Google překladač: English Deutsch

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

NICOM kurzy – více než jen SketchUp

Pátek, 13 Březen 2015 07:19

Tags: Kerkythea | Kurzy | Nástroje | Nicom | Rendering | SketchUp | Vizualizace | Vzdělávání

nicom-nahled-1511SketchUp si díky velmi snadnému používání oblíbila velká spousta lidí, ale na úkor jeho jednoduchosti se tu a tam stane, že vám nějaký užitečný nástroj schází. Již na našem základním kurzu narážíme na různé potřeby uživatelů, které SketchUp sám o sobě nenabízí. Byť se někomu může zdát jednoduchý téměř jako email, může SketchUp s rozšířením pluginů být velmi efektivním nástrojem pro architekty, designery, interiérové návrháře a nespočet dalších profesí. My vám nyní nabízíme ochutnávku nejužitečnějších pluginů a rozšíření pro aplikaci SketchUp.

 nicom1-1511
Ať už používáte placenou verzi SketchUp Pro, nebo jeho neplacenou variantu SketchUp Make, určitě vám přijde vhod drobné rozšíření nástrojových lišt. A protože pluginů pro SketchUp doslova tuna, tak tady je několik těch skutečně užitečných. Celou řadu dalších pluginů nabízíme během našeho kurzu pro ty, kteří SketcUp v základech již zvládají: SketchUp – pokročilé funkce a vizualizace. Pusťme se tedy do malé ochutnávky.

SketchUcation
nicom2-1511
Od celku k detailům. SketchUcation je sice plugin, ale sám o sobě vám v modelování nijak nepomůže. Je to především správce pluginů navázaný na stejnojmenný server sketchucation.com, na kterém nás zajímá právě široká nabídka pluginů, které nejsou vždy dostupné pomocí starého známého Extension Warehouse, ale právě přes jejich vlastní plugin. Je tu spousta pluginů zdarma a další spousta je placená, takže si každý přijde na své.

1001 bit Tools
nicom3-1511 Tipnul bych si, že tak polovina všech pluginů do SketcUpu je tvořená pro architekty a tento panel nástrojů samozřejmě patří mezi ně. Nástroje vám usnadní generování složitých struktur, jako jsou všemožné typy schodišť, střešní krovy, řazení sloupů nebo dlažby. Tak do toho projektanti, procedurální generování vám ušetří hodiny práce.

Architect Tools
nicom4-1511
Generování domů, sčítání či odčítání objektů a ještě mnohem víc najdete na panelu nástrojů přímo připraveným pro architekty.

Texture Positioning Tools
nicom5-1511
SketchUp je především modelovací nástroj, a proto jsou tu texturovací nástroje jen proto, abyste v renderovací aplikaci měli přehled, kam patří který materiál. Vždycky ale není potřeba návrhy rovnou renderovat, proto, když budete někdy umisťovat do svých návrhů logo, nebo budete potřebovat posunout či otočit nějakou texturu po objektu, vzpomeňte si na tento malý užitečný nástroj.

Bazier surface
nicom6-1511
Skvělý nástroj určený k vytváření všemožných vydutých a vypuklých tvarů ideální pro všechny karosáře.

T2H Building Structure Toolbar
nicom7-1511
Opět jeden toolbar pro Architekturu. Samozřejmě, že se všechny tyto architektonické nástroje dají využít i jinde, chce to jen trošku popustit uzdu fantazii.

Kerkythea
nicom8-1511
Kvalitní materiál a správně nastavený render dokáže vylepšit snad každý model.

Import – Export
Toto je velké téma hlavně pro ty z vás, kteří používáte SketchUp Make. Ten totiž žádné pořádné exportní a importní formáty nepodporuje a proto máte prakticky dvě možnosti: buď zaplatit Pro verzi, anebo pořídit pluginy pro export a import, které jsou přeci jen levnější a při troše štěstí i zdarma.
Největší sbírku těchto pluginů tvoří série Simlab, bohužel zdarma je jen prvních 15 exportů či importů a pak musíte sáhnout do kapsy a pořídit plnou verzi. Exportovat tak můžete téměř kamkoliv. Import umí Simlab samozřejmě také.
Jeden z těch, které jsou zdarma je script ze SketchUcation DXF export v.0.0.4

Chybějící primitiva
nicom9-1511
Utah Teapot, tak se celým jménem říká konvičce, která je asi nejprofláknutějším 3d objektem, který kdy počítače vytvořily. Je součástí téměř každého 3d grafického programu a ve SketchaUpu chybí? Už ne.
K čemu ale je taková konvička, když se z ní nedá stavět? Vytvořil ji Martin Newell v roce 1975 na Univerzitě v Utahu, odtud tedy ,,Utah Teapot“, a dodnes se používá jako referenční objekt ke zkoušení materiálů nebo osvětlení ve 3d scéně. Pokud tedy ve SketchUpu renderujete, ať už pomocí Kerkythei nebo jiných rendererů, bude se vám hodit a navíc má k sobě i zbytek čajového servisu.Tak to byla opravdu jen malá ochutnávka. Chcete li být mistry, navštivte kurzy školicího střediska NICOM.
Přijďte posunout své schopnosti práce ve SketchUpu na profesionální úroveň a naučte se pracovat efektivně. V našem pokročilém kurzu se naučíte například modelovat organické tvary a terén. A hlavně vám ukážeme, jak dostat ze SketchUpu a Kerkythei profesionální vizualizace s minimem úsilí.


Mohlo by vás zajímat: