovami muzea. Hlavními hosty byli ministr kultury Piero Gnudi, starosta Modeny Giorgio Pighi.
Dytron

Nesměl chybět ani zástupce slavné rodiny Agnelli, která vlastní automobilku Fiat a Ferrari, manažer Lapo Elkann. Proslovy trvaly asi hodinu a nesly se v duchu oslavy genia Enza Ferrari a celé filozofie firmy, která se stala po druhé světové válce legendou. Stavbu podle návrhu Jana Kaplického po jeho úmrtí dokončil italský architekt Andrea Morgante a sklidil otevřený potlesk i za architekta Jana Kaplického, který se této události nedožil. Zahájení provozu pro širokou veřejnost se odehrálo odpoledne v 17 hodin.
„Itálie, Modena a speciálně Ferrari a všichni lidé okolo této fantastické firmy a rodiny mají dalšího nadšeného fanouška. Postavili Muzeum podle návrhu Jana a za to jim patří velký dík. Budeme tady s dcerkou Johankou jezdit. Děkuji Andreu Morgantemu z londýnského ateliéru Shiro za to, co na této stavbě odvedl skvělé práce. Ještě o něm uslyšíme, uvidíte,“ řekla Eliška Kaplicky, která byla rovněž přítomna otevření.
„Jsem připraven dokončit Kaplického stavby kdykoli a kdekoli. Hlavně v Praze. Dnes se tady v Modeně sešli dva geniové. Geniové, vizionáři, umělci Enzo Ferrari a Jan Kaplický. A já jsem byl u toho. Všichni máme velkou radost,“ prohlásil Andrea Morgante, architekt z dnes již zaniklé firmy Future systems, která muzeum navrhla.
EU přispěla na muzeum dvěma milióny eur, celkově stavba stála 18 miliónů eur. Modena si tímto počinem velmi pomůže v turistickém ruchu. Očekávaný přínos v příjmech města z fenoménu Enzo Ferrari v kombinaci s moderní architekturou bude bedlivě sledován ve všech historických městech, které zvažují jak zlepšit nabídku pro turistický ruch.

Mohlo by vás zajímat:
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit