SolidWorks
Google překladač: English Deutsch

Den namísto tří měsíců – superpočítač SGI Altix na TU Dresden

Čtvrtek, 13 Březen 2008 15:03
Na Technickou Univerzitu v Drážďaněch (TU Dresden) bylo dodáno robustní řešení pro výpočty a správu dat od společnosti SGI, které umožňuje německým vědcům prolomit bariéry zpracování informací v široké škále vědních disciplín včetně fyziky, chemie, strojírenství, bioinformatiky a nanotechnologie.
Tým vědců provádí komplexní simulace, aby určil jak mohou výrobci lékařských zařízení sloučit biologické materiály s plasty nebo keramikou, aby vytvořili ideální náhradu lidského kyčelního kloubu. Jiná skupina zase analyzuje obsah 16 milionů vědeckých článků, aby tak efektivně vyhodnotili světově rozšířený názor o expresi genu a proteinových strukturách.
Centrum pro informační služby a HPC (ZIH) při TU Dresden nainstalovalo systém SGI Altix 4700, který je poháněn 2048 procesorovými jádry Intel Itanium 2 se 6,5 TB hlavní paměti. Tento superpočítač může provádět až 11,9 trilionů operací v plovoucí řádové čárce za sekundu (TFLOPS).
Aby byl zajištěn rychlý a snadný přístup k datům, naimplementovalo ZIH masivní infrastrukturu SGI InfiniteStorage Data Management Facility (DMF). Tato hierarchická storage architektura a systém vyhledávání informací zahrnují online diskový prostor poskytovaný prostřednictvím systému SGI InfiniteStorage 6700. Spuštěním vysoce výkonného SGI InfiniteStorage Shared Filesystem CXFS, DMF a SGI-enhanced NFS, mohou vědci rychle přesouvat a ukládat obrovské objemy dat. Infrastruktura správy dat také zahrnuje automatický páskový systém, který dosahuje kapacity petabytu.
Superpočítač SGI Altix 4700 nabízí vědcům z TU Dresden až 50 000 hodin procesorových operací denně, což dělá až 1,5 milionu hodin každý měsíc. Přístup k takto obrovské výpočetní síle přináší skutečné výhody. Tak například komplexní simulace rozsáhlých vířivých formací, jejíž spočítání dříve zabralo více jak tři měsíce, může být dnes na systému SGI Altix 4700 dokončena přes noc. Tento vzestup produktivity dále umožňuje vědcům z TU Dresden integrovat teorii simulací a experimenty přesněji než dosud. Toto spolupracující týmové prostředí vede k rychlejšímu a přesnějšímu proniknutí do postaty věci toho, jak vědci vyhodnocují a srovnávají informace nashromážděné z modelových kalkulací a experimentálních důkazů.
Centrum ZIH při TU Dresden zjistilo, že významným článkem zlepšení produktivity je prostředí SGI InfiniteStorage realizované prostřednictvím CXFS a DMF. Například online diskový systém InfiniteStorage je integrovaný v superpočítači SGI s rychlostí 8 GB/s. To vede k extrémně rychlému dosažení výsledků i u vědců, kteří pracují na nejrozsáhlejších problémech: inženýři TU Dresden dokázali, že CXFS může nahrát 4 TB dat ze sítě do systému paměti superpočítače SGI Altix 4700 za pouhých 10 minut a 25 TB dat může být přesunuto z páskového archivačního systému do systému SGI Altix za 4 hodiny.

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit