Tags: Epson | Hardware | Rozhovory | Tiskárny | Velkoformáty V souvislosti s uvedením dvou nových velkoformátových tiskáren Epson, o kterých jsme krátce informovali v CAD 4/2018, jsem požádal zástupce Epsonu Slávka Grosse, zodpovědného za portfolio produktů v oblasti velkoformátového tisku, o rozhovor. Nejen o oněch horkých novinkách, ale i o pozici velkoformátových tiskáren Epson na našem trhu a zájmu o ně mezi konstruktéry a projektanty. (Rozhovor vyšel v časopisu CAD 5/2018.)
Ve kterých oblastech se můžeme s velkoformátovými tiskárnami Epson potkat? Nejdéle se Epson věnuje fotorealistickému tisku a nátiskovým řešením, kde jsme dlouhodobě lídři trhu. Nejvíce se nám v poslední době ale daří s ecosolventními tiskárnami, kde jsme jasná jednička na trhu, a to jak u nás, tak v Evropě. Rovněž máme sublimační dye tiskárny a přímý potisk bavlny, tzv. DTG.
Jaké je tržní zacílení novinek SureColor T3100 a T5100? Cílíme zejména na menší projekční a architektonické kanceláře s potřebou velkoformátového tisku v menších objemech. Pro větší objemy tisku nyní uvádíme na trh tiskárny T3400 a T5400, které jsou robustnější a mají větší inkoustové cartridge, díky kterým má zákazník levnější provoz.
V tomto segmentu jste už měli tiskárny, nebo se sem snažíte své výrobky dostat poprvé? Naše první Téčka (technické tiskárny) jsme uvedli v roce 2012, ale byl to doplněk portfolia, na který jsme se obchodně a marketingově příliš nezaměřovali. Nyní se chystáme ukrojit zajímavý tržní podíl.
Jaké jsou hlavní přednosti těchto strojů v porovnání s konkurencí? Je to zejména permanentní (piezo) tisková hlava PrecisionCore umožňující nahradit vypadlé trysky v reálném čase během tisku. Na výtisku tak nevznikají čáry snižující jeho kvalitu. Další zajímavostí tiskárny je kazeta na řezaná média, u které není potřeba pro její aktivaci vyjmout již založený rolový papír. Uživatelům tak dává možnost využít nové Téčko i jako běžnou kancelářskou tiskárnu nebo mít rychle dostupnou A3.
Jsou tu aplikovány nějaké technologie, které byste rád vyzvedl? Celá tiskárna je maximálně zjednodušena. Součástí tiskového vozíku jsou kromě poslední generace tiskové hlavy i inkoustové cartridge. To znamená podstatně nižší náklady na čištění, neboť zde chybí dlouhé inkoustové vedení od externích zásobníků, které se musí pravidelně čistit. Dále bych rád zmínil jednotnou koncepci ovládání Epson tiskáren. Uživatel, vlastnící např. Epson MFP zařízení, se tak nemusí nic učit. Prostě jen přijde a tiskne.
Uživatelé rádi upřednostňují jednoduchou a snadnou obsluhu nejen při zadávání tiskových úloh, ale například i při výměnách rolí papíru, médií. Vychází jim nové modely tiskáren v tomto vstříc? Zcela určitě. Zadání našemu vývojovému oddělení znělo: Jednoduchá, cenově dostupná a uživatelsky přívětivá tiskárna s malými nároky na prostor, a to se dle mého názoru podařilo na jedničku.
A jak je to s inkousty? Epson používá pouze pigmentové inkousty, které jsou světlostálé a voděodolné, což ocení zejména stavaři v terénu.
Jaká je trvanlivost tisků? Uvádíme až 70 let.
Na kolik přijde pořízení tiskárny a její běžný provoz? Nejlevnější model SC-T3100N se dá pořídit od 23 tisíc bez daně. S průměrnými provozními náklady je to u velkoformátu ošemetné, poněvadž vždy záleží jak na pokrytí tisku, tak na pravidelnosti, která ovlivňuje potřebu čištění.
Viděli jsme se na letošní konferenci CADfórum. Zde byli jak strojaři, tak stavební projektanti. Jaký byl zájem o tuto tiskárnu? Zájem byl, a to zejména ze strany stavařů a architektů, kteří hledají jednoduché a cenově dostupné all in one řešení pro menší kanceláře nebo pro domácnost. Většina návštěvníků byla překvapena, že Epson má toto řešení ve své nabídce.
Jsou nové tiskárny běžně dostupné? Všechny nové modely jsou běžně dostupné skladem u našich distributorů AT Computers a eD system v ČR a distributora na Slovensku ASBIS SK.
Děkuji za rozhovor. |