Amper 2019
Pomáháme firmám růst
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

CEGRA
Předplatné časopisu CAD

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Autistické centrum

Tags: BIM | CAD

Díky profesionálním vizualizacím lze dlouho před zahájením stavby mimo jiné posoudit i to, jak bude navrhovaný objekt zapadat do okolního prostředí. Vizualizace mohou být také významným a názorným pomocníkem při jednání s investory nebo silným prodejním argumentem. Ateliér Koschany + Zimmer Architekten KZA využil propojení CAD systému Allplan BIM 2008 a vizualizačního softwaru Cinema 4D nejen pro vytvoření realistických vizualizací, ale také pro komplexní zpracování návrhu autistického centra v Dubaji.

„Navrhnout budovu, ve které by se autistické děti cítily dobře a která by byla zcela přizpůsobena jejich potřebám, bylo opravdovou výzvou,“ říká na úvod Christina Maas, vedoucí projektu u společnosti Koschany + Zimmer Architekten KZA (KZA). Tento ateliér spolu s Dubajským mezinárodním finančním centrem (DIFC) dále rozpracoval svůj návrh Terapeutického a výukového centra pro autistické děti, za který získal v roce 2005 v celosvětové soutěži první cenu. Investorem projektu je Autistické centrum v Dubaji, záštitu nad projektem převzal šejk Bin Rashid Al Maktoum. Výstavba projektu za zhruba 16 miliónů eur byla zahájena na počátku roku 2008 uprostřed velkoryse koncipované školní čtvrti Al Garhoud a má být dokončena v roce 2010.

Stavba centra byla přizpůsobena nejen potřebám arabské metropole, ale i terapeutickým potřebám a možnostem výuky. Ateliér KZA má v současnosti padesát zaměstnanců a byl založen v roce 1959 ve městě Essen. Od roku 2005 má pobočku i v Dubaji, která se věnuje jak projekční činnosti, tak činnostem spojeným s řízením výstavby. „Každodenní výzvy a požadavky na rychlejší a hospodárnější projekci nás donutily zefektivnit náš styl práce. V dnešní době jde nejen o kreativitu návrhu a zohlednění potřeb a požadavků uživatele, ale také o ekonomické aspekty celého procesu výstavby. Proto je pro nás velmi důležité používání inteligentních softwarových řešení a je to již více než deset let, co jsou nám v naší každodenní práci oporou a spolehlivými nástroji programy společnosti Nemetschek.“

Přirozená architektura pro postižené děti

Požadavek na funkční a současně esteticky hodnotnou budovu autistického centra byl pro ateliér KZA velkou výzvou. Zadání projektu řešilo také mnoho věcí každodenního života postižených, jako například společenské chování, vnímání či komunikaci. To proto, aby se při používání budovy co nejvíce zabránilo vzniku stresových situací. Intenzívní diskuse nad potřebami postižených dětí dala vzniknout architektuře s jasným členěním a výrazem. Charakteristické jsou velkorysé prostory, zaoblené hrany a hra barev. „Bylo pro nás velmi důležité vytvořit mnoho klidových zón a zátiší. Důležitá byla také zeleň v okolí stavby,“ doplňuje Christina Maas.Tým ateliéru KZA použil pro profesionální realizaci návrhu program Allplan společnosti Nemetschek. Díky aktuální verzi programu a novým možnostem při organizaci dat mohou projektanti využívat CAD systém různými způsoby a podle svých potřeb. Od jednoduchého kreslení ve 2D až po virtuální model budovy vytvořený z inteligentních stavebních dílů. Pro efektivní správu dat projektu a vytvořených výkresů není lepší volby než použít síťový manager, který je volitelnou součástí Allplanu. Síťový manager zajišťuje současný přístup k datům projektu z jednotlivých pracovišť a stává se tak základem fungující spolupráce. Paralelní spolupráce v týmu znamená především komfort a výraznou úsporu času. Všichni členové týmu mají okamžitý přístup k aktuálnímu stavu dat – bez kopírování nebo časově náročných procesů aktualizace a kontroly dat pocházejících z různých zdrojů. „Konzistentní data jsou pro nás při projektování obrovskou výhodou,“ shrnuje výhody síťové spolupráce architektka ateliéru KZA Lilian Panek. „Práce je jednodušší také díky novým možnostem organizace dat. Struktura projektu se stává transparentnější a logicky se blíží struktuře reálné stavby.“

Propojení softwarů Allplan BIM 2008 a CINEMA 4D

Profesionální vizualizace jsou dnes nezanedbatelnou součástí každého projektu. Pomocí softwarů Allplan BIM 2008 a CINEMA 4D vytvořil Marcus Kittelmann z KZA realistické vizualizace, které dopomohly získat představu o podobě vítězného návrhu nejen odborníkům, ale především laikům. Podkladem pro vznik vizualizací, respektive 3D modelu objektu byly počáteční skici a návrhy ve 2D. 3D model budovy byl pak vytvářen v programu Allplan BIM 2008 a předán k finálnímu zpracování do programu CINEMA 4D. „Propojení softwarů Allplan BIM 2008 a CINEMA 4D je opravdu velmi komfortní. Model lze z jednoho softwaru do druhého přenést takřka stisknutím jediného tlačítka. Struktura modelu zůstane při přenosu samozřejmě zachována. Pokud například zadám v Allplanu jméno fólii, bude toto jméno použito i v programu CINEMA,“ objasňuje Marcus Kittelmann. Zkušenosti s používáním programu mají v ateliéru více než bohaté: „Program CINEMA používáme už od roku 2000 a práce s ním vždycky byla a je rychlá a bezproblémová.“

Výzvou při tvorbě vizualizací autistického centra byly obzvláště zaoblené konstrukce a tvary: „U zaoblených forem je důležitá možnost jejich úprav, protože u těchto tvarů dochází během navrhování často ke změnám. Nepracujeme se stavebními prvky, spíše volně modelujeme jejich hranice. S programem CINEMA je volné modelování stejně jako realizace změn zaoblených elementů snadné.“ Architekti z KZA zpracovali každou ideu do precizní vizualizace a i tím si získali patřičnou důvěru investora. „Výsledky, které jsme dosáhli pomocí programů Allplan BIM 2008 a CINEMA 4D, jsou opravdu výjimečné. Realistické animace pro nás představují nepostradatelný nástroj, kterým dokážeme naše představy lépe prezentovat investorovi a položit tím základní kámen vzájemné a úspěšné spolupráci,“ říká Lilian Panek.

3 otázky – 3 odpovědi

Interview s Lilian Panek, Koschany + Zimmer Architekten KZA

Co pro vás znamená program Allplan BIM 2008 společnosti Nemetschek?

V programu Allplan BIM 2008 jsme od začátku nalezli transparentní systém pro navrhování, který nám dovolil řešit projekční úkoly opravdu komplexně. Není tak náhodou, že programy společnosti Nemetschek používáme již více než deset let a počítáme s nimi i v budoucnu.

Proč jsou profesionální vizualizace důležité při komunikaci se zákazníky?

Vizualizace jsou dnes samozřejmostí. Ať už jako doplnění dokumentace nebo jako obchodní podklady. Při prezentacích mohou pomoci rozptýlit pochybnosti investorů, pro které jsou názornější než klasická dokumentace. Důležité jsou také zákresy do fotografií, které pomáhají dotvořit celkovou představu o umístění nového objektu do stávající zástavby. Díky takovýmto podkladům získá představu o projektu téměř každý.

Jaké trendy se podle vašeho mínění objeví v oblasti architektury?

Ekologie a vztah k životnímu prostředí. Už dnes jsou v architektuře důležitější než kdykoli před tím. V časech rostoucích cen energií a nákladů na údržbu budov je téma energetické náročnosti výstavby diskutováno neustále. Budovy stavěné v budoucnosti musí být optimalizovány z hlediska spotřeby energií a toto kritérium by se mělo zařadit mezi dnes používaná kritéria hodnocení kvality, jako jsou zdařilé urbanistické řešení nebo kvalitní návrh.


Mohlo by vás zajímat:
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit