Pomáháme firmám růst
Google překladač: English Deutsch

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Poptávka po 3D tiskárnách vzrostla od ledna o 67 %

Čtvrtek, 18 Červenec 2013 12:50

profi3dmaker-1329V prvním pololetí letošního roku došlo na českém trhu k výraznému rozvoji využívání 3D tisku. Od ledna do června 2013 vzrostla poptávka po 3D tiskárnách o 67 %. Ukazují to prodejní statistiky společnosti Aroja, která vyrábí tiskárny značky 3D factories. Největší zájem lze registrovat ze strany škol a architektů, kteří tvoří 42 % zákazníků. Poptávka sílí rovněž u firem a institucí, masovějšímu rozšíření mezi širší veřejnost zatím brání vyšší pořizovací cena tiskáren. Na českém trhu jsou 3D tiskárny dostupné již od roku 1995. K intenzivnímu nárůstu prodeje těchto zařízení však dochází až v posledních měsících.

V současné době využívají 3D tisk především školy, slévačské a aerospace firmy, vývojáři, elektroinženýři či designéři.

„Celkem 95 % našich zákazníků tvoří podniky či veřejné instituce, které si pořizují 3D tiskárny pro profesionální využití. Nárůst zájmu zákazníků z řad soukromých osob je pomalejší. Důvodem jsou vyšší pořizovací náklady,“ uvedl Jan Škopík ze společnosti Aroja.

Pořízení 3D tiskárny při vstupu na trh před 15 lety představovalo investici v řádu několika set tisíc. Aktuálně se cena zařízení pro běžné využívání pohybuje v rozmezí od 25 do 80 tisíc korun. Za posledních pár let ceny menších modelů výrazně poklesly a propad cen bude zřejmě pokračovat. V nedaleké budoucnosti se tak pravděpodobně 3D tiskárny mohou stát prakticky běžným vybavením českých domácností. Moderní technologie 3D tisku skrývá nebývalé možnosti. Během krátké doby s ní lze vytvořit součástky, jejichž výroba by při tradičním postupu byla výrazně náročnější. K používání 3D tiskáren přitom nejsou třeba žádné speciální znalosti či dovednosti. Stačí pouze načíst model požadovaného předmětu a spustit tisk. Vyrobit si součástku o hmotnosti 150 gramů přitom vyjde se všemi náklady průměrně na 200 korun.
Využití 3D tisku je široké a řada možností jeho uplatnění se teprve nyní postupně odkrývá. V současnosti se nejvíce využívá k výrobě dílů určených pro další zušlechtění či k tvorbě designových výrobků, jejichž výroba by byla jinak velmi finančně náročná. Výrazné rozšíření užití 3D tiskáren se do budoucna očekává také na poli medicíny. Již nyní je například znám případ implantace čelisti vytvořené metodou 3D tisku.


 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit