Železobeton jako stavební materiál je stále více využíván. Rok od roku se zlepšují vlastnosti betonových směsí a technologie výroby a ukládání. K vidění jsou stavby stále větších rozměrů a modernějších konstrukcí. Aby bylo možné zvládnout technicky náročné projekty pro tyto budovy je zapotřebí také stále lepší a modernější software. Takovým software je i program AdvanceConcrete od firmy AB Studio.
AdvanceConcrete je nadstavba programu AutoCAD nebo Architectural Desktop, která finálně umožňuje vytvářet stavební dokumentaci, jako jsou prováděcí výkresy, tabulky a nejrůznější výkazy. Typickou oblastí použití jsou výkresy tvaru konstrukcí z betonu, zdiva a jiných materiálů. Program pro vytváření dokumentace používá prostorový 3D model konstrukce. Model je možné v programu od základu vymodelovat pomocí vlastních nástrojů pro kreslení stěn, desek, dveří atd, nebo převzít již hotový z jiného programu. Pokud uživatel požaduje vytvoření specifického tvaru prvku může objekt vytvořit také pomocí obecného 3D modeláře AutoCADu. Převzetí modelu z programu Architectural Desktop se realizuje pomocí konverze ADT prvků na prvky Advance, z ostatních programů, pokud umožňují export, lze importovat 3D model ze souboru ve formátu IFC. Importované 3D modely lze samozřejmě dále upravit funkcemi Advance nebo AutoCADu. Kromě převzetí podkladu ve formě hotového 3D modelu, má Advance nástroje pro konverzi 2D výkresu na 3D model.
3D model budovy
Vytváření výkresů
AdvanceConcrete ale není program jen pro modelování konstrukcí ve 3D. Jak už jsem zmiňoval na začátku hlavní funkčností je tvorba 2D výkresů. Tyto výkresy lze generovat po vytvoření prostorového modelu. Na výběr je generování půdorysů, řezů lokálních nebo celým objektem, pohledů a axonometrií. Výkresy jsou generovány zcela automaticky například na základě roviny řezu a hloubky pohledu. Vzhled výkresů, jako šrafy, tloušťky čar, skryté hrany, atd. závisí na použitém stylu zobrazení. Specifickým výstupem je takzvaný výkres výztuže, kde Advance dle nastavení uživatele vygeneruje půdorysy, pohledy a řezy vybraným objektem. Tento výkres pak slouží jako podklad pro vytvoření skutečného výkresu výztuže například v programu CADKON-RCD. Všechny automaticky vygenerované výkresy je možné doplnit o další údaje jako kóty a popisy. Za zmínku stojí Advance automatické kótování, hlavně průsečné a asociativní kóty, které umožňují rychle popsat tvar konstrukce. Navíc z vytvořeného 3D modelu je možné vygenerovat podrobný výpis materiálů, který obsahuje kubatury, plochy a ceny jednotlivých prvků nebo sumy po patrech či materiálech.
Nastavení otvorů pro projekt
Stále aktuální
Vytvořená vytvořená dokumentace je stále propojená s 3D modelem. Při požadavku na změnu projektu stačí změnit tvar konstrukce ve 3D. Po provedení této změny Advance uživatele upozorní na výkresy, kterých se tato změna dotkla a nabídne automatickou aktualizaci. Při použití kótování pomocí funkcí Advance dojde při aktualizaci i k automatické úpravě kót.
Navigátor slouží k procházení mezi módy Model, Výkresy, Dokumenty a usnadňuje orientaci v projektu
Uživatelsky komfortní
Programu je možné využít jak k vytvoření výkresové dokumentace rozsáhlého projektu o několika budovách a řádově stovkách finálních výkresů, tak i pro drobnou stavbu v rozsahu dvou až tří výkresů. V obou případech software uživateli přináší komfortní prostředí. Uživatelské rozhraní je plně integrováno do AutoCADu a na většinu objektů Advance lze použít klasické příkazy AutoCADu jako oříznutí, protažení, kopie a podobně. Tato funkčnost usnadňuje práci v programu a navíc minimalizuje časové nároky na zaškolení uživatelů.
Výsledná dokumentace (výkres) z programu AdvanceConcrete
Při velkých projektech uživatel ocení možnost nastavit program, respektive výstupy z programu, zcela podle jeho představ nebo jak požaduje investor. Jedná se hlavně o systém vytváření hladin, šrafovací vzory, kótovací styly, popisy a všechny tabulky a výkazy. Na druhou stranu u menšího projektu, kde je prioritou rychlost vytvoření dokumentace, má uživatel možnost začít pracovat rovnou bez žádného rozsáhlého nastavování, protože AdvanceConcrete obsahuje knihovnu předdefinovaných nastavení a stylů.
Zobrazení 3D modelu podlaží a jeho 2D výkresu
Závěrem
Kvality programu AdvanceConcrete budou uživatelé v České Republice teprve objevovat. Program je totiž na Českém trhu novinkou i když v zahraničí má již svoji jistou pozici na trhu. Svědčí o tom i množství jazykových verzí, kde kromě české je k dispozici i verze anglická, francouzská, německá a polská.
Tomáš Huml pracuje ve firmě AB Studio |