Amper 2019
Pomáháme firmám růst
Google překladač: English Deutsch
Předplatné časopisu CAD

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Konference GPU Computing potvrdila trend současnosti

Středa, 20 Říjen 2010 09:41

Tags: Hardware | Konference

nVidiaTesla_1042V Národní technické knihovně v Praze proběhl v pátek 15. října už druhý ročník hi-tech  GPU Computing Conference (Prague 2010). Hlavním pořadatelem byla společnost Sprinx Systems ve spolupráci se společností NVIDIA a Fakultou informačních technologií ČVUT. GPU Computing vychází z původní myšlenky využití klasických grafických karet pro výpočetní účely, která se začala výrazněji rozvíjet po roce 1999. Grafické karty hnané dlouhodobou snahou o co nejvěrnější grafiku v reálném čase tak řadu let představují akcelerátory s bezprecedentním výpočetním výkonem a programovatelností.  Zlomem a historickým milníkem v této oblasti, bylo uvedení technologie NVIDIA CUDA v první polovině roku 2007.


V České republice bylo do roku 2008, podobně jako ve světě, výpočetní využití grafických karet omezeno na několik málo univerzitních a akademických týmů, experimentujících s přicházející technologií a jejím využitím ve svém oboru. Po rozšíření High Performance Computing aktivit společnosti NVIDIA v Evropě a ustanovení společnosti Sprinx Systems (známé též v souvislosti s českým superpočítačem Amálka a spoluprací na projektech Evropské kosmické agentury), výhradním dodavatelem GPU výpočetních karet NVIDIA Tesla v regionu, lze s jistým odstupem za USA, západní Evropou a Japonskem sledovat výrazný nástup odborného zájmu o tyto technologie i mimo akademickou oblast. GPU Computing Conference proto odkryla i zasvěcencům nové obzory.
Současný výkon grafických procesorů založených na nejnovější architektuře Fermi s podporou technologie CUDA, otevírá dveře využití obrovského výpočetního výkonu nejen pro interdisciplinární vědecké výzkumy, ale také při realtime simulacích v medicíně, biotechnologiích, elektrodynamice, meteorologii a jiných výpočetně náročných úlohách.
Grafické karty s architekturou Fermi také vynikají svým výkonem při grafických operacích. Náročné vizuální úlohy, které trvaly i několik dní, dnes můžete provádět v reálném čase nebo během několika málo minut.
Je dobře, že naše významné vysoké školy či fakulty nestojí stranou tohoto procesu. Na konferenci se představila dvě nová CUDA Teaching a Research centra (Fakulta informačních technologií ČVUT a FEI Vysoké školy báňské z Ostravy).
„Zájem o GPU Computing konferenci mě opravdu ohromil a jsem strašně rád, že nestojíme v tomto nastupujícím trendu stranou. Otevřením CUDA Teaching and Research Centra se Česká Republika zařadila mezi přední země v Evropě, které výrazně přispívají do rozvoje GPU computingu,” řekl Igor Staněk, NVIDIA Product PR Manager pro Evropu, Afriku a Indii.

(Na doporovodném obrázku je jedna ze tří GPU jednotek nového serveru HP ProLiant SL390s G7 w/GPGPU, osazená grafickou kartou NVIDIA Tesla.)


Mohlo by vás zajímat:
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit