SolidWorks 2021
Helios
Helios
Google překladač: English Deutsch
Siemens - APS Opcenter
ZWsoft
GFI Unlimited

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Otevření muzea Enza Ferrariho v Modeně

Pondělí, 12 Březen 2012 11:08

Tags: Architektura | Ferrari | Kaplicky | Modena | Morgante | Muzeum

muzeum-enzo-ferrari-v-modene--1211V sobotu 10. března bylo slavnostně otevřeno muzeum Enza Ferrariho v Modeně. Muzeum se skládá ze dvou budov. Z rodného domu Enza Ferrariho a nové moderní budovy postavené podle návrhu světového architekta Jana Kaplického, která je velice citlivě zasazena do původní zástavby. Střecha budovy je tvořena pomyslnou „kapotou“ Ferrari s výduchy v původní žluté „Ferrari“ barvě. Otevření nejprve proběhlo pro pozvaných asi 2000 účastníků v 11 hodin dopoledne na nádvoří před oběma budovami muzea. Hlavními hosty byli ministr kultury Piero Gnudi, starosta Modeny Giorgio Pighi.

Nesměl chybět ani zástupce slavné rodiny Agnelli, která vlastní automobilku Fiat a Ferrari, manažer Lapo Elkann. Proslovy trvaly asi hodinu a nesly se v duchu oslavy genia Enza Ferrari a celé filozofie firmy, která se stala po druhé světové válce legendou. Stavbu podle návrhu Jana Kaplického po jeho úmrtí dokončil italský architekt Andrea Morgante a sklidil otevřený potlesk i za architekta Jana Kaplického, který se této události nedožil. Zahájení provozu pro širokou veřejnost se odehrálo odpoledne v 17 hodin.
„Itálie, Modena a speciálně Ferrari a všichni lidé okolo této fantastické firmy a rodiny mají dalšího nadšeného fanouška. Postavili Muzeum podle návrhu Jana a za to jim patří velký dík. Budeme tady s dcerkou Johankou jezdit. Děkuji Andreu Morgantemu z londýnského ateliéru Shiro za to, co na této stavbě odvedl skvělé práce. Ještě o něm uslyšíme, uvidíte,“ řekla Eliška Kaplicky, která byla rovněž přítomna otevření.
„Jsem připraven dokončit Kaplického stavby kdykoli a kdekoli. Hlavně v Praze. Dnes se tady v Modeně sešli dva geniové. Geniové, vizionáři, umělci Enzo Ferrari a Jan Kaplický. A já jsem byl u toho. Všichni máme velkou radost,“ prohlásil Andrea Morgante, architekt z dnes již zaniklé firmy Future systems, která muzeum navrhla.
EU přispěla na muzeum dvěma milióny eur, celkově stavba stála 18 miliónů eur. Modena si tímto počinem velmi pomůže v turistickém ruchu. Očekávaný přínos v příjmech města z fenoménu Enzo Ferrari v kombinaci s moderní architekturou bude bedlivě sledován ve všech historických městech, které zvažují jak zlepšit nabídku pro turistický ruch.

Mohlo by vás zajímat: