Altair - konference
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

EIZO
Infor 2

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Úsporné monitory nejen pro CAx

Tags: Monitory

Výrobci monitorů se v dnešní době doslova předhánějí v nabídkách monitorů s co „nejzelenějšími“ parametry a funkcemi. Termíny eco či green a informacemi o nejrůznějších certifikacích a „ekologických“ aspektech jsou bohužel dokonce v některých materiálech zastiňovány mnohé další parametry LCD monitorů, které (nejen) náročnější uživatel potřebuje znát a ve specifikacích je hledá. Produkty označované jako ekologické mají dnes zkrátka zelenou, byť pojem „ekologický“ je v souvislosti s výpočetní technikou značně zavádějící a zahrnuje se pod něj vše možné. U monitorů jsou to zejména nejrůznější módy úspory energie, technologie LED podsvitu, ale také například použití recyklovatelných a recyklovaných materiálů při výrobě. Z pohledu uživatele, kterému záleží především na kvalitě obrazu a komfortu při práci, jsou samozřejmě ještě podstatnější jiné parametry, i když některé „ekologické“ prvky nových produktů představují zároveň kvalitativní přínos v těchto ohledech. Mezi hlavní výrobce LCD monitorů, kteří naplno jedou na současné „zelené vlně“, ale přitom přinášejí i jiné významné inovace, patří jednoznačně Eizo, Lenovo a Nec. Širokoúhlé zástupce těchto značek, vhodné nejen pro CAD/CAM pracoviště, jsme měli k dispozici na otestování.

EIZO FlexScan EV2333W

23palcovým širokoúhlým displejem s poměrem stran obrazu 16:9, stojanem FlexStand s originálním polohovacím mechanismem, DisplayPortem umožňujícím přenos digitálního signálu až na 15 metrů, stejně jako senzory pro detekci přítomnosti uživatele a pro automatické nastavení jasu je vybaven nový monitor Eizo z řady EcoView. Model EV2333W je určen pro univerzální využití jak v běžných kancelářských aplikacích, tak v oblasti CAD/CAM, desetibitové zpracování signálu a S-PVA panel mu propůjčují také vlastnosti požadované při úpravách fotografií (barevně neutrální reprodukce, velké pozorovací úhly). Dobře je tento monitor samozřejmě využitelný i v oblasti multimédií.

Hned po vybalení z krabice zaujme EV2333W svou konstrukcí. Ta dovoluje pomocí speciálního robustního posuvného mechanismu výškově nastavit panel ve velkém rozsahu až 225 mm. Vícepolohový stojan FlexStan umožňuje také sklopení, natočení či rotaci displeje na výšku a možné je i nastavení do polohy „notebook“, kdy se spodní strana panelu téměř dotýká desky stolu. Ergonomii a zároveň úspory elektrické energie měl výrobce na zřeteli také při vývoji dalších prvků, které charakterizují tento monitor. V liště pod displejem najdeme vedle řady osmi ovládacích tlačítek dva senzory. Zatímco Auto EcoView je dnes již nijak neobvyklé světelné čidlo využívané pro automatickou optimalizaci jasu obrazu dle osvětlení na pracovišti, EcoView Sense představuje novinku, termo senzor pro automatické vypínání monitoru tehdy, když se uživatel vzdálí. Detekuje přitom nejen přítomnost osoby před displejem, ale i její fyzické pohyby, respektive nečinnost – při ní se monitor po krátkém „varování“ pomocí piktogramu opět vypíná. Tato, jistě zajímavá a na některých pracovištích užitečná funkce, však uživatele, který se před monitorem většinou příliš nehýbe, případně mívá na stole mezi sebou a čidlem překážky, začne pravděpodobně velmi brzy obtěžovat, takže ji vypne. Obtěžující je zvláště fakt, že se monitor sám nezapne po opětovném zaregistrování přítomnosti či pohybu uživatele a je potřeba stisknout tlačítko (ačkoliv by dle výrobce vypínání/zapínání mělo fungovat automaticky). Alespoň tak se tedy choval zapůjčený monitor. Další neobvyklou výbavou modelu EV2333W je EyeCare Utility, funkce, která umožňuje individuálně nastavovat automatické výzvy pro „zrakové přestávky“, které jsou důležité pro regeneraci akomodace oka. A konečně EcoView Index, informující při jakékoliv změně jasu monitoru o jeho okamžité spotřebě formou stupnice, samozřejmě zelené – maličkost, která ale možná některé uživatele potěší.

EV2333W používá nízkoenergetické podsvětlovací trubice, na něž je, stejně jako na celý monitor, poskytována záruka po dobu pěti let nebo 15 tisíc provozních hodin.

Zapůjčený monitor vykazoval vysokou kvalitu obrazu, který byl zcela rovnoměrně podsvícen, vyznačoval se velkými pozorovacími úhly a celkově velmi dobrým barevným podáním.

Podobně jako u ostatních displejů Eizo se i v případě EV2333W provádí uživatelská nastavení pomocí malého, ne zrovna praktického, přesto již dlouhá léta nezměněného ikonového OSD menu. Navigační a další tlačítka jsou rozvržena do jedné řady, což nedovoluje příliš pohotovou a pohodlnou obsluhu. Na druhou stranu, monitor je zařízení, u kterého po počátečním seřízení již uživatel zpravidla nepotřebuje provádět častější zásahy do nastavení, a pokud ano, může k tomu využít dodanou uživatelsky přívětivější softwarovou aplikaci ScreenManager.

Menu sice není právě nejšikovnější, najdeme v něm však pokročilé funkce, jako nastavení gama, celkové saturace, celkového odstínu, barevné teploty (po složkách R, G, B nebo výběrem z přednastavených hodnot od 4000 do 10 000 K). Pro malá obrazová rozlišení monitor nabízí předvolby roztažení/interpolace obrazu na celou plochu displeje, maximální roztažení se zachováním poměru stran a ponechání zobrazení 1:1. V OSD menu najdeme i takovou specialitku, jakou je vypnutí LED kontrolky zapnutí (opět zbytečnůstka, která ale může přijít ke slovu například večer při sledování filmu).
K modelu EV2333W, který je nabízen v černém nebo šedém provedení, výrobce standardně dodává kromě napájecího a signálových kabelů (DVI-D/DVI-D a D-Sub/D-Sub) také audio kabel a CD-ROM s aplikací ScreenManager Pro, ICC profily, manuálem v .pdf a dalším obsahem.

Lenovo ThinkVision L2440x Wide

Jen o palec větší úhlopříčka, ovšem při méně širokém formátu (16:10), než měl zapůjčený panel Eizo, stačí k tomu, aby se plocha displeje jevila o mnoho větší. Rozdíl mezi 16:9 a 16:10, který v daných velikostních kategoriích monitorů zároveň představuje rozdíl 120 pixelů ve vertikálním rozlišení, je zkrátka už na první pohled znát. Ve srovnání s Eizo EV2333W má Lenovo ThinkVision L2440x Wide méně robustní stojan, konstrukce celkově působí dojmem větší zranitelnosti, monitor je však na stole dostatečně stabilní, a to ve všech pozicích, do kterých jeho panel lze nastavit. Displej můžeme snadno natáčet do stran, naklápět, výškově posouvat i otočit o 90° – na výšku. Monitor je osazen TFT LCD displejem s technologií TN+film a moderním LED podsvícením. Ani Lenovo samozřejmě neopomíjí zdůrazňovat „zelenost“ svých produktů, model ThinkVision L2440x dokonce prezentuje jako svůj „nejzelenější“ monitor s nízkou spotřebou energie, jehož komponenty neobsahují rtuť, arsen ani PVC a k jehož balení je z velké části použito recyklovaných materiálů. Informace jsou to zajímavé, z uživatelského hlediska však samozřejmě mají větší význam výbava a technické parametry. Za ty se model L2440x rozhodně stydět nemusí, byť už technologie panelu napovídá, že pro nasazení v některých oblastech (profesionální zpracování fotografií, DTP) není vhodný. Monitor je kromě klasických konektorů DVI-D a D-Sub vybaven také DisplayPortem a čtyřportovým USB rozbočovačem s jedním konektorem vzadu a třemi vlevo.

Testovaný ThinkVision L2440x nabízel zcela rovnoměrně podsvícený obraz s velmi dobrým barevným podáním a dostatečně velkými pozorovacími úhly na to, aby ani při pozorování zblízka u takto velkého displeje nedocházelo k rušivému zkreslování barev po stranách a v rozích. Obraz z digitálního zdroje signálu byl u zapůjčeného monitoru reálně samozřejmě zcela ostrý, vykazoval však velmi jemné „duchy“ či malé slabé „stíny“ pozorovatelné zcela zblízka u textu nebo čar. Podobný charakter mívá někdy obraz na analogově připojených LCD monitorech. V praxi nejde o nic rušivého, pouze v přímém srovnání s jiným displejem se obraz jeví měkčí, i když je objektivně zcela ostrý.

Ovládací tlačítka modelu ThinkVision L2440x stylizoval výrobce do spojité vlnovky v pravé části spodní lišty. Toto řešení, kromě toho, že je designově zajímavé, má vlastně i praktický význam – pracujeme-li večer v neosvětlené místnosti a známe zpaměti rozvržení a funkce všech pěti tlačítek, snadno se mezi nimi můžeme orientovat po hmatu. Graficky velmi jednoduché až triviální je OSD menu, uživatel v něm však najde většinu funkcí potřebných pro nastavení obrazu podle jeho představ. Možné je individuální doladění barev po složkách R, G, B nebo výběrem z přednastavení, mezi nimiž nechybí ani režim sRGB, jas lze regulovat bez potřeby vstoupit do hlavního menu a totéž platí i pro přepínání mezi vstupy, pro které je určeno samostatné tlačítko. Pokud potřebujeme pracovat s obrazem o nižším vstupním rozlišení, než je nativních 1920×1200 bodů, máme na výběr mezi roztažením obrazu na celou plochu displeje a maximálním roztažením při zachování poměru stran. Možnost zobrazení 1:1 zde bohužel není.
K monitoru Lenovo ThinkVision L2440x se standardně dodává kromě napájecího a signálových kabelů také USB kabel, plastová spirála pro uspořádání kabelů i CD s manuálem a dalšími informacemi.

NEC MultiSync EA231WMi

Také Nec MultiSync EA231WMi má parametry, díky kterým si snadno může najít místo na pracovních stolech řady „kancelářských“, CAD/CAM/GIS i domácích uživatelů. Tento výškově i stranově nastavitelný monitor s možností otočení panelu o 90 stupňů je vybaven TFT IPS displejem s matným povrchem, úhlopříčkou 23" a rozlišením 1920×1080 pixelů. Formát obrazu je tedy značně širokoúhlý (16:9), což ani při poměrně velké úhlopříčce 23" samozřejmě nemusí vyhovovat každému. Zákazník, který se však pro MultiSync EA231WMi rozhodne, v něm získá kvalitní a slušně vybavený monitor s robustní konstrukcí, která umožňuje pohodlné nastavení pozice displeje, součástí stojanu je i zadní kryt pro zakrytí neestetické změti připojených kabelů. Spodní hrana panelu je osazena stereofonními reproduktory, jejichž mřížky jsou v souladu se současnými trendy v designu skryty zraku uživatele.

Zapůjčený Nec MultiSync EA231WMi, podobně jako dva předchozí testované monitory, reprodukoval kvalitní, zcela homogenně podsvícený obraz s neutrálním, velmi dobrým barevným podáním. Až na odezvu 14 ms jsou velice slušné již samotné „tabulkové“ parametry tohoto modelu. Ani uvedená odezva zobrazení nepředstavuje v kancelářských a mnoha dalších aplikacích žádný problém, většině uživatelů by neměla vadit ani při sledování videa. Jde nicméně o trochu větší hodnotu, než je dnes obvyklé, a někteří velmi nároční uživatelé by ji mohli v určitých aplikacích vnímat jako nedostatek. Připomeňme však, že ještě nedávno bylo za průměrnou a dostatečně krátkou odezvu u LCD panelů považováno 25 ms.

K nastavení parametrů přes OSD menu se u modelu MultiSync EA231WMi používá malý joystick/tlačítko, který umožňuje snadné procházení nabídky funkcí, přehledně členěné do pěti skupin. Ovládání je řešeno intuitivně a nalezení požadované funkce není nijak náročné a zdlouhavé, pouze přesná manipulace s drobným vícesměrovým ovládacím prvkem vyžaduje určitý zácvik. Kromě joysticku najdeme v pravé části spodní lišty ještě další tři tlačítka, světelné čidlo pro automatickou regulaci jasu a LED kontrolku zapnutí, vestavěnou v tlačítku on/off. Této modré kontrolce můžeme v menu plynule nastavit intenzitu svitu. Jde o jednu z drobných „zbytečností“, které tento monitor nabízí, nicméně možnost zásahu do této stavové kontrolky uživatelům nenajdeme pouze u Necu, pravděpodobně tedy tuto funkci někteří uživatelé vyžadují. Jinou zbytečností je v případě modelu EA231WMi „carbon savings“, informační položka v menu, kde se dozvíme, kolik CO2 prý nebylo vypuštěno do atmosféry, když monitor provozujeme v úsporném režimu (eco módy jdou zde dva). Užitečnost této funkce asi není třeba komentovat, každopádně jde o něco, co možná někteří nadšenci ocení, jiní nemusejí využívat. V menu samozřejmě najdeme také obvyklé, užitečnější funkce pro základní nastavení obrazu. Kromě jasu a kontrastu můžeme upravit barevné ladění obrazu, a to jednoduchým výběrem z předvoleb – barevných teplot, přičemž každou z nich je možné upravit individuálním doladěním složek R, G, B. Nechybí ani předvolba sRGB (s teplotou 6500 K) a „user“. Nižší rozlišení obrazu dokáže EA231WMi interpolovat/roztáhnout na celý displej nebo zvětšit na maximum při zachování poměru stran, ani na tomto monitoru nezobrazíme nízká rozlišení nezkresleně, v módu 1:1.

Elegantní NEC MultiSync EA231WMi se dodává v provedení černém nebo kombinovaném – s postříbřeným předním rámečkem a bílou zadní stranou, součástí balení jsou všechny potřebné propojovací kabely, již zmíněný kryt kabelů i CD-ROM.

 

 


Mohlo by vás zajímat: