Control
Google překladač: English Deutsch
Bentley

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Konference BIM Day 2012 hostila přední evropské odborníky

Úterý, 19 Červen 2012 11:51

Tags: BIM | Konference

BIMday_1225V úterý 12. června 2012 na Fakultě architektury ČVUT v Praze uspořádala nezisková organizace „Odborná rada pro BIM" mezinárodní konferenci s tématem: „Představit BIM jako užitečný, moderní a efektivní způsob projektování, výstavby a správy budov a infrastruktury". Hlavními řečníky konference BIM Day 2012 byli zejména hosté z Velké Británie, kde se v současné době Informační model budovy zavádí do praxe. Patřil mezi ně především Stephen Hamil, ředitel britského institutu pro inovaci v projektování NBS (National Building Specification). Stephen Hamil se ve svém příspěvku věnoval zejména argumentaci, proč informační model budovy zavádí britská vláda do praxe a jaké výhody to přinese obyvatelům Spojeného Království. Nezvučnějšími argumenty byla úspora finančních nákladů na stavbu až o 20 % a udržitelnost výstavby, přičemž oba uvedené argumenty jsou na sobě přímo závislé.

Stephen Hamil tak potvrzoval tezi, že šetrná budova je ta, která tomuto pojmu odpovídá ve všech svých aspektech i ve všech svých životních cyklech. Jednoduše řečeno od návrhu až po správu. A aby budova mohla splňovat požadavek „zelené stavby", musí být již v samotném projektování navržena v duchu nejnovějších znalostí a poznatků. To umožnuje právě BIM, který v sobě obsahuje od počátku všechny relevantní údaje o rozsahu i ceně prací, ale také o vlastnostech a chování použitých materiálů.

Richard Shennan ze společnosti Mott MacDonald tato slova nepřímo potvrdil tím, že o BIMu nehovořil „pouze" jako o digitálním 3D modelu budovy, ale také jako o modelu, který v sobě nese další rozměry informací, jako jsou časový plán (4D), ceny stavebních prací (5D) a do budoucna též správa majetku (6D). I Richard Shennan zdůrazňoval výhody BIMování zejména v úspoře nákladů na výstavbu, což je vždy tím nejsilnějším argumentem.

Finance byly důležité také pro další hosty z Británie, ať už to byla Tuba Kocatürk z University of Salford pro kterou je BIMování cesta a dobrý začátek pro eliminaci korupce, či Pavel Hladík z AECOM Global Sports, který na příkladu Národního stadionu v Singapuru, jež je právě v procesu výstavby, ukázal skvělou využitelnost BIMu při snaze optimalizovat náklady v objemu použitého materiálu.

Lutz Bettels z mezinárodní neziskové organizace buildingSMART, která se ve své činnosti zejména snaží o podporu řešení OpenBIM ve svém příspěvku zdůrazňoval fakt, že BIM neznamená práci ani náklady navíc. Na ukázkách různých tří již funkčních staveb v Dánsku Lutz Bettels ukázal, jaké úspory by investoři získali využitím BIM procesu. V Dánsku totiž organizace buildingSMART zmapovala tři stavby různých velikostí a získala tím nezpochybnitelné argumenty poukazující na jednoznačnou výhodu BIMování.

Nejen tito zmínění přednášející tak rozvířili zajímavou diskuzi nad tématem zavádění informačního modelu budovy do praxe a ukázali tak možnou cestu všem účastníkům konference. Těch přišlo na BIM Day 2012 celkem 164, z čehož bylo 28 % studentů a pedagogů, 15 % architektů, 22 % projektantů, 26 % zástupců ostatních profesí účastnících se stavebního procesu a 5 % novinářů. Je ovšem škoda, že pouze jediný návštěvník byl z veřejné správy.


Mohlo by vás zajímat:
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit