Control
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

ORBIT
Bentley

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

ProgeCAD Professional 2010

Autor článku: Jan Fidler   

Tags: 3D CAD | Stavebnictví | Strojírenství

progecad-2010-beta-01.jpgProgeCAD 2010 Professional je perfektní CAD nástroj pro strojní inženýry, architekty, stavaře, elektrotechniky – zkrátka pro každého, kdo pracuje s výkresy ve formátu DWG/DXF. Využívá jej již přes 150 000 uživatelů po celém světě, je dostupný v mnoha jazykových mutacích a samozřejmě také v češtině. ProgeCAD 2010, postavený na nejnovějším jádru IntelliCAD 6.6, je cenově dostupný a přitom velice propracovaný DWG CAD, plně kompatibilní s Windows 7. Nová verze 2010 obsahuje oproti verzi předchozí mnoho nových důležitých funkcí a vylepšení a nabízí uživatelům zvýšený výkon, stabilitu a rychlost. Výchozím formátem progeCADu je DWG, což zajišťuje spolehlivou kompatibilitu s AutoCADem 2010 bez potřeby další konverze.

Ovládání progeCADu je velice jednoduché a intuitivní pro každého, kdo má alespoň minimální zkušenost s používáním CAD systémů. Kromě klasického ovládání myší a ikonami lze samozřejmě zadávat jednotlivé příkazy přímo do příkazové řádky, a to i v češtině.

Typy licencí
ProgeCAD je dostupný v licencích „SL“, „USB“, „NLM“ a „Corporate“.
„SL“ je klasická „single“ licence, která uživateli umožní nainstalovat si progeCAD na jeden počítač a na tom jej dále používat. Samozřejmě není žádný problém při upgradu hardwaru nebo operačního systému – licence zůstává platná, jen je třeba nechat vygenerovat nový aktivační kód a starý bude deaktivován.
„USB“ licence je výhodná pro ty uživatele, kteří nepracují vždy na jednom a tom samém počítači, nebo používají pro práci počítačů více – typicky např. kancelářský PC a k němu ještě notebook. USB licence umožňuje uživateli nainstalování progeCADu na libovolný počet počítačů, program ovšem bude spustitelný jen tam, kde bude vložen USB hardwarový klíč.
„NLM“ je síťová verze, ideální pro větší podniky s místní sítí. V principu je podobná verzi USB, kdy je progeCAD nainstalován na libovolném počtu počítačů, ovšem server spravující licence neumožní spuštění více instancí, než je zakoupeno. Velice užitečnou novinkou této licence je „TakeAway Technology“. Tou je umožněno dočasné přenesení licence ze serveru na notebook nebo PC a při další práci na tomto počítači pak není nutné připojení k síti. Na serveru pak bude spustitelné o jednu instanci programu méně. Po opětovném připojení on-line pak samozřejmě lze tuto licenci znovu uvolnit pro použití v síti.
„Corporate“ je jednoduše řečeno neomezená licence, určená pro firmy.

progecad-2010-csy-02.jpg

Licence pro školy a studenty
Navíc je k dispozici zcela zdarma zjednodušená verze progeCAD Smart, vycházející z verze Professional a zachovávající si většinu funkcí.
ProgeCAD Professional lze také získat zdarma pro školní účely. Platnost školní licence je jeden rok a lze ji nainstalovat na libovolný počet počítačů ve škole i na domácích počítačích studentů a učitelů. Po vypršení licence je nutno požádat dodavatele o její prodloužení, které již probíhá automaticky.

progecad-2010-csy-02.jpg

Nové funkce 2010
Vyjmenovávat zde všechny jednotlivé funkce progeCADu by zabralo příliš mnoho místa, takže zde jsou uvedeny jen ty nejdůležitější a nejzajímavější:

  • Kromě běžných funkcí pro tvorbu a editaci výkresů, které jsou stejné k dispozici prakticky ve všech CAD systémech, usnadní progeCAD rutinní práci konstruktérům rozsáhlými knihovnami typizovaných prvků s více než 11.000 bloky z oblasti všeobecného strojírenství (spojovací materiál apod.), architektury, stavebnictví nebo elektrotechniky.
  • Pro opravdu profesionální využití existují pro progeCAD nadstavby s dalšími speciálními příkazy a knihovnami (ARCHsoft speciálně pro stavaře, všeobecnější CAD Profi s funkcemi pro strojírenství, rozvody TZB, stavebnictví nebo elektrorozvody).
  • Pro uživatele jiných CAD systémů zajistí bezproblémový přechod na progeCAD jeho schopnost exportovat výkresy ve formátu libovolné verze AutoCADu od verze 2.5 po 2010, a to jak v DWG, tak v DXF, takže můžou být bezpečně sdíleny mezi progeCADem a AutoCADem bez nebezpečí ztráty důležitých informací, a můžete tedy používat oba programy současně bez jakéhokoliv rizika.
  • Velice užitečná funkce je možnost importu a exportu výkresů ve formátu PDF, a to včetně zachování hladin! Pokud tedy zákazník dodá výkresovou dokumentaci jako PDFko, lze ji bez problémů konvertovat do DWG/DXF a následně libovolně upravovat. Pro následný export disponuje progeCAD virtuálními tiskárnami, pomocí kterých lze publikovat vytvořené výkresy ve formátech PDF, DWG a JPG.
  • Zajímavé je také propojení progeCADu a Google Earth, kdy má uživatel možnost své výtvory publikovat v této aplikaci, a to včetně použitých textur a materiálů.
  • Především stavební inženýři nebo geodeti jistě ocení funkci progeCADu „WinTopo“, která umožní převádět rastrové obrázky do vektorů a tvořit tak vektorové mapy podle naskenovaných papírových podkladů.
  • Uživatelé, kteří se nespokojí se základní nabízenou širokou paletou příkazů progeCADu, mají možnost naprogramovat si své vlastní funkce a makra, a to v několika různých programovacích jazycích. K dispozici je LISP a SDS (C++), VBA a COM automation a programovací jazyk DIESEL.

progecad-2010-csy-04.jpg

3D prostor
Ačkoliv je progeCAD zaměřen především na tvorbu a úpravy 2D výkresové dokumentace, jsou zde samozřejmě dostupné i funkce pro 3D modelování. ProgeCAD obsahuje všechny standardní funkce 3D modelování, od tvorby primitiv, přes logické operace až po pokročilejší editační nástroje. Vymodelované 3D ACIS objekty je pak následně možno přímo v progeCADu renderovat – samotný progeCAD obsahuje pokročilý renderovací modul s ovládáním zdrojů světla a vytvářením/editací materiálů. Samozřejmostí jsou odrazy, průhlednost, měkké stíny aj. Užitečná funkce je volitelná velikost výsledné bitmapy.
Uživatelé se však nemusejí vzdávat ani svých oblíbených renderovacích programů, které dosud používali. ProgeCAD nyní nově obsahuje nástroj Render Export, kterým je možno celou vymodelovanou scénu vyexportovat ve formátech pro Blender (.lwo), 3D Studio (.3ds) nebo Pov-Ray (.pov) a následně vyrenderovat v těchto programech.

progecad-2010-csy-05.jpg

Shrnutí
ProgeCAD je ideálním nástrojem pro všechny, kdo hledají jednoduše ovladatelný, nenáročný a cenově příznivý, ale přitom plnohodnotný CAD software. Jeho intuitivní ovládání, česká lokalizace a nízká cena jej přímo předurčují pro používání od architektů, stavebních projektantů, konstruktérů ve strojírenství dále přes modeláře, truhláře, řemeslníky až po menší firmy, které nechtějí vyhazovat statisíce za srovnatelné produkty jiných značek. Jeho pokročilé funkce, knihovny a nadstavby společně s vysokou kompatibilitou naopak uspokojí každého zkušeného profesionála, který hledá kvalitu za rozumnou cenu.

Autor je specialistou na konstrukce a 3D modelování v konstrukční a vývojové kanceláři www.SoliCAD.com.
jan.fidler@solicad.com


Mohlo by vás zajímat:
 

Komentáře  

 
# Win 7 kompatibilitaGuest 2010-06-08 09:33
Autor článku sa chváli plnou kompatibilitou s Win 7
Bohuzial o ProgeCADe na stranke Windows 7 Compatibility Center nie je ani zmienka
http://www.microsoft.com/windows/compatibility/windows-7/en-us/Browse.aspx?type=Software&category=Graphics%20%26%20Printing&subcategory=Desktop%20Publishing

...to len na okraj - akoze aj chvalit sa treba s citom :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Win 7 kompatibilitaGuest 2010-07-16 12:02
Na stránce Windows 7 Compatibility Center nejsou ZDALEKA všechny programy, které jsou s Windows 7 plně kompatibilní.

To jen tak na okraj - komentovat, ale s vědomostma.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Win 7 komapatilitaGuest 2011-03-03 20:34
Plan kompatibilita zamena ze mate prsitup k winows kodu a potom ste aj na stranke uvedeny.

Plne kompatibilny teda nie je. Trochu znalosti skor chyba v druhej reakcii.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit