Altair - konference
Google překladač: English Deutsch
Infor

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Pět inovací IBM pro oblast dopravy

Pátek, 07 Září 2007 14:00
IBMtrans735.jpgSpolečnost IBM představila pět inovací, které mohou změnit způsoby našeho cestování. Seznam je založen na tržních a společenských trendech, které ovlivní způsob našeho života, a na technologiích vyvíjených v mezinárodních laboratořích IBM, jež tyto inovace umožní. Každý rok se v dopravních zácpách zbytečně spálí 34 miliard litrů pohonných hmot, automobilové nehody stojí miliardy dolarů a do roku 2020 se očekává nárůst počtu pasažérů letecké dopravy na dvojnásobek, což bude ročně znamenat přes sedm miliard přepravených osob.
V průběhu příštích dvou let se tyto statistiky díky technologickým inovacím v některých oblastech změní následujícím způsobem:
Automobily rozpoznají ostatní vozy a předejdou rizikovým situacím
Vozy si budou vyměňovat informace mezi sebou navzájem a se silniční infrastrukturou; v případě potřeby budou schopny korigovat akci a poskytovat řidiči nezbytnou zpětnou vazbu. Napojení dálnic a městských komunikací bude průchodnější a tok dopravy plynulejší a bezpečnější, což rovněž omezí škodlivé emise.

Informace o zpoždění dopravních prostředků mobilním telefonem
Nové technologie blízké budoucnosti cestujícím zavolají nebo zašlou textovou zprávu o aktuálním čase příjezdu dalšího autobusu nebo vlaku. Pomocí senzorů, technologie GPS a palubní komunikace odešlou dopravní systémy upozornění o zpoždění vlaku či autobusu a případném rychlejším či pohodlnějším spoji. Stejný systém umožní přepravním dispečerům korigovat cesty dopravních prostředků v reálném čase a nevhodné seskupení spojů se tak stane věcí minulosti.

Řidiči budou se svými vozy konverzovat
Stále sofistikovanější systémy rozpoznávání hlasu řidičům v reálném čase umožní příjem aktualizovaných spojů, čtení a odpovídání na e-maily, zjišťování trasy, předcházení nehodám, přehrávání DVD nebo hudby prostřednictvím jednoduchých slovních pokynů. Hlasem řízená navigace a zábavní systémy řidičům rovněž umožní ovládání teploty v kabině či telefonování s rodinou, to vše s rukama na volantu a očima upřenýma na silnici.

Města najdou řešení dopravních kolapsů
Inteligentní dopravní systémy budou v reálném čase korigovat světelné řízení dopravy, aby omezily zhušťování dopravy nebo vytvořily průjezdy pro vozidla záchranných služeb. Nové senzorické technologie, GPS a satelity poskytnou motoristům informace o nejlepších trasách a budou se snažit předcházet jízdě a parkování v místních dopravních špičkách. Díky menšímu počtu dopravních zácep bude vzduch ve městech čistější a silnice bezpečnější.

Přehled o změnách na trase a hledání ztracených zavazadel
Polohy letadel, posádek a odbavovacích stanovišť budou optimalizovány s pomocí inteligentních systémů, které budou „předvídat“ zdržení a přesměrují pasažéry dříve, než se nahromadí na letišti. Prostřednictvím kiosků budou mít cestující přehled o změnách na trase a jednotný letecký/letištní systém zvýší bezpečnost a dramaticky omezí chyby v přepravě zavazadel.