Google překladač: English Deutsch

Vectary zpřístupní 3D modelování masám

Autor článku: Redakce   

Tags: 3D Modelování | 3D tisk | Onshape | Vectary

Vectary ilustracniNa scénu přichází Vectary – nový on-line 3D modelovací nástroj, umožňující rychlé a snadné modelování všem. Vectary umožňuje uživatelům vytvořit i velmi komplexní návrhy, a to rovnou v prohlížeči. Hotový model je automaticky ukládán do cloudu, se snadným sdílením a přístupem. Nic se neinstaluje, nekonfiguruje a nejsou potřeba žádná externí zařízení. Tento slovenský projekt možná může někomu připomínat rovněž cloudový Onshape, za kterým stojí původní zakladatelé společnosti SolidWorks John McEleney a Jon Hirschtick. Je však jednodušší, momentálně k němu mohou přistupovat pouze schválení beta uživatelé a je zdarma.

Za projektem Vectary stojí Michal Koor, průmyslový designér s pokročilou znalostí 3D tisku, a Pavol Soviš, programátor a developer, který vystupuje jako technický ředitel. Málokdo ví, že na Slovensku existuje člověk, jehož vzory se prodávají v miliónech po celém světě. Je jím právě Michal Koor, který založil i Formlab, jedno z největších prototypových studií ve střední a východní Evropě. S Pavolem Sovišem se dali dohromady, protože jen nápad a vize nestačí, je třeba i realizaci. Tam byl zkušenější Pavol. Bez dalších skvělých lidí by se ale takový projekt dělat nedal. Z původního týmu je dobré ještě vzpomenout Milana Gladiše a Romana Danielise, kteří začínali jako úplní junioři a za krátkou dobu se vypracovali na produktovou a programátorskou špičku.

Vectary 1

Modelování s Vectary bude postupně stále více interaktivní a zaměřené na uživatele. Podle Pavola Soviše společnost v budoucnu otevře své API, čímž umožní uživatelům vytvářet své vlastní pluginy, aby mohli generovat vlastní uživatelské modely.

První funkční verze přišla asi po 8 měsících vývoje, ale srovnávat ji s dnešní verzí není možné. Celkově se na produktu pracovalo přes 20 měsíců, ale tento proces nikdy neskončí. Možnosti, kam Vectary posouvat, jsou obrovské.

Jak to funguje

Vlastně velmi jednoduše. Uživatelé mohou rychle generovat model v internetovém prohlížeči pomocí série sliderů a pak jej jemně doladit pomocí standardních modelovacích nástrojů. Nic nemusíte vytvářet od nuly, což šetří enormní množství času. Navržený model je okamžitě použitelný pro 3D tisk, vývoj her apod. Výjimečné je to, že kromě plnohodnotného modelovacího nástroje má každý k dispozici i galerii modelů ostatních uživatelů, které si může rovnou stáhnout nebo podle sebe modifikovat. Tvůrci se zaměřují na parametrický design, díky kterému si každý může vymodelovat například kolo jen tím, že posouvá pár sliderů. Podle jejich slov jde o kvalitní nástroj, který využijí mnozí tvůrčí pracovníci.

Vectary 2

Původním záměrem tvůrců Vectary vlastně bylo vymyslet způsob, jak fyzicky vyrábět velké modely na domácích 3D tiskárnách o velikosti mikrovlnky. Po pár měsících ale zjistili, že se svým týmem dokážou mnohem víc. Přesto nešlo o nějaké spontánní rozhodnutí. Za tím, čím je Vectary nyní, stojí propracovaný obchodní plán, stovky hodin argumentace a hledání těch nejlepších řešení.

„Znamenalo to na dva roky se zavřít do kanceláře a tvrdě v tichosti makat a vědět o sobě, že naší největší výhodou je, že nejsme zkamenělý gigant. Až do prosince loňského roku o nás nikdo nevěděl. Jakmile jsme spustili naši pre-release stránku, měli jsme pocit, že vybuchl internet. Během pár hodin se nakupily tisíce zájemců o beta testování,“ komentuje tuto fázi vývoje firmy Pavol Soviš.

