Altair - konference
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

HSI com

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

BI Forum 2010 na GIS téma

Tags: Business intelligence | Konference

oksystem01Šestnáctý listopad 2010 byl dnem, kdy se v konferenčních prostorách společnosti OKsystem sešli příznivci business intelligence na 2. ročníku odborné akce BI Forum, letos pod sjednocujícím mottem „Business Intelligence a GIS – Analytické informace v geografických souvislostech". Průvodcem a moderátorem byl výborný Petr Koubský před asi 150 účastníky, manažery a IT specialisty z komerčního i veřejného sektoru. Konference byla rozdělena do 3 bloků a probírala se témata: Geografické informační systémy jako součást BI, GIS ve veřejném sektoru, Novinky v infrastruktuře pro data a databáze a Mobilní BI.
Jak se zmínil ředitel OKsystemu Martin Procházka v úvodním slovu, minulá konference byla zaměřena na výkonnost datových skladů. Ta letošní i na základě připomínek a námětů loňských účastníků byla zaměřena na vazbu mezi BI a GIS. Poděkoval partnerům, mezi nimiž byla zvučná jména MicroStrategy, Oracle a Sybase, posledně jmenovaná již pod křídly SAP. Zmínil také analýzu společnosti Gartner, která říká, že současná BI je ovládána zejména čtyřmi megavýrobci Oracle, SAP, IBM a Microsoft s celkovým podílem zhruba 2/3 trhu BI. V sepětí BI a GIS byly letos zaznamenány nové verze programů u Oracle, MicroStrategy a dalších výrobců. Je patrnější čím dál větší a dokonalejší podpora mapových výstupů a reportů. Objekty typu mapa se stávají zcela běžným výstupem tak, jako tabulka a graf. Také GIS společnosti zaznamenaly velkou možnost využití svých technologií ze strany BI, otevírají své systémy a uzpůsobují je pro toto spojení.

Blok první

V prvním dopoledním bloku se nejprve představili Jan Broulík a Petr Panec ze společnosti Arcdata Praha s přednáškou „GIS jako důležitá součást BI", v níž GIS definovali, ukázali technologie a architektury propojení systémů BI a GIS a praktické využití geografických informačních systémů. Nejen na příkladu Bavorských státních lesů předvedli, jak se dají zmíněné systémy použít pro ochranu krajiny, řízení lesního hospodářství, sloučení „roztříštěných" lesních území ve smyslu jejich vlastnictví, použití mobilních klientů apod. Použití BI v tomto případě vede ke zjednodušení správy území, snížení dopravních nákladů i ke zvýšení ziskovosti. V dotazech a odpovědích, které za diváky rozjel Petr Koubský, se dostalo také na současný trend cloud computingu a poskytování BI i GIS aplikací jako služeb.

Zahraniční host Thierry Winckelmans (BI architekt v Sybase Software) hovořil o výkonných platformách, o moderním trendu okamžité dostupnosti dat v datových skladech (a neopomněl zmínit jejich současnou velikost v Tera- a Petabajtech) a také o praktických možnostech využití GIS v praxi.

O závěrečnou prezentaci prvního konferenčního bloku se podělili Vojtěch Roupa (obchodní konzultant Sitewell) a Petr Podbraný (Oracle). První z nich seznámil účastníky s firmou Sitewell a její působností na poli správy území, FM, správy areálů, integrace CAD – GIS – BIM a fúze GIS a BI. Dále pohovořil o budoucnosti geospatial BI, což představil jako ideál spojení BI a GIS. Opět byly k vidění praktické ukázky, tentokrát například využití pro žádosti o dotaci v zemědělství. Petr Podbraný pak předvedl praktické možnosti mapových vizualizací v kombinaci s BI a mechanismy propojení.

oksystem02

Blok druhý

Druhý dopolední blok zahájil Václav Koudele (Krajský úřad Plzeňského kraje), jehož projev je vždy vítaným oživením na jakékoliv akci. Zaujal svým zajímavým příspěvkem o datových skladech a BI veřejného sektoru v době krize. Zároveň se po svém dotazu podivil se, že mezi účastníky je jen málo prodejců datových skladů, protože kraje v současnosti mají finance na zakoupení datových skladů a určitě je využijí. Ukázal činnosti Krajského úřadu v Plzni a efektivní používání datového skladu a BI ve spojení s GIS aplikacemi.

Tomáš Hubálek, jako jediný přednášející zástupce z pořádající společnosti OKsystem, přítomným prezentoval praktickou ukázku tvorby a vizualizace mapových výstupů propojením BI a GIS. Předvedl, co je potřeba za nástroje a jaké vstupní aktivity, a také se zmínil o iniciativě Geobusiness Intelligence.

Blok třetí

Odpolední část konference započal přednáškou Josef Krejčí (Oracle). Zaobírala se novinkami a trendy na poli dat a databází, se zaměřením na Oracle Exadata Database Machine. Exadata není novinka, Oracle se rozhodla vstoupit do světa hardwaru asi před dvěma lety. Nejprve vše fungovalo na komponentech HP, nyní je využíváno „železo" společnosti Sun, kterou Oracle letos koupila. Zajímavé jistě je, že v jednom racku je 5 TB flash paměti, což představuje ekvivalent 5000 disků. Exadata je typickým zařízením pro konsolidaci databází všech typů.

Druhý zahraniční host, Jürgen Löffelsender (MicroStrategy) zakončil přednášky prezentací aktuálních trendů používání mobilních a chytrých telefonů, které jsou čím dál více využívány ve vztahu k mapám a pro potřeby business intelligence. Jeho přednáška byla sice zajímavá, ale v životě jsem tolikrát neslyšel říct „you know" jako slovní vatu.

Po přednáškách se dostala „ke slovu" panelová diskuse a diskutující na závěr obšťastnili vylosované účastníky věcnými cenami, které do tomboly věnovali partneři konference.

Budoucí akce a jejich směřování

Na půdě OKsystemu se kromě konferencí už skoro dva roky provozuje Kompetenční centrum pro datové sklady a BI, kde se také pořádají odborné semináře a poskytují konzultace. V chystaných workshopech najdou zájemci informace o nových verzích analytických nástrojů BI a bude kladen důraz i na oblast geografických informačních systémů.

I vy můžete napomoci v dalším směřování a orientaci těchto konferencí. OKsystem se nebrání ani vzniku dalších specializovaných akcí, jeho přednáškové prostory jsou pro ně připraveny.

Pořadatelé věří, že se s letošními i novými účastníky setkají i při třetím ročníku konference BI Forum 2011.

Fotografie a prezentace z konference naleznete v sekci Ke stažení na webových stránkách www.biforum.cz.


Mohlo by vás zajímat: