Zavedli jste komplexní PLM systém a myslíte si, že už nemáte další prostor pro zvyšování produktivity práce? Omyl. Dobře implementované řešení nezakonzervuje vaše procesy jednou pro vždy, ale právě naopak. PLM je základní podmínkou pro nastartování procesu neustálého zlepšování efektivity Vaší společnosti.
Kde se tedy potenciál v PLM systému skrývá ? Vyjdeme z jedné z mnoha definic, které PLM popisují. V tomto případě je z dílny leadera v dané oblasti – ORACLE/AGILE. Zní sice poněkud kostrbatě, ale zato plně odpovídá na naši otázku: „PLM je řešení, které umožňuje společnostem maximalizovat profit z výrobků prostřednictvím správy, koordinace a optimalizace informací, procesů a rozhodnutí o výrobku během jeho celého životního cyklu a napříč společenstvím podniků“.
Obrázek č. 1 Životní cyklus výrobku
Všichni hovoříme o správě životního cyklu výrobku. Podívejme se pozorně na obrázek č.1, a dejme si ruku na srdce. Viděli jsme někdy nasazené řešení v tomto rozsahu? Někteří z nás určitě ano, ale většina považuje za úspěch nasadit PLM do fáze návrhu a vývoje. On to svým způsobem úspěch opravdu je, ale nelze pak v žádném případě hovořit o PLM (Product Lifecycle Management), ale pouze o PDM (Product Data Management). Přínos takového řešení je nesporný přinejmenším tím, že zavede pořádek v datech, v dokumentaci a umožní týmovou práci více pracovníků nad společnými daty. Zdá se, že tím to v podstatě končí, ale nemusí to být pravda. Kvalitní, do fáze PDM dobře zavedený PLM systém lze totiž postupně rozvinout tak, aby opravdu pokrýval všechny potřebné procesy. Svým způsobem je tato cesta postupného rozšiřování a optimalizace řešení dokonce vhodnější (a zcela jistě bezpečnější), než se pokusit v jednom kroku předělat všechny firemní procesy. Nezapomeňme, že ve vývoji výrobku pracují většinou lidé, kteří hledají nová řešení a jsou nakloněni změnám. Ve většině z ostatních firemních útvarů tomu tak nebývá. Tam jsou lidé obvykle podstatně konzervativnější. V případě, že se od nich požaduje práce „navíc“, kterou dříve nedělali, tak se staví proti všemu. Nebývají ochotni přijmout myšlenku, že nejde o jejich „dílčí proces“, ale o optimalizaci celkového procesu napříč firmou. Jistě jsme se s tím všichni setkali a jediné řešení je důsledné vedení projektu implementace a podpora vrcholového managementu společnosti.
Obrázek č. 2 Produktové portfolio ORACLE/AGILE
Vraťme se k našemu obrázku č.1. Někdo může namítnout, že je platný jen pro sériovou výrobu. Není to pravda. I v kusové výrobě potřebuji ověřit některé konstrukční uzly na prototypu, potřebuji ověřit novou technologii výroby. Samozřejmě, pro každý typ podniku mají jednotlivé fáze životního cyklu výrobku jiný vliv na výslednou efektivitu. O možnostech, které se nabízí pro různé procesy, poměrně dobře vypovídají řešení implementovaná na českém trhu firmou TD-IS z portfolia ORACLE/AGILE uvedená na obrázku č. 2. Podívejme se na některá z nich.
Obrázek č. 3 Příklad unifikace
Základem pro to, abych měl produkt včas na trhu, se správnou funkčností, odpovídající kvalitou a cenou je dělat vše správně od samého počátku. To předpokládá již ve fázi tvorby konceptu podchytit veškeré požadavky zákazníka tak, aby se později nemusel koncept měnit. Tvůrčí pracovník potřebuje proto nástroj pro definování systémové úrovně návrhu, který by neomezoval jeho kreativitu, a který by umožnil definovat koncepční produktovou strukturu a provázal ji se všemi odpovídajícími požadavky. To je základem pro podporu „technologií řízených inovací“, kde je prvním krokem vždy definice produktové struktury a pro „trhem řízené inovace“, kde jsou startovacím bodem požadavky. Pro procesy typy „engineered-to-order“ a „assembled-to-order“ nabízí unikátní řešení modul „Customer Needs Management“. Toto řešení zajistí podchycení všech požadavků, aniž by to znamenalo příliš složitý přístup uživatelů a omezení jejich kreativity.
Podívejme se na jiný příklad. Uvedení nového elektronického výrobku, nebo dokonce lékařského přístroje na trh předchází nutnost zajištění souladu s celou řadou legislativních a regulačních normativů. Pokud soulad nezajistím, nemohu dodávat a konkurence mě předběhne. Jak vše uhlídat tak, abych některá omezení neporušil? Odpověď poskytují moduly „Product Complience Management“ a „Standards & Complience Management“.
Při sériové výrobě komplexního produktu rozhoduje o výsledném zisku především to, jakým způsobem dokáži ovlivnit svoje náklady a kvalitu svých výrobků. V dnešní globální ekonomice tak hraje klíčový význam výběr dodavatelů komponent a materiálů. Modul „Product sourcing“ dává výrobcům robustní nástroj pro optimalizaci sítě dodavatelů a minimalizaci nákupních cen při zachování odpovídající kvality.
Na závěr příklad, kde by možná málokdo docenil význam PLM. Klasický způsob zvyšování produktivity práce je unifikace konstrukčních uzlů. S rozvojem CAx technologií se začaly využívat parametrické a později i generické modely dílů, či dokonce celých skupin. To je samozřejmě správná cesta, ale jak to dopadne bez PLM? Konstruktér velmi rychle vytvoří nový díl a vůbec ho netrápí, že podobný nebo dokonce stejný navrhl již někdo dříve. Že se bude dělat nový technologický postup nebo dokonce vyrábět model či zápustka ho také nezajímá. PLM systém a klasifikace tomuto jevu zabrání, i když je na každém jednotlivci, aby hotové věci dohledal a použil. Nejlepším řešením je proto vytvoření generického modelu přímo v rámci PLM systému. Příkladem takového nasazení v praxi je řešení odlitku skříňového typu na obrázku č.3. Přední část se podařilo unifikovat, zadní je plně parametrická s využitím unifikovaných konstrukčních prvků z databáze. Řešení zkrátilo počet konstrukčních hodin na vytvoření dokumentace pro výrobu odlitků, pro opracování a montáž o 65 %. Ještě významnější přínos spočívá v tom, že velice záhy po podpisu kontraktu je možné objednat odlitek, a že se uspoří rovněž náklady na výrobu modelů pro odlitek.
Co říci na závěr? PLM není marketingové heslo, ale IT strategie pro efektivní management a sdílení intelektuálního vlastnictví, je to činnost, která může změnit Vaše podnikání. Není to pouze záležitost konstrukce, ale je to o transparentnosti a řízení všech hodnotových procesů. Řada českých firem už systematicky započala s budováním PLM a v řadě případů už existují měřitelné efekty. Kdy se pro takové řešení rozhodnete vy?
Ing. Pavel Mareš pracuje ve společnosti TD-IS. |