Amper 2019
CAD - online trafika
Google překladač: English Deutsch

Autobus s GPS a připojením k internetu v San Franciscu

Pondělí, 07 Duben 2008 19:10
event_cud2008_1_815.jpgObyvatelé amerického San Francisca v současné době testují nový prototyp hybridního autobusu s mobilním připojením k internetu a vestavěnou GPS. Lidem umožňuje během cesty městskou hromadnou dopravou pracovat nebo komunikovat s rodinou a přáteli, systém GPS je navíc informuje o aktuální dopravní situaci. Cílem společného projektu Dopravního podniku města San Francisco a společnosti Cisco je přimět lidi k častějšímu cestování MHD, a tím snížit objem emisí produkovaných automobily.
Právě městské aglomerace jsou totiž jedním z největších světových spotřebitelů energie a zároveň nejvíce přispívají ke globálním změnám klimatu. Dvacet největších světových měst s více než 10 miliony obyvatel se podle organizace U.N. Habitat podílí na spotřebě 75 procent světové energie. Testovaný hybridní autobus je přitom sám z 95 procent bez škodlivých emisí, čímž kompenzuje 55 tisíc cest autem ročně, tedy zhruba 270 tun emisí oxidů uhlíku.
Testování projektu "Connected bus" bylo oficiálně odstartováno na globální konferenci sdružení Connected Urban Development (CUD), která se uskutečnila na konci února letošního roku v San Franciscu. Testování bude probíhat minimálně do jara roku 2009. Vedle hybridního autobusu byla na konferenci představena i služba Personal Travel Assistant (PTA), kterou vyvinula společnost Cisco s přispěním univerzity Massachusetts Institute of Technology (MIT), a která obyvatelům měst pomáhá lépe plánovat svoje každodenní cesty s ohledem na program, finance a životní prostředí. PTA bude dostupná přes web na všech zařízeních připojených k internetu včetně mobilních telefonů. V současné době se testuje například v jihokorejském Soulu.Více informací o hybridním autobusu naleznete zde.

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit