E LINKX
Google překladač: English Deutsch
Siemens
SOLIDWORKS

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

16. konference GIS ESRI a Leica Geosystems už je minulostí

Středa, 14 Listopad 2007 12:14
konfESRI745.jpgV Kongresovém centru Praha proběhla 7. a 8. listopadu 2007 v pořadí již 16. konference GIS ESRI a Leica Geosystems v České republice pořádaná firmou ARCDATA PRAHA. Součástí konference byla doprovodná výstava, kde nabízelo své služby 14 firem z oblasti GIS. Dvoudenní konference se zúčastnilo téměř 700 odborníků a uživatelů geografických informačních systémů ESRI a Leica Geosystems. Stejně jako loni se i letos konal den před konferencí seminář „ArcGIS Desktop – efektivní tvorba a editace prostorových dat“, který navštívilo přes sedmdesát uživatelů GIS.
Dopolední program samotné konference zahájil Petr Seidl, ředitel ARCDATA PRAHA, který ve svém vystoupení ukázal široké aplikační spektrum technologie GIS, vyzdvihl výsledky uživatelů GIS v České republice. Základní blok konference se konal ve Společenském sále Kongresového centra, kde během dopoledne vystoupili hlavní hosté: Dean Angelides, manažer mezinárodního obchodu ESRI, RNDr. Radim Tolasz (Český hydrometeorologický ústav) s přednáškou o mapové tvorbě v meteorologii a klimatologii, poté měl slovo MUDr. Michael Vít, který posluchačům přiblížil vliv makroklimatických změn na šíření infekčních nemocí.
Odpolední program běžel zpočátku ve dvou, po přestávce ve třech sekcích. Dvouapůlhodinový blok přednášek specialistů ARCDATA PRAHA o technologii ESRI, kde byly předvedeny zajímavé možnosti systému ArcGIS, běžel souběžně s blokem určeným zájemcům o správu inženýrských sítí, kde proběhlo šest přednášek zaměřených na toto téma. Vystoupili zde další zahraniční hosté konference Chrystelle Ourzik, projektová manažerka ESRI pro oblast distribučních společností, a Scott Higgins (Telvent Miner & Miner), který mluvil o produktu ArcFM. Byly sem zařazeny také přednášky o implementaci Technického informačního systému ve skupině ČEZ (Ing. Milan Špatenka, ČEZ Distribuce a Ing. Petr Skála, INDRA Czech Republic). Řeč byla rovněž o řešeních pro vodárenské společnosti a modelování vodovodních sítí.
Po přestávce program pokračoval ve třech paralelních sekcích. Ve dvou z nich probíhaly zajímavé přednášky uživatelů software ESRI zaměřené na správu a analýzu databází a na využití GIS ve veřejné správě, ve třetí workshop na téma „ArcGIS Desktop – tipy a triky“, se kterým vystoupili pracovníci technické podpory firmy ARCDATA PRAHA.
Druhý den proběhly uživatelské přednášky zaměřené na územní plánování, životní prostředí, kartografii a využití GIS na vysokých školách, dále blok přednášek a workshopů Leica Geosystems, kde promluvili zahraniční hosté z této firmy, Iryna Wetzel a Dirk Voets. Na programu byly i další workshopy připravené nejen specialisty ARCDATA PRAHA, ale také firmami VARS BRNO a T-MAPY. Několik přednášek se tematicky týkalo navigačních dat a hardwaru pro GIS.
Souběžně s hlavním programem probíhala v prostorách konference kromě výstavy firem z oblasti GIS a přehlídky internetových a intranetových aplikací, které si návštěvníci mohli samostatně vyzkoušet, i výstava uživatelských prací a zároveň soutěž o nejlepší poster, které hodnotila odborná porota vedená profesorem RNDr. Vítem Voženílkem, jež určila první tři místa a cenu za nejlepší výtvarné zpracování posteru. Cenu účastníků konference, jak z názvu vyplývá, určili hlasující návštěvníci – celkem bylo odevzdáno 172 hlasovacích lístků.

Cena
Ocenění
Poster
1. místo
Vladimír Plšek,GEODIS BRNOAnalýza výškových poměrů města
2. místo
Peter Ivica, Petr Poláček, Vojenský geografický a hydrometeorologický úřadSpráva a evidence mapových podkladů v prostředí ArcIMS
3. místoZuzana Krejčí, Pavel Hanžl, Ing. Jaroslav Aichler, Lenka Rukavičková, Václav Metelka, Česká geologická službaGeologické a tematické mapy jako produkt informačního systému projektu ZAMTYN NURUU 50
Za výtvarné zpracováníAdam Horálek, Jiří Woitsch, Etnologický ústav Akademie věd ČRŽidovské obyvatelstvo v Čechách v letech 1792–1794
Účastníků konference
Ing. Martin Klimánek, Jaromír Kolejka, Tomáš Mikita, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v BrněAnalýza rizika lesních polomů na Šumavě

Kromě soutěžních posterů stojí za zmínku i nesoutěžní výstavka starých map (nejen) Ústecka, které poskytla Laboratoř geoinformatiky a Katedra Informatiky a Geoinformatiky Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Pro „pamětníky“ byla určena sada dvanácti posterů mapujících 25letou historii systému ArcInfo (dříve ARC/INFO), které zpracovala společnost ESRI.


Příští 17. konference GIS ESRI a Leica Geosystems v ČR se bude konat 5. až 6. listopadu 2008

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit