Geofond Státního geologického ústavu Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ) představuje moderní archivní pracoviště pro oblast geologie. Samotný ŠGÚDŠ je zaměřený na řešení úloh geologického výzkumu a průzkumu, tvorbu a využívání informačního systému v geologii, registraci, shromažďování, evidenci, zpřístupňování a uchovávání výsledků geologických prací vykonávaných na území Slovenské republiky.
Archivní sbírky Geofondu představují unikátní fond výsledků geologických prací z území Slovenské republiky, které se tu soustřeďují už od začátku 50. let minulého století (nejstarší byla vydaná v roce 1873). Každý rok do archivu přibývá 600 až 700 nových zpráv, což za roky fungování archívu vytvořilo vědomostní bázi víc jak 87.000 závěrečných zpráv. To představuje přibližně:
- 1 400 běžných metrů textu, textových a mapových příloh většinou ve formátu A4 – A3, což je cca 7.000.000 stran.
- 14 běžných metrů mapových příloh různé velikosti až do A0, což je cca 24.000 listů.
Takové množství zpráv však klade nesmírné nároky na logiku uskladnění a vyhledávání informací, rešeršních činností a publikace zpráv žadatelům. Na studium je k dispozici volně přístupná studovna, která umožňuje badatelům přístup k archívním dokumentům a archívním pomůckám na studium, zajišťuje vyhotovování odpisů, výpisů a kopií, poskytuje informačně-rešeršní služby. Vyhledávání zpráv se realizuje pomocí katalogizačních lístků. Na internetu se nacházejí bibliografické údaje o závěrečných zprávách.
Dosavadní systém
V současném evidenčním systému se evidují jen metaúdaje a ne zprávy samotné. Data jsou ukládána v proprietárním formátu a proto nejsou přístupná jiným aplikacím. Systém není integrovaný s ostatními systémy ŠGÚDŠ.
Před publikováním metadat o zprávách na internetu je potřebné je exportovat a importovat do oddelené databáze. Při přístupu k databázi přes internet uživatel vidí ve výstupu jen některé vybraná metadata – bibliografické údaje, není možné zobrazit nebo prohlížet texty zpráv ani seznamy příloh, nevidí nejaktuálnější zprávy (databáze je jen několikrát za měsíc aktualizovaná), nemůže si sám vyhotovit rešeršní výstup.
Mezi závažné nedostatky současného systému patří jeho nestabilita (s následným samovolným nežádoucím zásahem do záznamů), nejednoznačnost při evidenci některých metaúdajů (Belianske Tatry kontra Belanské Tatry apod.), komplikovaný způsob jednoduchých tiskových výstupů (rešerše, katalogizační lístky).
Náročnost práce se současným systémem
Současné řešení přináší časovou náročnost vyhledávání. Při vyhledávaní se používají katalogizační lístky, které se nacházejí ve studovně v Bratislavě a v Spišské Nové Vsi. Alternativně je možné použít vyhledávání v metadatech, které jsou dostupné přes internet. Za samotnými zprávami je nutné vycestovat do Bratislavy anebo do Spišské Nové Vsi, kde se nacházejí duplikáty jen některých zpráv. Vyhledávání konkrétního textu probíhá manuálně ve studovně. Nalezené informace je možné kopírovat v prostorech studovny.
Při vyhledávaní zpráv souvisejících s územím, které je identifikované v geografickém informačním systému je potřebné nejprve zjistit seznam dotknutých mapových listů a potom vyhledat zprávy podle mapových listů pomocí katalogizačních lístků resp. přes internet.
Příklad zadání vyhledávání a nové položky v aplikaci WebCM.
Cíle projektu
V roce 2005 byl schválený ministrem životního prostředí SR projekt geologické úlohy Geologický informační systém GeoIS. Jedním z cílů projektu je vytvoření digitálního archivu ŠGÚDŠ. Za tímto účelem byl rozpracovaný systém, který umožní:
- stabilní a jednotnou evidenci, která bude dostupná prostřednictvím intranetu i internetu - evidenci zpráv - metadata, skenované soubory, fulltextový index
- propojení na GIS a jiné systémy ŠGÚDŠ
- efektivní vyhledávání
- všechna dostupná metadata
- fulltext
- složitější vyhledávací podmínky
- vytvoření rešerší přes internet bez nutnosti komunikovat s pracovníky Geofondu
- sledování návštěvnosti
- praktický tisk katalogizačních lístků
- konsolidaci používaných číselníků
- verzování zpráv, pokud je potřebná oprava metadat nebo skenovaného souboru
Vzhledem na přístup přes internet musí systém splňovat vysoké nároky na bezpečnost a řízení přístupu ke zprávám (detaily zpráv mohou vidět jen zaregistrovaní uživatelé).
Realizace projektu
V rámci spolupráce s firmou YMS byla realizovaná analýza a návrh systému tak, aby splňoval všechny výše uvedené požadavky.
Softwarové vybavení zahrnuje IBM Content Manager, relační databázi Oracle, Java aplikační server Tomcat, webovou aplikaci WebCM, která zpřístupňuje archiv jeho uživatelům.
Během řešení projektu proběhla konfigurace systému, úprava aplikace pro potřeby ŠGÚDŠ, import dat ze starého systému. Během importu byly vytvořeny číselníky a proběhla jejich konsolidace. Byla realizována oprava dat ve spolupráci s pracovníky ŠGÚDŠ a import metaúdajů cca 80 000 zpráv. Na závěr byli vyškoleni pracovníci ŠGÚDŠ a administrátor systému.
Příklad výsledku vyhledávání v Geologickém archívu ŠGÚDŠ pomocí implementovaného systému WebCM.
Perspektiva
Pro uložení zpráv byl vybrán server, kde je možno uložit velký objem dat. Předpokládá se, že časem budou digitalizovány všechny zprávy. V budoucnosti bude možné tímto způsobem zpřístupnit i další archivní fondy ŠGÚDŠ.
Použité technologie umožňují rozšířit použití systému i mimo archiv. Systém slouží na evidenci a práci s dokumenty jakéhokoliv druhu. Dokumenty je možné evidovat jako registraturní záznamy a vést tak správu registratury.
Pokud mají s dokumentem pracovat postupně víceří lidé nebo systémy, je možné dokument zařadit do pracovního procesu. Příkladem takového procesu může být samotná digitalizace zpráv, kdy je potřebné zprávy vytáhnout z archivu, skenovat, zpracovat OCR, popsat pomocí metadat, vložit do CM systému a vrátit do archívu.
RNDr. Štefan Káčer, Státní geologický ústav Dionýza Štúra
Mgr. Peter Klein, YMS
Ing. Miroslav Dohnál, YMS |