POINT.X (2019-20)
Pomáháme firmám růst
Google překladač: English Deutsch
Aimtec - Automotive 4.0
Předplatné časopisu CAD

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Robotika pro révu

Čtvrtek, 15 Leden 2009 11:24
prorez_revy903.jpgTo, že existují automaty na sklizeň hroznů vědí i vinaři na Moravě. V současnosti ale plánuje společnost Vision Robotics v centrálním údolí Kalifornie také zkoušky zařízení, které bude prořezávat keře vinné révy. Přitom jde o vysoce kvalifikovanou práci, protože způsob prořezání značně ovlivňuje množství a kvalitu hroznů v nadcházející sezóně. Vision Robotics už staví několik robotů na sklizeň jablek a pomerančů, ale toto je první vniknutí do prostoru, který vyžaduje výrazně větší přesnost a mechatronickou odbornost. Robot za 150 tisíc dolarů kombinuje počítačový software, strojové vidění a robotiku pro výkon práce. Dvoutunový prototyp je přibližně 4,5 metru dlouhý, 3 metry vysoký a 2,7 metru široký. Zpracovává 180 centimetrů révy za přibližně 45 vteřin (produkční verze by se měla pohybovat třikrát rychleji). Jeho kamery snímají révu a reálném čase vestavěný počítač převádí tyto informace do grafického znázornění vinné révy. Počítačový model pak předává pokyny pro robotické nůžky.
Ve Vision Robotics vyvinuli engine, který obsahuje různá pravidla pro řez révy, protože pěstitelé mají různá pravidla, která se odvíjí od stáří keřů a odrůd hroznů. Výška prototypu se odvíjí od výšky sloupků a drátů osnovy, které někdy dosahují výšky až 2,4 metru. Délku prototypu zase diktuje čas potřebný k zobrazení. Kamery jsou 1,8 metru před robotickými pažemi, takže je vidět celý keřík révy před tím, než učiníme rozhodnutí o prořezávání. Velikost je typická pro zemědělské stroje.
Zkoušky se konají v kalifornském Lodi v řadě vinic s plochým terénem, v budoucnosti se počítá i s verzí pro strmé kopce.

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit