E LINKX
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

NICOM
Siemens

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Revoluce navštívila Darovanský dvůr

Hotel Darovanský dvůrNevím, proč je hotel Darovanský dvůr a jeho okolí asi 24 km od Plzně tak oblíbeným místem mezi vyznavači CADu. Jisté je, že se tu ve dnech 8. až 10. června opět konalo Setkání uživatelů produktů Velocity Series, NX, Teamcenter a Tecnomatix. Stačí se ovšem podívat do programu akce a vše se zdá být jasné. Kromě nabitého odborného programu přijdou ke slovu i atraktivní doprovodné akce, mezi nimiž nechybí bowling, golfová akademie a možnost relaxace v bazénu, vířivce či sauně. A proč ta revoluce v nadpisu? Samozřejmě proto, že se ze všech stran probírá nedlouho před setkáním ohlášená novinka – Synchronní technologie, kterou mnozí odborníci označují za revoluci ve vývoji CAD systémů.

Trochu neobvyklým aspektem, který podtrhl důležitost celé akce, byla přítomnost členů nejvyššího vedení společnosti. Generální ředitel české divize Siemens PLM Software Michael Robinson pozdravil účastníky akce hned na začátku, senior viceprezident a generální ředitel EMEA Paul Vogel pronesl úvodní řeč, Joan Hirsch, odpovědná za vývoj produktu NX, představila novou verzi NX 6, Steve Bashada prezentoval novinky v řešení Teamcenter 2007 a Russell Brook zasvětil posluchače do novinek týkajících se Solid Edge se synchronní technologií.

Po společném programu se účastníci dědili do skupin, aby mohli zhlédnout vybrané uživatelské prezentace, případně se seznámit s některými pracovními postupy v produktech Solid Edge nebo NX na odborných workshopech. K vidění byly prezentace firem Linet, John Crane Sigma a Tatra, posledně jmenovaná představila na nádvoří hotelu nejnovější model nákladního vozu typu Jamal a speciál, který se účastní náročných afrických rallye. Uvnitř hotelu vedle recepce představil svůj model výrobce motocyklů Ducati.

Využijme toho, že setkání byly přítomny hlavy managementu Siemens PLM Softwaru, a dejme jim slovo v krátkých rozhovorech. Vždyť jejich účast nejen signalizovala důležitost nových produktů, ale také snahu ještě více expandovat na stále ještě dynamicky rostoucím českém trhu.

Joan Hirsh, viceprezidentka pro NX Development

Joan HirshSiemens PLM Software uvádí novou verzi produktu NX. Mohla byste nám o ní něco říct?
Ano, přesně tak, společnost Siemens uvádí novou verzi NX, a právě proto jsme přijeli na Setkání uživatelů, abychom náš nový produkt představili komunitě uživatelů, která je v České republice velice široká a dále se rozrůstá. Chceme zde oslovit jak své stávající, tak potenciální klienty a vysvětlit jim výhody, které přináší naše nové řešení. Musím především zdůraznit, že jsme velice hrdí na funkce, s nimiž na trh přicházíme.

Jmenujte alespoň jeden klíčový aspekt, v němž se nová verze NX odlišuje od staré.
Tím je zcela nepochybně synchronní technologie. Tato nová technologie vnáší revoluci do projektování a výroby. Je to průkopnické řešení v interaktivním 3D objemovém modelování, které projektantům a návrhářům výrazně spoří čas. Zjednodušeně lze říci, že tato technologie odstraňuje vše, co v minulosti zpomalovalo CAD řešení. Díky tomu budou moci naši klienti urychlit svou vývojovou fázi stonásobně. Samozřejmě ušetří i na nákladech. Své produkty budou moci dodávat na trh rychleji, což je v dnešním konkurenčním prostředí velká výhoda. Vedle toho je nové řešení i podstatně jednodušší – uživateli odpadne nejrůznější dopočítávání a extra práce. Z hlediska vývoje CAD systémů bych řekla, že jde o první skutečně revoluční řešení za posledních patnáct let.

A je kompatibilní s předchozími verzemi?
Samozřejmě, nová verze je plně kompatibilní se staršími. Ale dobře, že se ptáte. Ano, na jedné straně jsme v synchronní technologii udělali obrovský krok vpřed, což ovšem neznamená, že zapomínáme na kompatibilitu. Ba právě naopak, synchronní technologie je výjimečná v tom, že nabízí dosud netušené možnosti kompatibility.

Nepochybně jste při vývoji úzce spolupracovali se svými uživateli.
Ano, zpětná vazba, jíž se nám dostalo od uživatelské komunity, je nedocenitelná. Úzce jsme při vývoji spolupracovali s různými uživatelskými skupinami a všichni se shodovali, že jde skutečně o přelomovou technologii a že takové funkce nemůže nabídnout žádný konkurenční systém. Musím říct, že to byl poměrně uspokojivý pocit, vzhledem k tomu, kolik času jsme strávili na vývoji této technologie. A nebyli to jen uživatelé – i nezávislí novináři píší (a to vlastně již od okamžiku, kdy byla uvolněna beta verze), že synchronní technologie překonala jejich očekávání. Ostatně několik beta-sites jsme měli i  v Evropě, jmenovitě v Německu a Švýcarsku, kam naši zákazníci přijížděli na testování.

Jaké jsou komerční vyhlídky této technologie? Kdo je vaším hlavním konkurentem?

Abych byla upřímná, jsem přesvědčená, že tato nová technologie je o tolik lepší než všechny ostatní produkty na trhu, že přímého konkurenta prakticky mít nebudeme. Jinak synchronní technologie může konkurovat jak editačním řešením, tak modelujícím systémům. Kromě toho, že je velice úsporná a efektivní, je i komplexní. Synchronní technologie totiž dokáže automaticky rozpoznat geometrické vazby v modelu a uživatel se k nim již nemusí vracet. Integrovaný solver dává řešení robustnost, kterou editační systémy nemají – projektant se nemusí starat o historii geometrických vazeb, to vše udělá technologie za něj.
Synchronní technologie je vlastně dvojdomá. Na jedné straně je zde „historický“ režim – který považujeme za velice důležitý – ale zároveň „ahistorický“ režim. Historický režim je výhodný pro stávající uživatele, protože mohou jen adaptovat své dřívější projekty. A historický režim je bez historie, ale je možné v něm vytvářet vlastní, lokální návrhy, a ty pak přidávat k návrhu celkovému bez ohledu na historii vazeb. Tím dochází k značné časové úspoře.

Věříte, že NX 6 se stane úspěšným a univerzálním řešením?
Ano, jsem o tom naprosto přesvědčena. NX 6 nabízí něco, co žádné konkurenční řešení nabídnout nemůže.

Paul Vogel – senior viceprezident a generální ředitel EMEA

Paul VogelProč si Siemens vlastně vybral UGS pro svou strategickou investici?
Těch důvodů je několik, proto budu muset trochu zjednodušovat. Asi bych řekl, že Siemens jakožto významná celosvětově působící společnost spatřila jedinečnou příležitost sloučit svět výroby, v němž má obrovskou tradici, s digitálním světem projektování, v němž byla naopak velice silná UGS. Siemens v tomto spojení spatřoval dlouhodobou příležitost pro další rozvoj, z něhož bude profitovat jak firma, tak její zákazníci, neboť se jim dostane integrované řešení. Integrované řešení neznamená jen pohodlnější ovládání, ale především možnost urychlit vývoj a dostat produkt na trh dříve – to je dnes pro naše klienty klíčové, a proto si myslím, že akvizice bývalé UGS koncernem Siemens je pro další vývoj na trhu naprosto zásadní událostí. A nejvíce se tato kombinace výroby a designu projeví v našich tradičních odvětvích, jako jsou automobilový průmysl a strojírenství.

Má evropský či spíše středoevropský trh nějaká specifika oproti trhu například v Americe?
Předně je třeba říct, že evropské ekonomice se v posledních několika letech velice dařilo, a to se odrazilo i na našich hospodářských výsledcích. Řečeno jinými slovy, v posledních letech jsme byli velice úspěšní – vykazovali jsme 2krát až 3krát vyšší růst než trh, což nás samozřejmě velice těší. Situace ve střední Evropě je trochu specifická. Zaznamenali jsme významný růst v Polsku, nicméně situace v České republice byla o něco horší, a proto se hodláme na tento region silněji zaměřit do budoucna. Jsme přesvědčeni, že potenciál zde je obrovský. Především jsme významně investovali do našich pracovníků – výrazně jsme posílili svůj tým, přijali nové lidi, investovali do lepší komunikace s našimi stávajícími. To všechno jsou iniciativy, které nám mají zajistit dlouhodobý růst, přičemž ten bude vycházet z naší stávající uživatelské základny.
Na místním trhu spolupracujeme s předními českými výrobci, jako je například Tatra, a český trh je v používání CAD řešení skutečně vyspělý. Rozdíl je v použití produktů jako Tecnomatix nebo Teamcenter – ty jsou stále rozšířenější ve Spojených státech než v Evropě.

Řada českých firem se stává součástí globálních koncernů. Čas těchto řešení asi teprve přijde.
Ano, s tím počítáme, a i proto jsme se rozhodli náš tým posílit. Tento trend pozorujeme v celé Evropě – mimochodem poslední dva tři roky byly z hlediska prodeje Teamcenteru doslova úžasné a dařilo se nám i s prodejem Tecnomatix. Nicméně je logické, že region střední a východní Evropy se liší od Evropy západní a ještě více od Spojených států, nicméně právě proto zde existuje významný potenciál. Jednak lze očekávat, že velké americké firmy budou prostřednictvím akvizic expandovat do České republiky, a při stále specifičtějších programech výroby budou i menší firmy nuceny používat sofistikovaná řešení. Jsem přesvědčen, že obě tyto skutečnosti přispějí k dalšímu rozvoji našeho segmentu. Naším úkolem je pak dodávat zákazníkům řešení, která se budou snadno používat, budou dostatečně výkonná a cenově efektivní. Celkové náklady na vlastnictví by měly klesat – to je jeden z našich dlouhodobých cílů. I proto řešení jako Teamcenter podporují hned několik různých formátů CAD systémů – což je mimochodem jeden z aspektů, jimiž se radikálně odlišujeme od svých konkurentů. Nicméně abych odpověděl na vaši otázku: ano, český trh se odlišuje od trhu na západě Evropy nebo ve Spojených státech, ovšem právě proto je pro nás výzvou a právě proto jsme začali tak významně investovat v této oblasti. Tento trh má velký potenciál.

Zmínil jste pozitivní dopad akvizice na zákazníky, můžete být konkrétnější?
Zákazníci – především pak klienti v oblasti PLM softwaru – vždy hledají stabilitu. A z evropského hlediska byla naše předchozí majetková struktura poněkud neobvyklá. Spojení s globálním koncernem působí na klienty uklidňujícím dojmem. Siemens má detailně rozpracovanou dlouhodobou strategii, jež bere v potaz globální trendy a řadu dalších aspektů. Spojení se Siemensem je prostě zárukou stability. Spojení se Siemensem nám rovněž dává příležitost proniknout do oblastí, v nichž někdejší UGS zastoupena nebyla. Stručně řečeno: díky akvizici dostane zákazník jistotu, spolehlivost a dlouhodobou vizi. Jsem přesvědčen, že toto jsou věci, které zákazníci ocení.

Steve Bashada – viceprezident pro Teamcenter Development

Steve BashadaPro střední a menší firmy nabízíte Teamcenter Express. Chcete tak usnadnit přechod k PDM?
Ano, přesně tak. Zatímco dříve byla PDM řešení výsadou skutečně velkých koncernů, anebo firem, které potřebovaly řešení pro sdílení dat a spolupráci, díky Teamcenter Express se nám tuto hranici podařilo posunout níže. Jak asi víte, jde o předkonfigurované řešení, které umožňuje využít výhod PDM systému i středním a malým firmám. Ty ušetří na lidských zdrojích, protože řešení lze používat prakticky okamžitě po instalaci, ovšem zároveň je plně škálovatelné, takže při dalším rozvoji firmy není problém přejít na plnou verzi.

Očekáváte vyšší poptávku po PDM řešení s postupující konsolidací trhu?
Ano, zcela nepochybně. Globální trh se konsoliduje, nadnárodní koncerny kupují menší firmy – například společnosti zde v České republice – a ty pak spolupracují se svými partnery po celém světě. To je obrovská příležitost pro nás a pro Teamcenter. Chceme jít tomuto vývoji naproti a zde se musím vrátit k Teamcenter Express: pokud toto řešení implementuje menší nebo středně velká firma a v budoucnu se stane součástí nějaké globální skupiny, bude dobře připravena na  případnou budoucí globální spolupráci.

Jaké změny poslední verze systému Teamcenter přináší?
Několik změn jsme provedli a myslím, že to nebyly změny malé. Všechny směřovaly k tomu, aby ovládání bylo intuitivnější a používání snazší. Myslím, že v tomto ohledu nemá Teamcenter naprosto žádnou konkurenci.

V jakých odvětvích podle vás bude Teamcenter hrát stále dominantnější roli?
Tradičně jsme velice silní v automobilovém a leteckém průmyslu a též v těžkém strojírenství. To jsou naše klíčová odvětví. Pak je zde několik dynamicky se rozvíjejících odvětví: hi-tech elektronika, maloobchod, technologie určené pro použití ve zdravotnictví.

Kdo je podle vás nejvýznamnějším rivalem Teamcenteru?

Řada významných společností, například Oracle, si uvědomuje vzrůstající význam PDM a provedla v poslední době řadu akvizic, nicméně my si věříme. Jsem přesvědčen, že Teamcenter nabízí uživatelům maximální výkon při maximálně snadném ovládání. Navíc se nám podařilo odstartovat včas a dobře.

Prezentace Tatra
Prezentace Tatra

Co je podle vás největší zbraní Teamcenteru?
Výkon a škálovatelnost. To jsou věci, které firmy potřebují a které ocení nejvíce. Další věcí je bohatá sada aplikací – a zde je třeba podotknout, že nejenže jsou tyto aplikace dobré samy o sobě, ale jsou integrované, což zvyšuje jejich hodnotu. Ovšem z hlediska uživatele je největší devizou komfort při užívání: rozhraní se podobá Microsoft Office, je velice intuitivní a uživatel se nemusí pracně nic učit. Jsem přesvědčen, že ze všech PDM systémů je Teamcenter na ovládání nejpohodlnější.

Souvisí to se zaměřením i na středně velké firmy?
Ano, ale nejen to. Samozřejmě chceme oslovit trh menších a středně velkých firem, neboť má významný potenciál, ale především chceme svým uživatelům usnadňovat práci a pomáhat jim dosahovat stále lepších výsledků. Nicméně samozřejmě nemohu zastírat, že segment středně velkých firem má velice vysoký růstový potenciál – co se týče našich příjmů – a právě do tohoto segmentu prodáváme většinu dodatečných licencí. Bylo nám jasné, že pokud chceme na tomto trhu uspět, musíme nabídnout řešení, které bude uživatelsky přívětivé, ovšem neztratí nic ze svého výkonu – a z takového řešení nakonec budou profitovat i velké firmy, neboť na lidských zdrojích ušetří všichni.

Jakým směrem se bude ubírat další vývoj Teamcenteru?

Hodláme se do budoucna zaměřit na dvě hlavní oblasti: náklady na vlastnictví a vizuální vzhled produktu, což souvisí s uživatelskou přívětivostí, o níž byla řeč dříve. Jsem přesvědčen, že rozhraní bude do budoucna čím dál víc vizuálně orientované, bude pohodlnější na ovládání a efektivnější.

Zde naše reportáž ze Setkání uživatelů končí. Nezbývá než poděkovat všem osloveným za jejich odpovědi a spolu s dalšími spokojenými letošními účastníky se těšit na příští rok a na další Setkání.


 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit