Na velmi slušně rozsáhlé výstavě Aquatherm 2007, jsme mezi mizivým počtem firem, které nabízely CAD softwary pro projektování technického zabezpečení budov (TZB), narazili také na firmu Arnema. Ta bude od příštího roku nabízet nový program pro návrh a zpracování projektů ústředního vytápění pod názvem TechCON - GiacoCAD. Podle informací, kterých se nám dostalo, jde o spolupráci se slovenskou firmou Atcon systems nabízející vlastní produkt TechCON, komplexní projekční a výpočetní CAD systém pro vytápění. Požádali jsme proto zástupce slovenské firmy, aby nám svůj systém představili.
Komplexní řešení
Program TechCON je určený pro návrh a zpracování projektů ústředního vytápění. Podporuje operační systémy Windows 9x/ME/NT4/2000/XP/Vista. Program nabízí komplexní vyhotovení projektu od výpočtu tepelných ztrát až po samotné zpracování projektové dokumentace. Slučuje dva druhy softwarových produktů - výpočetní program a CAD systém - do jednoho komplexního celku, což kromě výrazného zjednodušení a urychlení práce, snižuje investice do softwarového vybavení.
Obsahuje 4 nezávislé moduly:
- tepelné ztráty
- výpočet soustavy topných těles
- výpočet podlahového vytápění
- specifikace a cenová kalkulace
Jak jsme už konstatovali, program TechCON řeší výpočet tepelných ztrát budov, zpracování projektové dokumentace v 2D a 3D prostoru současně, dimenzování topných soustav, hydraulické vyregulování topných soustav, výpočet podlahového vytápění a specifikaci prvků společně s celkovou cenovou kalkulací. TechCON umožňuje načíst projekt ve formátech DWG a DXF, z kterého vytvoří "slepou matrici" vynecháním kótovacích a odkazových čar. Protože DXF je univerzální formát pro CAD, může projektant do TechCONu načíst projekt z libovolného jiného CAD systému. Výsledný projekt je možné exportovat do souboru DXF, výpočty a specifikaci do souborů HTML a XLS.
Výběr topného tělesa
Vizuální návrh projektu
Společnost Atcon system s využitím současných moderních technik vyvinula interaktivní systém pro práci ve 3D prostoru, který tvoří základy CAD systému TechCON. Systém poskytuje skutečné vizuální vytváření projektové dokumentace v reálném 3D prostoru. Prostor, ve kterém projektant pracuje, je určený pohledem, kterého změna je možná v kterémkoliv momentu práce. Takto je během návrhu umožněn dokonalý přehled o projektu.
Současná zobrazení půdorysu, bokorysu a axonometrie
Jednoduché skládání 3D objektů
Práce v TechCONu spočívá v jednoduchém skládání 3D objektů na principu stavebnice. Každý objekt má v katalozích uložené všechny potřebné informace pro výpočty, řešení kolizí apod. Kromě toho, že se tímto práce výrazně zjednodušuje, TechCON značně napomáhá při zhotovení projektu i méně zkušeným projektantům.
Detail napojení kotle v axonometrii
3D prostor – máte z něho obavy a bojíte se problémů?
Vizuální systém návrhu v programu TechCON je natolik propracovaný, že fakt, že pracujete v 3D prostoru si téměř vůbec neuvědomujete. Celý projekt je možné nakreslit v půdorysu (2D). Při kreslení v půdorysu (2D) program automaticky zadává potřebné výškové rozdíly za vás, které v případě potřeby můžete korigovat (změna výšky pro umístění kotle od podlahy apod.). Při kreslení potrubí určíte jen výšku, ve které potrubí vedete a stále kreslíte v půdorysu. Pro projektanty, kterým je 3D prostor bližší, je samozřejmě možné kdykoliv v průběhu kreslení změnit jediným kliknutím pohled a pokračovat ve 3D prostoru. Při běžné práci v TechCONu je však 90 % činností vykonávaných v půdorysu a pohled ve 3D prostoru se využívá na korekci a získání lepšího přehledu o projektu.
Nakreslit projekt v TechCONu, je díky pomocným funkcím (jako jsou zadávání přívodu a zpátečky současně, vkládání hotových 3D objektů, automatické kreslení hada v podlahovce apod.) jednodušší jak v běžném CAD systému.
Prostorové zobrazení topné soustavy
Projekce ve 3D – její význam a využití
Podívejme se jak se v TechCONu zadává výpočetní model pro dimenzování soustavy. Program díky systému 3D má o vaší soustavě všechny potřebné informace a dokonalý přehled. Díky této skutečnosti dokáže sám (bez vaší pomoci) vytvořit výpočetní model (podle nakresleného projektu), který obsahuje topné větve a okruhy přes jednotlivá tělesa, rozdělené na úseky s konstantním průtokem. Zjistí vřazené odpory na úsecích a přesné délky potrubí (všechno díky 3D).
Tento výpočetní model se vám zobrazí v tabulkové formě a dále pracujete jako v běžných výpočetních programech. Měníte údaje v tabulkách, přičemž se vykonané změny automaticky zakreslují přímo do projektu.
Zároveň s pomocí těchto údajů dokáže vytvořit úplně přesnou specifikaci a nacenění projektu.
Ale ani to ještě nestačí. Díky komplexním údajům vám TechCON po stlačení jediného tlačítka sám vytvoří rozvinutý řez (stupačkové schéma).
Zároveň můžete jedním příkazem přepnout zobrazení do izometrie a vyexportovat izometrické schéma v libovolném úhlu pohledu.
Návrh rozsáhlé topné soustavy (stupňové schéma)
Modul - Tepelné straty budov
Při návrhu tepelných ztrát oceníte software úplně nové generace. Velmi jednoduchým způsobem řeší hlavní důvod potřeby softwaru tohoto druhu, který nespočívá ve výpočtu samotném, ale ve způsobu, jak co nejjednodušeji určit přesnou plochu konstrukce.
Konstrukce zakreslujete přímo do půdorysu. Zakreslením konstrukce zároveň odměřujete její délku, případně plochu. Jednoduchým kliknutím na čáru (oblouky, křivky libovolných tvarů) přebere program její tvar a vytvoří podle ní stěnu, která se zároveň přizpůsobí i střešní konstrukci (zešikmení stěn v podkrovních místnostech). Rovněž jednoduše se přebírá i tvar křivek při zadávaní podlah, stropů a střech.
Rozdělení stropních a podlahových konstrukcí v případě, pokud se pod nimi nacházejí místnosti s rozdílnými teplotami, provede program automaticky sám. Vytvoření stropu a střechy je možné jediným stlačením tlačítka, přičemž se zkopíruje tvar podlahy. Střecha se automaticky přizpůsobuje zadaným střešním rovinám.
Pomocí TechCONu přesně a bez nejmenších problémů vypočítáte tepelné ztráty staveb s komplikovanými půdorysnými křivkami, podkrovních místností s členitou střechou a teploty nevytápěných místností.
TechCON bezproblémově vypočítá tepelné ztráty budov
Grafické řešení a jeho velký význam
Možná si kladete otázku, jaký má význam grafické zobrazení konstrukcí. Tuto možnost už ocenilo mnoho projektantů. Při kontrole zadání v tabulkových programech musíte kontrolovat řádky a jejich hodnoty. Jen samotné ztrácení řádků s ochlazovanými stěnami, pro kontrolu zda jsou zadané všechny, zabere čas. V TechCONu stačí jeden pohled na půdorys a máte dokonalý přehled, které stěny chybějí. Barevné rozlišení konstrukcí podle materiálů vám taktéž nedovolí zmýlit se. A to už nemluvíme o situaci, kdy se k projektu vrátíte po několika týdnech. Pohledem ve 3D si navíc můžete prohlédnout celou stavbu, zkontrolovat výškové rozdíly, stěny v podkrovních prostorech apod. A stále platí to samé, konstrukce zadáváte v půdorysu a o 3D se postará program sám.
Zadání konstrukce graficky je navíc často rychlejší jak do tabulky, tak proč nevyužít této výhody? Zadávání údajů vizuálně je pro člověka přirozenější jak do tabulky. Kontrola výsledků a výstupních hodnot je naopak nejpřehledněji zpracovaná právě v tabulkové formě. Proto se výsledky tepelných ztrát zobrazují v přehledných tabulkách, které je možné vytisknout, případně uložit do souboru.
TechCON bezproblémově vypočítá tepelné ztráty budov
Modul Podlahové vytápění
Hodnoty tepelných ztrát místností z modulu „Tepelné ztráty” se automaticky přebírají do modulu podlahového topení. Kdykoliv je možné přepnout se nazpět do modulu tepelných ztrát, udělat tam potřebné změny a vrátit se do modulu pro podlahové vytápění. Po opětovném zapnutí modulu pro podlahové vytápění program přepočítá tepelné ztráty místností a následně i podlahové vytápění podle nových údajů.
Příklad budovy s komplikovanými půdorysnými křivkami
Zadání a výpočet podlahového vytápění
Okruhy podlahového vytápění zakreslujete přímo do půdorysu. Zakresluje se celková plocha podlahového vytápění v místnosti, kterou následně můžete v případě potřeby rozdělit na vícero okruhů. Program umožňuje zakreslit libovolný (i komplikovaný) tvar okruhu velmi jednoduchým způsobem. Komplikované křivky zadáte len kliknutím na čáru, čímž ji program přebere a zakreslí do okruhu. Samozřejmostí je i zakreslení otvorů pro sloupy anebo schodiště. Plochu takto zadaných topných okruhů jakéhokoliv tvaru program přesně spočítá.
Zakreslení celkové plochy podlahového vytápění
Dělení topných okruhů
V případě velkých tlakových ztrát anebo velké délky potrubí v okruhu můžeme jednoduchým způsobem rozdělit okruh na vícero částí. Máte na výběr dvě možnosti. První je manuální rozdělení okruhu nakreslením čáry přes něj, která ho “rozřeže“ na dvě části. Tento způsob vám umožňuje rozdělit okruh přesně podle potřeb dispozice projektu, tak jak ho požadujete rozdělit reálně v praxi. Při dělení okruhu je možné zvolit, zda budou navzájem oddělené dilatací anebo budou v rámci jednoho dilatačního celku. Okruhy je možné rozdělit i lomenou čárou.
Druhou možnost znáte z běžných tabulkových výpočtů. Je jí rozdělení okruhu na několik stejných částí. TechCON vám však poskytuje dokonalou možnost kontroly i v tomto případě. Při dělení totiž okruh označíte, zvolíte směr dělení (svisle, vodorovně nebo jiný směr) a zadáte počet částí. Program okruh rozdělí a zároveň zakreslí do projektu přesné umístnění dilatační čáry. V případě, když je dilatace nevhodně umístěná, můžete ji posunout na požadované místo. Takto vám TechCON zajistí, že nezadáte rozdělení okruhů, které nebude možné v praxi zrealizovat.
Dělení topných okruhů
Nastavení parametrů pro okruhy podlahového vytápění
Přehledná dialogová okna poskytují komfort při nastavování parametrů. Většina údajů je přebíraná přímo z databáze (tepelná vodivost, rozměry, průměr potrubí, typ výpočtu apod.). Tyto údaje jsou pevně dané výrobcem a TechCON nezatěžuje jejich nastavováním. Stačí zvolit typ systému a zbytek se nastaví do detailů automaticky.
Volba systému podlahového vytápění
Výpočet podlahového vytápění
Na základě tepelných ztrát místností, zakreslených topných okruhů, zadané skladby podlahy a systému podlahového vytápění program vypočítá všechny potřebné hodnoty jako jsou rozestup trubek, výkon jednotlivých topných zón, teplotu podlahy, tlakové ztráty okruhů a nastavení škrcení ventilů na rozdělovači.
Podlahové vytápění v místnosti je možné rozdělit na neomezený počet pobytových a okrajových zón. Velkou variabilitu výpočtu dodává možnost zadání odlišné povrchové teploty podlahy, skladby podlahy a rozsahu teplotního spádu pro každou takovou zónu.
Program nabízí možnosti zadání vícerých okrajových zón jako jsou integrovaná okrajová zóna v rámci okruhu, předsazená okrajová zóna v rámci okruhu, předsazená okrajová zóna v samostatném okruhu a v samostatném dilatačním úseku.
Skladba podlahy a výpočet odporu podlahové konstrukce
TechCON je určen pro profesionální návrh vytápění a proto jako jeden z mála programů umožňuje modifikovat úplně všechny hodnoty výpočtu. Projektantovi je umožněno zvolit teplotu podlahy, případně požadovaný výkon pro jednotlivé topné zóny a program dopočítá potřebný rozestup a teplotní spád. Samozřejmostí je úprava rozestupů potrubí, teplotního spádu, teploty přívodu apod. Projektant si může určit i jaký podíl na pokrytí požadovaného výkonu budou mít jednotlivé zóny, případně je možné určit poměr mezi výkonem podlahového vytápění a doplňkového radiátoru.
Dále program umožňuje výpočet tepelného výkonu přípojek (potrubí procházejících danou místností, tvořících přípojky k topným okruhům v sousedních místnostech). Projektant jednoduše zakreslí plochu kterou potrubí přes místnost procházejí, přičemž program vypočítá rozestup potrubí, povrchovou teplotu podlahy a výkon zvolené oblasti nad trubkami.
Výsledky výpočtu je možné exportovat do programu Excel nebo do formátu HTML, případně vytisknout na tiskárně.
Zakreslení přípojky (žlutá plocha)
Návrh rozdělovačů
Rozdělovač navrhnete výběrem vhodného typu z nabízené databáze. Program nabídne na výběr dostupné typy skříněk a armatur pro napojení rozdělovače od kotle (např. Směšovací sada apod.). O ostatní prvky se starat nemusíte. Při specifikaci TechCON automaticky zjistí počet napojených potrubí, podle dimenzí jim přiřadí potřebné připojovací šroubení, vodící oblouky, v případě uložení rozdělovače bez skříňky doplní konzoly.
Návrh rozdělovačů
Navrhnutý rozdělovač je potřebné zakreslit do projektu. Jelikož je vytvořený jako 3D objekt, umístíte ho do projektu jedním kliknutím. Po zakreslení potrubí od rozdělovače k topným okruhům TechCON spočítá při výpočtu skutečnou délku připojovacího potrubí a zohlední ji v tlakových ztrátách okruhu. Potrubí kreslíte v půdorysu, stejným způsobem jako čáry v programu AutoCAD (přívod a zpátečka se přitom zadává současně). Svislé potrubí od podlahy po napojení do rozdělovače vytvoří program sám hned po výběru požadovaného vývodu. Délka tohoto svislého potrubí je započítaná do tlakových ztrát a stejně i do výsledné specifikace materiálu.
Výpočet výkonu připojení
Při použití tabulkových programů zadávané vstupy pro výpočet, jako je plocha místnosti nebo délka přípojky, byste museli stejným způsobem odměřit např. v jiném CAD systému, nebo přímo na výkresu. V TechCONu však nejenže tyto údaje odměříte, ale zároveň při tom i zakreslujete projektovou dokumentaci. Takto máte po dokončení výpočtu hned k dispozici hotový celý projekt. Stačí jen vytisknout výpočty a samotný projekt exportovat do souboru DXF.
Zakreslení navrženého rozdělovače
Tabulkový výpočet jako alternativa
Pro rychlý přepočet podlahového vytápění bez výsledného výstupu projektové dokumentace nabízí TechCON i alternativu čistě tabulkového výpočtu. I tento výpočet však poskytuje možnost profesionálního návrhu s úplnou kontrolou nad jednotlivými výsledky.
|