Vectary 3

Pohled programátora

Celé řešení funguje výhradně na JavaScriptu. Ať už jde o webovou platformu založenou na mikroslužbách, nebo o 3D editor, jehož engine byl od píky nakódován v čistém JavaScriptu. Toto řešení není příliš běžné, i ty nejpopulárnější modelovací softwary dnes fungují na desítky let starých enginech a s tím souvisí i to, proč se tak těžko inovují.

Základním požadavkem na nové spolupracovníky je, aby byli zvědaví. Všechno ostatní se dá naučit a ve Vectary jim na to rádi poskytnou prostor. Dokonce uvažují i o škole 3D programování, pokud by byl o to v komunitě zájem.

„Hledáme i lidi, co se zajímají o funkcionální programování, což je relativně nestandardní.“
Pavol Soviš


Finanční stránka vývoje

Aby se tvůrci mohli soustředit pouze na produkt, vzali si externí investory, jelikož vytvořit tak velký a komplexní software ve vlastní režii není snadné. Za finance na rozběh vděčí Neulogy Ventures a dalším čtyřem soukromým investorům. Daří se, a to navzdory skeptikům, kteří o projektu pochybovali. Ale s dobrým týmem, výdrží a možná i trochou tvrdohlavosti se dá dospět k pozoruhodným výsledkům.

Výhody a cíloví uživatelé

Skutečnost, že se nic nemusí instalovat, a cena 0 eur je oproti drahým etablovaným 3D softwarům doslova k nezaplacení. Díky minimalizaci počtu funkcí by používání Vectary měli zvládat i méně zkušení designéři – kutilové, tvůrčí pracovníci, šperkaři ze SAShE (SAShE.sk je projekt, který zprostředkovává prodej ručně vyráběných věcí od šikovných designérů, řemeslníků a výrobců, kteří fungují na tomto webu jako samostatní prodejci), kdokoliv, kdo má chuť vytvořit si něco vlastního – ať je to keramická váza, skleník ve tvaru slona či postavička do hry. Právě pro tuto cílovou skupinu takový nástroj chyběl. Nemusíte být přitom ani majitelem 3D tiskárny, neboť ve světě již existuje nespočet služeb, kde si svůj model můžete dát vytisknout.

Profesionálové ocení Vectary zejména jako nástroj na vytváření konceptů. Nevýhodou současných CAD nástrojů, které designéři většinou používají, je, že jsou spíše inženýrskými nástroji. Musíte mít opravdu promyšlené, co a jak jdete designovat. A z procesu tvorby se jakoby ztrácí kreativita – jen tak si hrát s formou bez konkrétního plánu.

Odezvy na Slovensku i ve světě, plány do budoucna

Odezvy jsou zatím skvělé, a to ještě není Vectary oficiálně spuštěno. Přístup byl postupně povolen prvním deseti tisícům nadšenců na čekací listině. V současnosti je Vectary v uzavřeném beta módu, kdy tvůrci dostávají zpětnou vazbu a tvrdě na produktu pracují. Do budoucna mají velké plány – od již zmíněných otevřených API, díky kterým si bude moci kdokoliv vytvořit novou funkčnost, až po propojení se stávajícími službami na 3D tisk. Je to nikdy nekončící, ale o to zajímavější proces. Na růst firmy je dostatek financí a letos je v plánu zdvojnásobit tým na cca 30–40 lidí. A také otevření nové pobočky v New Yorku. Možnost odskočit si pracovat na pár týdnů za velkou louži by mohla být výbornou příležitostí.

„Není třeba se bát, pokud něco neovládáte, hledáme lidi s nadšením a rádi vás vše naučíme.“
Pavol Soviš

Vectary hledá spolupracovníky

Šikovní lidé by neměli váhat kontaktovat Vectary ohledně spolupráce. Hledají je ve velkém počtu, zejména z oblasti 3D modelování, designéry, javascriptové developery, ale i lidi na marketing a služby uživatelům.

Více informací najdete na webu vectary.com, nebo můžete psát na jobs@vectary.com.

Pro napsání článku poskytla Vectary podklady ve formě dříve zveřejněného článku a rozhovoru od autora Ľudovíta Nastišina.


Mohlo by vás zajímat: