E LINKX
Minerva
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

NICOM
GstarCAD – DWG kompatibilní 2D/3D CAD
Sophos
ITmeets

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo
IOTOR

CARAT vyspělý nástroj pro komplexní zpracování návrhů interiérů

Sledujeme-li trendy v oblasti software pro grafický návrh interiérů, vidíme, že uživatelé stále více volají nejen po přesvědčivých grafických výstupech, ale i po komplexním software s co nejjednodušším ovládáním.

Srozumitelná orientace v programu, jednoduché intuitivní ovládání, kompletní lokalizace do mnoha jazyků včetně češtiny, skvělé grafické výstupy a především bezkonkurenčně propracovaná obchodní část – to vše jsou hlavní přednosti německého software CARAT, který na českém, slovenském a polském trhu nabízí firma TECHNODAT.
Základní popis práce s programem CARAT byl zveřejněn v lednovém čísle časopisu IT CAD už v roce 2006. Dnešní článek je zaměřen na prezentaci možností software CARAT v oblasti grafických výstupů.
Co se týká hardwarových požadavků software CARAT, nejsou nijak přehnané. Naopak je možné říci, že software CARAT lze provozovat téměř na každém počítači nebo notebooku, který se dnes běžně prodává – velikost operační paměti 1GB, procesor s rozumnou architekturou a taktovací frekvencí 2,5-3 GHz jistě nikoho nepřekvapí. Je třeba pouze pamatovat na to, že grafická karta by měla plně podporovat Microsoft DirectX 9.0, OpenGL a případně i funkce „Pixel Shader“ nebo „Vertex Shader“, které se používají při generování „uměleckých výstupů“ (viz dále).
Náhled

Fotorealistický náhled

Prodejci nábytku vědí, že značné procento úspěšnosti při prodeji jejich sortimentu ovlivňuje kvalitní grafický návrh budoucího interiéru. Software CARAT v tomto směru nabízí uživatelům hned několik možností. Jednou z nich je fotorealistický náhled.
Současně s plánováním projektu ve 2D (v okně „Půdorys“ nebo „Čelní pohled na stěnu“) se automaticky vytváří i zjednodušený 3D náhled plánované místnosti v okně „Perspektiva“. Funkce, obsažené v kontextovém menu, umožňují nastavit takové parametry 3D zobrazení, aby výsledný fotorealistický obrázek plně uspokojil požadavky zákazníků na barevnou a světelnou koncepci navrhovaného interiéru (materiál a barevné podání podlahy, stěn, stropu, oken, dveří, nastavení světel, lesků, zrcadlení, kontrastu a podobně). Software CARAT nabízí k tomuto účelu širokou škálu barev, dřevin a jiných textur. Současně však umožňuje i vkládání vlastních materiálů ve formátu JPG, TIF či PDF. Zajímavou možností je automatické doplnění dekoračních předmětů do různých oblastí navrhovaného interiéru (na pracovní desku, varné pole, do polic, na podlahu, atd.) pomocí funkce „Automaticky dekorovat“.
Výsledný fotorealistický obrázek je možné exportovat ve zvoleném rozlišení do různých grafických formátů – jak rastrových (BMP, JPG, TIF), tak vektorových (EMF) či do formátu PDF. Při exportu lze definovat stupeň automatického vyhlazování hran.
Fotorealistický náhled

Umělecký styl

Ne všichni klienti oceňují přednosti jasné výpovědi fotorealistického výstupu. Pro ně připravil CARAT funkci „Umělecký styl“. Jediným kliknutím lze převést vytvořený fotorealistický výstup do podoby, která je na první pohled nerozeznatelná od ručně namalovaného obrázku. Tímto způsobem je možné vytvořit několik druhů akvarelů (modrý, šedý, barevný), kresbu křídou, uhlem, barevným uhlem a podobně.
Export výstupu „Umělecký styl“ do souboru se provádí podobně jako u výstupu fotorealistického.
Umělecký styl

POV-RAY

Další možností grafických výstupů software CARAT je zpracování perspektiv s využitím externího programu POV-RAY (www.povray.org). Tento freeware používá pro přepočet perspektiv metodu ray-tracingu.
Grafické výstupy, vytvořené s využitím rozhraní software CARAT na POV-RAY, působí ve výsledném efektu velmi plasticky.

Virtuální průchod interiérem

Vyšší úroveň vizuálního kontaktu zákazníka s navrženým interiérem umožňuje tzv. virtuální průchod. Podstatou je vygenerování sekvence obrázků mezi jednotlivými pozicemi „virtuálních kamer“, jejichž spojením vznikne virtuální pohyb po navrženém interiéru. Software CARAT umožňuje definovat v okně „Perspektiva“ až 10 různých pohledů, které představují pozice virtuální kamery. Pomocí funkce „Pohyb kamery“ je možné prohlédnout sekvenci obrázků, kterou software generuje mezi definovanými polohami kamery.
Vytvořenou animaci pak můžeme uložit do souboru ve formátu AVI a případně jej spolu s dalšími výstupy předat zákazníkovi na datovém médiu (např. CD), které si zákazník může v klidu prohlédnout třeba na svém domácím počítači.

 

Čtyřdimenzionální showroom

Nejvyšší úroveň grafického výstupu software CARAT představuje výstup 4D. S použitím speciálního promítacího přístroje a 3D brýlí se zákazník může přenést přímo dovnitř jeho vysněné kuchyně, koupelny či jiného interiéru. Čtyřdimenzionální showroom
Tuto převratnou novinku v oblasti návrhu interiérů uvedl CARAT na trh koncem roku 2007.
Firma TECHNODAT patří k předním integrátorům CAD/CAM systémů na českém a slovenském trhu. Výhradním prodejcem softwaru CARAT na českém, slovenském a polském trhu se stala v roce 2004.
Specialisté firmy zajišťují nejen plnou lokalizaci produktu, poskytují též komplexní podporu stále rostoucímu počtu zákazníků na všech výše uvedených trzích.