Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

AJAX klient – mapy ve stylu Web 2.0

AjaxVedle GIS a HTML klienta byl ve společnosti T-Mapy vyvinut nový klient T-MapServeru s označením AJAX. S touto zkratkou jste se již možná setkali. Kromě slavného holandského fotbalového klubu Ajax Amsterdam se pod ní ve světě informatiky skrývá soubor technologií pro tvorbu interaktivních webových aplikací. AJAX klient má stále formu webové stránky, ale její jednotlivé části se mohou měnit nezávisle na sobě a komunikace se serverem se děje na pozadí, aniž by o tom uživatel musel vědět. Nabízí pocit  plynulejší práce a komfortnější ovládání, které je typické spíše pro prostředí desktopu.

Mezi negativní jevy těchto aplikací patří pro vývojáře složitost správy jejich stavů a na straně uživatelů vyšší náročnost na internetový prohlížeč. Novinkou oproti dosavadním klientům je i vnitřní uspořádání aplikace. Větší část aplikační logiky je vytažena na stranu klienta (do prohlížeče), kde je v základu soběstačná. Granulita celé architektury umožňuje snadné škálování a rozšiřování funkčností a k dispozici máme vlastní JavaScript API.

TMS AJAX klient má nové grafické rozhraní dovolující téměř neomezené zasazování ovládacích prvků a dalších komponent. Grafika je do maximální míry oddělená od aplikačních vrstev, což dovoluje snadnou změnu vzhledu klienta se zachováním původní funkčnosti. Návrh a tvorba kvalitní grafické varianty klienta ale na druhou stranu není nic triviálního. Alfou a omegou každé mapové aplikace

jsou mapy. S jejich přípravou vám samozřejmě TMS AJAX klient nepomůže. Nabízí ale uživatelům pracovat s mapou velmi pohodlným způsobem, na který jsou zvyklí z populárních mapových portálu typu Google Maps. V klientu můžete kombinovat více mapových služeb a vrstev, nicméně je vhodné se v jejich počtu z důvodu optimalizace omezit. Aby se s mapou pohodlně pracovalo, je potřeba, aby se vykreslovala co nejrychleji (pokud možno ihned). To těžko můžeme očekávat od mapových serverů generujících mapový výřez dynamicky při každém požadavku.

Výrazně vyšší rychlosti lze dosáhnout publikováním statických mapových podkladů ve formě dlaždic v diskrétních úrovních přiblížení. TMS AJAX klient umí takové dlaždice získávat mimo jiné z naší další produktové novinky: TMS Cache. Tento produkt zahrnuje jak generátor mapových dlaždic do strukturovaného úložiště, tak systém pro jejich rychlé publikování webovým klientům.

Zdrojem těchto mapových dlaždic muže být kterýkoliv zdroj podporovaný T-MapServerem (UMN MapServer, ArcIMS, ArcGIS Server, DB). TMS AJAX klient je momentálně zacílen na uživatele typu „veřejnost“. Pokud máte k dispozici mapové podklady, které chcete prezentovat v atraktivní formě a k nim nabídnout přidanou hodnotu třeba v podobě zobrazení interaktivních POI (zájmových bodů), lokalizace adres a podobně, pak TMS AJAX klient může být tím pravým řešením.

AJAX klient v Praze

Vůbec první implementací našeho zbrusu nového AJAX klienta je Informační mapa Prahy. Ta je součástí systému WebGIS Praha a je první vlaštovkou v nové prezentaci geodat pražského magistrátu široké veřejnosti. Mezi hlavní bonbónky tohoto projektu patří především vyšperkovaná grafika klienta nebo rychlé ortofoto Prahy z roku 1953 v půlmetrovém rozlišení.

Hlavním cílem při tvorbě AJAX klienta bylo vzít to nejlepší z moderních mapových serverů a vytvořit něco víc – základ pro stavbu webového GIS nové generace.

Pojďme se na pilotní aplikaci podívat trochu podrobněji.

Mapa

Základem aplikace je samozřejmě interaktivní mapa, kde máme dvě hlavní novinky - dlaždice a diskrétní měřítko. První, co uživatel v aplikaci uvidí, je Základní mapa a nad ní nové ikonky databázového tématu památkových objektů. Čím větší monitor máte, tím větší mapu si zobrazíte (aniž byste strhali mapový server). Vyhlásili jsme také válku blikání! Při posunu mapy se nyní totiž zobrazují

předem generované dlaždice a při vypnutí vrstvy (např. názvu ulic) nemizí podkladová mapa ani na okamžik. Podklad je možné přepnout na podrobné ortofoto z let 2005 a 2006 nebo na staré černobílé

letecké snímky z dob hluboké totality, kdy práce na Stalinově pomníku probíhaly na plné obrátky a na místě, kde teď stojí Kongresové centrum, se proháněli fotbalisté. Při kliknutí na ikonku památkového

objektu zde máme zaoblené vizitky se záložkami. V každém rohu mapy je k nápomoci jeden grafický prvek: nová skrývatelná přehledka, copyright, grafické měřítko a lišta pro přibližování mapy (tzv. zoombar).

Bocní panel a vyhledávání

Vlevo od mapy je skrývatelný boční panel s několika záložkami. Ta první (s nadpisem „Mapa“) slouží hned k několika účelům: ovládání vrstev v mapě, sdělování novinek v aplikaci uživatelům (správci GIS zajisté ocení) a jako rychlá nápověda. Co by to bylo za GIS aplikaci, kdyby zde nešlo vyhledávat. Výrazné vyhledávací pole se nachází v horním panelu a uživatel může zvolit, zda chce hledat památky

nebo adresy. Výsledky hledání se přehledně odstránkují do druhé záložky bočního panelu. Při  nájezdu na nalezený a očíslovaný záznam seznam interaktivně komunikuje s mapou. Po kliku na záznam se mapa na přiblíží a vycentruje na příslušné souřadnice.

V třetí záložce může být například přehledná legenda.

Nástroje a funkce

Sofistikovaná GIS aplikace se neobejde bez nástrojů a funkcí. Mezi prvními, které byly implementovány, jsou Tisk mapy a Odkaz na mapu. Nepochybně nás v dalších aplikacích čeká: měření, souřadnice GPS, různé íčka a hotlinky, editace bodu a čar a podobně. Rozbalovací menu se dá zkrátka rozšiřovat do nekonečna. Ale to bych předbíhal.

Hlavička

Grafické logo dává mapové aplikaci tvář, zároveň nově umožňuje restart, kdybyste se třeba úplně ztratili v pražských romantických zákoutích. Nenápadná horní lišta s odkazy je pak dalším užitečným pomocníkem. Uživatelé zde najdou detailní nápovědu, teleport na příbuzné stránky a zahraniční turisté určitě uvítají britskou či jinou vlaječku. Ani jiným nápadům se meze nekladou.

Autoři pracují ve společnosti T-Mapy.