Google překladač: English Deutsch

Epson EB-W10 - levný přenosný 3LCD projektor s WXGA rozlišením

Tags: EB-W10 | Epson | Projektory

epson-01

Digitální projektory běžně nacházejí využití při firemních prezentacích, ve školství, ve sféře multimédií a domácího kina, s CAx však příliš často spojovány nejsou. I zde, stejně jako například v GIS oblasti, ale můžeme vhodně zvolený projektor velmi dobře využít, a to třeba při prezentaci vizualizací, konstrukčních návrhů či výstupů z GIS. Je pochopitelné, že na přístroj pro tyto účely jsou v určitých ohledech kladeny vyšší nároky než na zařízení pro „běžné" firemní prezentace. Pro kvalitní projekci je žádoucí přinejmenším například vyšší obrazové rozlišení, věrná reprodukce všech barev, dostatečný světelný výkon či digitální vstup signálu. Dalších funkcí a vlastností, které můžeme od moderního projektoru požadovat, je samozřejmě celá řada a výrazně se promítají do pořizovací ceny přístroje. Jedním ze zajímavých produktů, které jsou schopny vyhovět i náročnějším uživatelům a přitom nemusejí příliš zatížit firemní rozpočet, je praktický přenosný Epson EB-W10.

Tento „širokoúhlý" projektor s obrazovým rozlišením 1280×800 (WXGA, 16:10) dokáže za cenu málo přes 16 tisíc korun nabídnout vyspělou projekční technologii 3LCD poskytující barevně věrný a stabilní obraz, solidní základní výbavu i jednoduché ovládání s českým rozhraním. Za uvedení stojí také HDMI, projekční lampa E-TORL s životností 4000 až 5000 provozních hodin, či praktická brašna, kterou najdeme již ve standardním balení přístroje, spolu s jednoduchým dálkovým ovladačem včetně dvou tužkových baterií, VGA, USB i napájecího kabelu a CD s návodem.

Výrobce dodává projektor již plně sestavený a dokonce vložený do měkké textilní přepravní brašny. Po připojení do zásuvky a k počítači je tedy EB-W10 prakticky okamžitě připraven k používání, přičemž za určitých okolností ani není nutné propojení s PC. Přístroj má totiž vzadu mezi ostatními konektory USB port s podporou přímé projekce obrázků z USB flash disku.

Kromě dálkového ovladače najdeme základní ovládací tlačítka také na horní straně projektoru, kde jsou rovněž LED kontrolky napájení, stavu lampy a vysoké teploty. Užitečná je vestavěná posuvná krytka objektivu, sloužící zároveň jako vypínač. Ostření i nastavení transfokátoru se provádí ručně, páčkami přímo na objektivu, které jsou dostupné seshora. Výsuvná přední nožka s aretací umožňuje rychle upravit náklon přístroje. Ačkoliv je EB-W10 navržen především pro pohodlné mobilní používání, můžeme jej prostřednictvím volitelné montážní konzoly nainstalovat také na strop.

Malý a jednoduchý dálkový ovladač umožňuje v kombinaci s promítaným přehledným českým menu pohodlnou obsluhu. V nabídce funkcí rychle najdeme potřebná nastavení obrazu i zvuku, je zde i aktivace provozního zámku, možnost volby zadní projekce, úsporný ECO mód (za cenu mírného snížení jasu prodlužuje životnost lampy a spotřebu energie), či například výběr tvaru ukazatele (přes USB připojení projektoru k počítači můžeme při promítání použít dálkový ovladač jako myš). Mezi nastavitelnými funkcemi nechybí digitální korekce lichoběžníkového zkreslení (automatická nebo ruční), kterou však, pokud nám jde o precizní ostré zobrazení, doporučuji vypnout. Stavové „okno" v menu informuje kromě jiného o počtu již odsvícených hodin v normálním i ECO režimu.

epson-02

Projektor se při provozu přirozeně poměrně silně zahřívá, a vyžaduje tedy účinné chlazení. Ne že by hlučnost ventilátoru u EB-W10 přímo obtěžovala, o tichém provozu se ale hovořit nedá. Žádný problém nepředstavuje hluk větráku v konferenční místnosti, pokud si ale chcete promítnout film (pro takové využití je tento model jinak velice vhodný), nemůžete počítat s nerušeným zvukovým doprovodem, byť v režimu ECO je ventilátor podstatně tišší. Vestavěný 1wattový reproduktor představuje z tohoto pohledu skutečně nouzové ozvučení.

Promítaný obraz měl u zapůjčeného projektoru naopak špičkovou kvalitu. Zásluhou 3LCD technologie byly zcela věrně reprodukovány všechny barvy, včetně zářivé žluté, rovněž stabilita obrazu se zde nedá srovnávat s „blikající" konkurenční technologií DLP, ale spíše s promítnutým diapozitivem (to bohužel při rozlišení WXGA zdaleka neplatí pro jemnost zobrazení, bavíme-li se o projekci fotografií). Vysoký světelný výkon umožňuje bez problémů promítat i v běžně osvětlených místnostech, v dobře zatemněném prostředí může naopak obraz poněkud oslňovat. V tomto ohledu mám drobnou výtku k agresívní modré barvě promítaného „pozadí" při startu přístroje nebo při nepřipojeném signálu. Mírně rušivě působí také „prosvítající" nevyužité okraje u jiných formátů obrazu než 16:10, respektive méně sytá „černá".

Přístroj je uzpůsoben k promítání z krátké vzdálenosti. Úhlopříček obrazu 33 až 318 palců dosáhneme už z 1,7 až 2 metrů, přičemž další zvětšení umožňuje malorozsahový zoom v objektivu.

Epson EB-W10 celkově hodnotím jako velice zdařilý univerzální projektor, který dnes za relativně nízkou cenu dokáže i náročnějším uživatelům nabídnout skutečně solidní výkon, výbavu a kvalitu obrazu.

Základní parametry

  • Projekční technologie / rozlišení: Epson 3LCD / 1280×800 (16:10)
  • Bílý/barevný světelný výstup: 2600/2600 lumenů
  • Lampa: ETORL, 200 W, 4000 provozních hodin (5000 v režimu ECO)
  • Optika: zoom objektiv (17–20 mm), projekční poměr 1,30–1,56:1
  • Projekční vzdálenost (zoom nastavení Wide) / úhlopříčka: 33–318" / 1,2–2 m
  • Rozhraní: USB type A, type B; D-Sub, HDMI, S-Video, video in (cinch), stereo audio in (2× cinch)
  • Reproduktor: 1 W
  • Spotřeba energie: 265 W, 220 W (v ECO módu), 0,4 W (v pohotovostním módu)
  • Doporučená cena: 16 244 Kč (včetně DPH)

Zapůjčila firma Epson.


Mohlo by vás zajímat: