Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Fujitsu Forum 2012

Autor článku: Karel Heinige   

Tags: Fujitsu | Hardware | Konference | Reportáž

FujitsuForum 2012Začátkem listopadu uspořádala společnost Fujitsu svoje každoroční mnichovské Fujitsu Forum. Sešlo se na něm přes 12 tisíc IT specialistů, analytiků, zákazníků, partnerů a také novinářů. Mottem výstavy s mnoha doplňkovými aktivitami byl slogan „Přetváříme ICT, přetváříme byznys". Společnost Fujitsu, pyšnící se tím, že má svoji výrobu i v Evropě (mnohým ještě stále naskakuje v mysli někdejší spojení Fujitsu-Siemens), představila poslední modely serverů a serverových řešení, klasické pracovní stanice a také novinky all-in-one řešení počítačů s dotykovou obrazovkou, tablety i notebooky. Návštěvníci zde objevili novou verzi řešení FlexFrame pro datová centra, koncepci osobního cloudu a nová dotyková zařízení řady X Line.

Na Fujitsu Foru se pohybovala i početná skupina novinářů z České republiky a ze Slovenska, kteří se zde mohli potkat mimo jiné i s Radkem Sazamou, ředitelem českého zastoupení společnosti Fujitsu, a dalšími významnými představiteli společnosti Fujitsu. Jedním z nejzajímavějších byl asi Joseph Reger, CTO, neboli technologický ředitel firmy, který neváhal předstoupit před novináře a odpovídat na jejich všetečné dotazy týkající se jak produkce Fujitsu, tak i konkurence. Nejpoutavější asi bylo hodnocení systému Windows 8, způsobu dotykového ovládání a jeho budoucnosti u desktopů. Mluvil i o bezpečnosti osobních údajů, k nimž mají již dnes výrobci aplikací pro mobilní zařízení v podstatě neomezený přístup. Z přednášky Benna Zollnera, CIO společnosti Fujitsu, jsem si pro změnu odnesl informaci, jak se nejlépe vejít do regulativů Evropské unie o šetření energií. Prý bude nejlépe se zapojit do cloudu od Fujitsu.

Softwarové řešení Eco Track

K šetření energie a ulehčení plnění náročných legislativních požadavků v oblasti energetické účinnosti a úspoře nákladů bude sloužit softwarové řešení Eco Track, založené na více než desetiletých zkušenostech zajišťování nejnáročnějších požadavků na energetické audity v japonských firmách. Řešení shromažďuje všechny informace potřebné k podpoře procesu auditu a zabezpečuje soulad s legislativními požadavky. Eco Track běží na globální cloudové platformě Fujitsu, podporuje mnohojazyčnost, ISO normy a zákony EU. Řešení se objeví na trhu začátkem roku 2013 v anglickém a německém jazyce, další evropské jazykové mutace přijdou později.

FujitsuForum 2012-2

Správa datových center

Na foru byla představena nová platforma na správu datových center Flexframe Orchestrator, která umožňuje poskytovatelům služeb budovat a provozovat datová centra s přístupem v reálném čase. Podporuje všechny základní varianty nasazení – tradiční lokální systémy spravované samotným zákazníkem, spravovanou službu, vzdálený hostovaný systém a cloudové služby. V okamžiku zavedení Orchestratoru už není třeba spravovat komplexní klastry přímo a dynamické přidělování systémových prostředků zvyšuje ekonomickou efektivnost. Fujitsu navíc ruší pro technologii Flexframe omezení hardwarových a softwarových požadavků. Ta je nyní k dispozici i jako software, který je možno instalovat i na hardwarové platformy třetích, konkurenčních stran.

Co by se dalo využít pro CAD

K zařízením, u kterých se dá předpokládat použití v běžném návrhářském a konstruktérském životě, by mohla patřit nová řada desktopových zařízení X Line s dotykovými obrazovkami. Také tvůrci se zde zaměřili na výborný vzhled s použitím kvalitních materiálů. Nejvyšším modelem této rodiny produktů je Esprimo PC s nasazeným operačním systémem Windows 8. Stejně jako tenký klient Futro má dotykový displej s nastavitelnou výškou a úhlopříčkou 23" a rozlišením full HD. Ultrazvukové čidlo detekuje odchod uživatele od stolu a přepíná zařízení do režimu nízké spotřeby. Podobné řešení dnes najdete například i u monitorů Eizo. Další „vychytávkou" je rozpoznávání obličeje uživatele, takže ten nemusí zadávat pro obnovení přístupu heslo, stačí se podívat na monitor. Již zmíněný tenký klient Futro X Line je určen pro serverové nebo virtualizované aplikace.

fujitsuESPRIMOX913TFujitsu ESPRIMO X913-T

Má napájení přes ethernetový kabel (PoE), čímž je zajištěna minimální spotřeba elektrické energie a minimalizován počet kabelů běžně používaný u desktopů. Jak se snesou Windows 8 se stolními CAD aplikacemi a zda konstruktéři, projektanti a designéři vezmou za své dotykové ovládání, to teprve uvidíme. Každopádně tvůrci hardwaru se o to již několik let snaží, zatím podle mne bez nějakých větších úspěchů, nepočítáme-li do toho tablety a jejich využití především v aplikacích pro stavebnictví a pro prezentace.

Návštěva augsburské továrny

V programu novinářské sekce byla naplánována i návštěva výrobního závodu Fujitsu v Augsburgu, zhruba 80 kilometrů od Mnichova. Návštěvy jsou zde vítány a k prohlídce slouží dobře značená trasa vedoucí z velké části po vnitřních ochozech výrobních hal. Výjimku tvoří návštěva zkušebny, kde ovšem kromě průchodu kolem teplotní komory jsou návštěvníci vpuštěni pouze do laboratorní místnosti pro testování elektromagnetického záření, jejíž stěny jsou pokryty velkými záření pohlcujícími čtyřbokými jehlany. Tato laboratoř je využívána i komerčně a Fujitsu ji pronajímá například firmám vyrábějícím a dodávajícím mobilní zařízení.

FujitsuForum 2012-4
V halách byly k vidění montážní linky pro výrobu základních desek pro servery a desktopové počítače. Bez zajímavosti není ani to, že se zde vyrábějí zakázkové základní desky například pro osazení v robotech Kuka. Společnost Fujitsu dbá na co nejmenší vliv výroby na životní prostředí, proto byla také údajně první, která zavedla cínové pájky s minimálním obsahem olova. Na výrobě základních desek je hodně automatizace, ale jsou zde místa, kde je i dnes nutná lidská práce.

Fujitsu se pyšní tím, že testuje každý vyrobený kus počítače nebo serveru, zatímco jiní výrobci testují jen statisticky vybrané kusy. To je jistě dobrá zpráva pro budoucí majitele hardwaru značky Fujitsu. Pro evropské odběratele zákaznických základních desek je také přínosem geografické umístění továrny Fujitsu, protože malosériová výroba je pružná a následná doprava levná, na relativně krátké vzdálenosti.


Mohlo by vás zajímat: