SolidWorks 2021
Helios
Google překladač: English Deutsch

Česká firma zahájila výrobu 3D tiskáren

Autor článku: Ing. Jan Škopík, AROJA   

Tags: 3D Factory | 3D tiskárna | Aroja | Hardware | Profi3DMaker

Easy3DMaker_23-1211Česká společnost Aroja a Marek Zloch se v projektu 3Dfactory intenzivně pustili do vývoje a výroby 3D tiskáren určených pro domácí i profesionální využití. Nevýhody tiskáren konkurenčních firem, jako vysoká cena, drahé materiály a nákladný software, se jim podařilo odstranit důvtipem a profesionálním přístupem k vývoji. Verze pro domácí použití – model Easy3DMaker za 17 860 Kč je technicky a cenově nejdostupnější ze současné nabídky na trhu. Profesionální model 3D tiskárny Profi3DMaker za 39 570 Kč (obě ceny bez DPH) je vyroben pro skutečně nejnáročnější aplikace designu, technických návrhů a fast prototypingu.

Tiskárna Easy3DMaker s rozměrem tiskové plochy 200x200x230mm umožňuje velmi široké možnosti kreativního vyjádření. Princip tisku je založený na nanášení tenkých vrstev roztavené struny z ABS nebo PLA plastu. Struna o průměru 1,75mm je dostupná v různých barvách. Výsledný model je pevný, odolný a plně použitelný.  
Oblast, kde je možné 3D tisk využít, je velmi široká. Od návrhu designu, tvorby hraček až po plně funkční modely strojů nebo zařízení.  V architektuře, modelářství, hobby nebo dokonce i v zahradnictví. Všude tam kde je potřeba použít výrobek z plastu.
Práce s 3D tiskárnou je snadná a nevyžaduje žádnou speciální průpravu. Model pro tisk lze připravit v některém z volně dostupných 3D programů. Například SketchUp, Blender a podobně. Je možné také 3D modely stahovat přímo v požadovaném formátu STL z webových stránek 3Dfactory.cz. Stejně tak na internetu je mnoho volně použitelných 3D modelů, od hraček až po součástky, takže možnosti tisku jsou opravdu obrovské. Snadnost použití, rychlost a nízké náklady to vše předurčuje toto zařízení k masovému rozšíření, stejně jako to bylo u počítačů nebo klasických 2D tiskáren.

Profesionální model
Pro náročnější uživatele, kteří potřebují tisknout větší objekty, je k dispozici Profi3DMaker se základní tiskovou  plochou 260x360x210mm, popřípadě dle speciálních požadavků zákazníků až do rozměru 1500 x 1000 x 500 mm. Připravují se i další technologie spojené s prototypingem, 3D tiskem a všeobecně v oblasti 3D modelování.

Jeden z příkladů využití 3D tisku v domácnosti
Běžný případ rozbitého domácího spotřebiče, nemusí vždy končit koupí nového. 3D tisk je skutečně revoluce v hobby a údržbě. Během chvíle je možné připravit v 3D programu model nové součástky. Vygenerovat STL soubor, který se snadno otevře v programu pro 3D tisk. Program je volně ke stažení v českém jazyce na stránkách 3Dfactory. Program „rozkrájí“ model na tenké vrstvy a vygeneruje G-kód, kterému tiskárna rozumí. Za přibližně 25 minut zhotoví novou součástku. V tomto případě se jednalo o ozubené kolečko z mlýnku na mák, který by jinak byl zcela nepoužitelný.

Další možnosti 3D tisku jsou omezeny jen fantazií uživatele. Rychlost a kvalitu tisku je možné jako u klasické tiskárny měnit. Můžete zvolit rychlý tisk pro náhled nebo na součásti, kde není kladen důraz na vzhled. Tisknout je možné také ve vysoké kvalitě. Tisk sice trvá déle, zato ale dosáhnete jemnější struktury povrchu. Také je možné volit, zda má být model plný nebo dutý s tenkou stěnou nebo vyplněný jen z části.
Při všech možnostech, které 3D nabízí zůstává jeho cena zanedbatelná. Cena zhotovení takové součástky, jako je ozubené kolečko z mlýnku na mák, se pohybuje v rozmezí od 5 do 10Kč včetně energie, kterou tiskárna při provozu spotřebuje.

Mohlo by vás zajímat: