Google překladač: English Deutsch

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Unikátní záchranný systém pro drony

Středa, 18 Březen 2015 08:51

Tags: Brno | Dron | GALAXY | GBS 10 | Letecký ústav | VTÚ | VUT | Záchranný systém

Galaxy dron-1512První v Evropě a jeden z prvních na světě. Takový je záchranný systém Galaxy GBS 10, který vyvinuli vědci z Leteckého ústavu VUT v Brně ve spolupráci s Vojenským technickým ústavem. Unikátnost spočívá v mechanismu, kterým se aktivuje padák k záchraně dronu. Zatímco doposud se využívaly mechanické pružiny, tento systém používá pyrotechniku. Díky tomu se padák vystřelí v extrémně krátkém čase, do jedné sekundy. Systém se skládá z kompozitového kontejneru, ve kterém je pyrotechnický iniciátor.

To je malá, elektronicky ovládaná kapsle. Při přivedení určitého napětí se uvolní složka, která pomocí dostatečného množství horkého vzduchu vytlačí z kontejneru píst a ten aktivuje padák. Systém může aktivovat operátor, který nazná, že došlo ke kritické situaci, v některých případech jej může aktivovat autopilot. Dron o hmotnosti 7 kilogramů padá k zemi přibližnou rychlostí 3,7 metrů za sekundu. Zajistí hladký dopad, jakoby dron spadl z výšky 70 centimetrů.

Galaxy GBS 10-1512
Kromě rychlé aktivace se novinka vyznačuje nízkou hmotností. Zařízení ukrývající padák váží 350 gramů a instaluje se do trupu nebo k řídící jednotce. Vědci mají zažádáno o dva patenty a dva průmyslové vzory. „Jejich přidělení trvá déle než rok, tak dlouho s uvedením na trh čekat nebudeme. Nový záchranný systém začneme prodávat v pondělí 16. 3.,“ informoval Milan Bábovka ze společnosti Galaxy GRS, která novinku vyrábí. Doplnil, že výrobci zaznamenali poptávku na účinný záchranný systém od modelářů. Zájem projevily i složky integrovaného záchranného systému.

Galaxy GBS 10-2-1512
Právě armáda či policie má patřit k těm, kdo novinku využije. Pokud by se dostaly do potíží nad obydlenými oblastmi, škody by mohly být obrovské. Nejen na dronu a zařízení, které nese, ale také v místě dopadu. Toto zařízení dokáže ochránit takzvanou živou sílu, v tomto případě osoby na zemi v eventuálním místě dopadu. Pomůže v případě, že se letoun řítí někam, kam nemá.

Galaxy GBS 10-3-1512


Mohlo by vás zajímat: